Svatý Václav to vidí…

SNMP3

Od 18. září do 14. října 2008 pořádá Sdružení Nového Města pražského přímo na Václavském náměstí výstavu fotografií studentů FAMU, nazvanou „Praha v proudu času“. Cílem výstavy je upozornit na nešvary všedního života v centru Prahy: prostituci, kasina, dopravní nedostatečnost nebo reklamu, kterou je střed města polepen. Současně má výstava připomenout, že centrum, zejména pak Václavské náměstí, je jedinečným, magickým místem, kde se prolíná historie se současností, klid s čilým ruchem, že je symbolem přitahujícím k sobě davy v momentech, kdy se lámou dějiny i oslavují vítězství. Pořadatelem výstavy je Sdružení Nového Města pražského, občanské sdružení dobrovolníků, snažících se aktivním způsobem pomoci zlepšovat situaci na Václavském náměstí a přilehlém okolí.

Sdružení Nového Města pražského (SNMP) vyhlásilo fotografickou soutěž, která má upozornit na neutěšený stav centra Prahy, konkrétně Václavského náměstí. „Snažíme se nebýt jen pasivními kritiky, ale aktivně se podílet na nápravě a zlepšování podmínek života v centru Prahy. Máme konkrétní návrhy, jak situaci zlepšit a výstava je jedním z kroků, které by měly pozitivní formou vyvolat diskuzi na toto téma,“ vysvětluje Jan Adámek, předseda SNMP.

Z vítězných fotografií studentů FAMU vznikla výstava, která bude zdarma přístupná všem Pražanům i návštěvníkům hlavního města. Výstava bude od 18. září umístěna přímo na Václavském náměstí, kousek pod sochou Svatého Václava. Všetečné objektivy studentů pražské FAMU zachycují několik tváří našeho nejslavnějšího náměstí. Vítěz soutěže Martin Vosáhlo nafotil své obrázky, když doprovázel hlídku městské policie na pravidelné obchůzce, jeho kolegyně srovnává pohledy na dominanty náměstí s odstupem několika desetiletí, sada černobílých fotografií dokumentuje svéráznou atmosféru, kterou v současnosti náměstí vyzařuje. Další série fotek představují osobité obyvatele Václavského náměstí nebo dokumentární záběry z loňského Silvestra. „Jsem rád za všechny projekty, které pomáhají naše fotky představovat i lidem, kteří nejsou pravidelnými návštěvníky galerií. Možná právě naše fotografie pomohou lidem zamyslet se nad tím, jak centrum města v současné době vypadá a začnou se více zajímat,“ doplnil Martin Vosáhlo, vítěz soutěže a student katedry fotografie pražské FAMU.

Výstava vznikla za podpory Magistrátu hlavního města Prahy a městské části Praha 1.

ZÁKLADNÍ INFORMACE O VÝSTAVĚ

Termín: 18. 9. – 14. 10. 08

Místo: Václavské náměstí – Horní část pod sochou sv. Václava

VSTUP VOLNÝ

Výsledky fotografické soutěže
1. místo: Martin Vosáhlo – Co nepatří do bedekru
2. místo: David Kumermann – Quo vadis homine?
3. místo: Vanda Nárožná – Každých 60
Zvláštní cena Prahy 1 – Adéla Leinweberová – Praha v proudu času

V rámci výstavy na Václavském náměstí můžete vidět také fotografie Andrease Loucaidese, Jana Fauknera, Ondřeje Boušky, Silvie Kořenkové a Vladimíra Šiguta

O SNMP

Sdružení Nového Města pražského je občanským sdružením, které vzniklo za účelem zlepšení stavu centra Prahy a Václavského náměstí. Členy sdružení jsou jednotlivci i společnosti, které mají zájem aktivně se podílet na rozvoji a zlepšování podmínek v centru města.

Další informace na www.sdruzeni-nmp.cz

O FAMU

Filmová a televizní fakulta Akademie múzických umění v Praze je v rámci ČR jedinou vysokou školou, která poskytuje úplné vysokoškolské vzdělání celkem v deseti oborech (animovaná tvorba, audiovizuální studia, režie, dokumentární tvorba, kamera, scenáristika a dramaturgie, střih, zvuk, produkce, fotografie). Úkolem, který na sebe FAMU bere, je nejen dostát slavné minulosti, ale hlavně vytvořit podmínky pro to, aby její absolventi vstupovali do praxe maximálně vybaveni pro současné audiovizuální prostředí, a to nejen v naší zemi, ale v propojující se Evropě.

Další informace na www.famu.cz

SNMP1

SNMP2

Přidáno: 12.09.2008, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.