Švédština – jazyk pro dva národy

Jazyk světoznámé Astrid Lindgrenové dávno přesáhl hranice země. Jako úřední jazyk ji používají Finové a rozeznívá i učebny několika pražských jazykových škol.

Švédsky se v dnešní době dorozumí okolo 8,5 miliónů lidí. Jde především o obyvatele Švédska a finských pobřežních oblastí. Její podobnost s dánštinou a norštinou není náhodná, v devatenáctém století se sice vyvinula z nářečí středního Švédska, její základy ale sahají až ke staré severštině, z níž se vyvíjely i zmíněné severogermánské jazyky.

Studium švédštiny je v České republice stále populárnější. Není divu, švédští zaměstnavatelé kladou na znalost vlastního jazyka velký důraz i u zaměstnanců, kteří pracují v českých pobočkách jejich firem. Na rozdíl od většiny západoevropských jazyků, však v naší zemi stále není možné složit mezinárodně uznávanou certifikovanou zkoušku Swedex. Pokročilí znalci jazyka, kteří se nemohou vypravit za získáním certifikátu do Švédska, mohou svou znalost doložit jedině potvrzením o úspěšném složení Státní jazykové zkoušky.

Veřejné jazykové kurzy švédštiny dostupné v Praze:

Název jazykové školy
Místo
Cena
Počet hodin v týdnu, popřípadě za semestr (vyučovaná úroveň) Začátek semestru (trimestru)
Dana Čepková Praha 1, Revoluční 8 Závisí na frekvenci a počtu účastníků kurzu od 4250 do 8500 Kč 1 x 2 hodiny nebo 2 x 2 hodiny (Začátečníci, mírně pokročilí, mírně / středně pokročilí, středně pokročilí, pokročilí) První polovina února
Jazyková škola Hlavního města Prahy Praha 1, Školská 15 9000 Kč (za dva semestry) 1 x 3 hodiny (mírně pokročilí, středně pokročilí) září, říjen
Jazykový institut Praha Praha 1, Národní 37 7650 Kč 2 x 2 hodiny (začátečníci) 18. února 2008
Lingua Pro Praha 2, Vinohradská 28 2060 Kč za trimestr (11 týdnů) 1 x 2 hodiny březen, červen, prosinec
Lingua Sandy Praha 1, Truhlářská 22 3200 až 5990 Kč (podle frekvence a úrovně) 1 x 2 nebo 2 x 2 hodiny (začátečníci, mírně pokročilí, středně pokročilí) 24. nebo 26. února
Noisis Praha 2, Bělehradská 79 3850 Kč 1 x 2 hodiny (začátečníci, mírně pokročilí) 12. února 2008
The Scandinavian House Praha 1, Zlatnická 10 5120 Kč 1 x 1 hodina (90 minut) týdně (začátečníci, falešní začátečníci, mírně pokročilí, středně pokročilí, pokročilí, velmi pokročilí, konverzace) 13. února 2008 (podání přihlášky do 5. února)
Tutor Praha 1, U Půjčovny 2 6999 Kč 1 x 3 hodiny (začátečníci) 13. února

Fut
Článek vznikl v rámci projektu FUTURA, který je financován Evropským sociálním fondem, státním rozpočtem ČR a hlavním městem Praha. Realizátorem projektu je Respekt Institut,o.p.s.

Přidáno: 23.04.2008, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.