Světluška pokřtila autobus s Kavárnou POTMĚ

Na Ovocný trh v Praze přijel v úterý 10. července historicky první zatemněný autobus s Kavárnou POTMĚ. Slavnostní pásku originální kavárny na kolech přestřihlo osm přátel Světlušky: patronka Aneta Langerová, Hana Maciuchová, Tomáš Klus, Klára Issová, Pavel Nový, Ondřej Brzobohatý, Anna Polívková, Lucie Výborná.

Ti pak jako první nastoupili na jeho palubu, aby ochutnali černočernou kávu připravenou nevidomými kavárníky.

„Návštěvou pojízdné Kavárny POTMĚ jsem získala originální zážitek. Ztichla jsem a zpokorněla. Tleskám Světlušce a děkuji za příjemnou společnost v kavárně Anetě Langerové a Tomášovi Klusovi a za elegantní obsluhu a laskavou navigaci děkuji ze srdce Katce," řekla bezprostředně po návštěvě kavárny herečka Hana Maciuchová.

„Prostředí kavárny a její atmosféru znám už důvěrně, ale stále mě překvapuje lidská představivost a fantazie. Tma se pomalu stává mým domovem,"  uvedla Aneta Langerová, patronka Světlušky.

„Stal jsem se očitým svědkem krajin, které nelze popsat. Přeji všem dalším svědkům, aby prohlédli,"  uvedl hudebník Tomáš Klus. Tomáš Klus

„Byl to pro mě zajímavý zážitek, místo strachu se dostavil pocit úlevy. Mé smysly mohly v příjemném prostředí kavárny odpočívat,"  zaznělo od herečky Kláry Issová.

„Doporučuji. Koukněte se na to, je to velký zážitek,"  říká herec a sportovec Pavel Nový.

„Díky Světlušce za tuto zkušenost. Na člověka padne klid a odpadnou společenské tlaky, nemusíte klábosit, můžete jen tak sedět a koukat...do tmy. A je to víc než by se mohlo zdát. A kávu si vychutnáte úplně jinak,"  dodala herečka Anna Polívková.

„Na palubě autobusTomáš Klusu uvidíte svět novýma očima. Stačí se nechat vést a důvěřovat těm, kteří jsou s tmou dokonale sžití. Sehraný tým nevidomých kavárníků Vás usadí do jednoho z šesti kupé a dříve, než Vám donesou černou kávu, můžete objevovat organické, ladné tvary prostoru, ve kterém se nacházíte. Každé kupé je očalouněno materiálem s jinou strukturou, aby podněcovala Vaši fantazii. Orientace v černočerném prostoru je možná jen po hmatu. Brzy však objevíte, že svět pod rouškou tmy může být nečekaně laskavý, plný vjemů, pocitů, inspirace," uvedla Martina Kaderková, ředitelka NF ČRo.

Zajít na kávu do neobyčejného autobuse mohli lidé po celý den až do 20 hodin. Už za dva dny zamíří Kavárna POTMĚ do Ostravy, a pak dalších měst v České republice. Každý, kdo netradiční kavárnu navštíví, přispívá 100 Kč do sbírky Světluška a jako vzpomínku na nevšední zážitek si odnese hrníček.

Nastupujte, Kavárna POTMĚ se rozjíždí....

10. 7. 12:00                                                    
Praha, Ovocný trh 
14. - 16. 9.
Jičín, Festival Jičín - město pohádky
13. - 15. 7.
Ostrava, OC Nová Karolina
21. 9.
Říčany, Masarykovo náměstí
27. - 28. 7.     
Uherské Hradiště, LFŠ
29. - 30. 9.
Hradec Králové
25. - 26. 8.
Praha, Zoo
6. - 7. 10.
Písek, Film Festival
9. - 12. 9.  
Brno, centrum
 

Dárci mohou Světlušku podpořit kdykoliv v průběhu roku odesláním dárcovské SMS na číslo 87 777  ve tvaru DMS SVETLUSKA (1 DMS = 30 Kč, Světluška obdrží 27 Kč), nebo ve tvaru DMS ROK SVETLUSKA (pravidelná měsíční podpora Světlušky ve výši jedné DMS po dobu jednoho roku). Sbírkové konto Světlušky "deset devítek" 99999 99999/0100 je rovněž otevřené po celý rok.

Fotografie: Khalil Baalbaki

Přidáno: 11.07.2012, Zdroj: Světluška - Nadační fond Českého rozhlasu

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.