Studium na VŠ: Kdy poslat přihlášku a kdy vyrazit na přijímačky?

Vzdělání

Jenom co skončila vánoční pohoda, už máte na triku starosti s vysokou školou, a to za sebou nemáte ještě ani maturitu. Ale klid. Když už absolvujete administrativní kolečko kolem přihlášek a pak se zvládnete ve správný čas dopravit na správné místo na zkoušky, tak už i ta maturita bude hračka. Pravá zkouška z dospělosti je totiž orientace na internetových stránkách univerzit při hledání příslušných informací k přijímacímu řízení a následné dodržení všech pokynů.

Nezmeškat start

Na úvod je potřeba připomenout, že o vašem přijetí na vysokou školu nerozhodují jen úspěšné složené přijímací zkoušky. Na samém začátku totiž stojí dobře vyplněná a včas podaná přihláška ke studiu na vysoké škole. A právě v tomto období máte dost času ji řádně vyplnit a poslat na vybrané univerzity. Ryze elektronické přihlášky, i ty ke stažení, jsou na stránkách škol k dispozici od začátku ledna. Každá veřejná či soukromá škola si pak sama stanovuje termín, do kdy má být přihláška podaná. Vesměs platí tyto základní termíny:

  • 28. 2. 2015 – Univerzita Karlova, Masarykova univerzita, FZS Univerzita Pardubice, Univerzita Palackého v Olomouci, Univerzita Hradec Králové
  • 15. 3. 2015 – Univerzita Pardubice Fakulta ekonomicka-správní a do 16. 3. 2015 na Fakultu životního prostředí UJEP Ústí nad Labem (lhůta pro bakalářské studijní programy), pro navazující magisterské programy je lhůta pro podání přihlášek do 15.4.2015 na FES Univerzity Pardubice a na FŽP UJEP Ústí nad Labem je termín 31.3.2015
  • 31. 3. 2015 – České vysoké učení technické, Vysoké učení technické v Brně, FF, FEI a FCHT UPce, FVTM, FF, PŘF, FSE UJEP Ústí nad Labem 

U soukromých škol pak platí, že můžete přihlášky podávat v průběhu celého roku (Anglo-americká vysoká škola), někde stačí přihlášku podat 14 dní před zkouškami (Metropolitní univerzita, Akcent College).

Jaro ve znamení testů

Ještě, než nastane volné léto následované podzimem ve znamení bohémského vysokoškolského studia, budete muset absolvovat testovací jaro, během kterého si vysoké školy prověří vaše schopnosti. Pokud se však přihlásíte např. na FES, DFJP nebo FCHT na Univerzitě Pardubice, vyhnete se přijímacím zkouškám a budete posuzováni podle středoškolských výsledků.

Termíny s otazníkem

Řada fakult ještě nemá stanovené zcela konkrétní termíny přijímacích zkoušek. V tomp případě počítejte, že proběhnou v průběhu května nebo června. Pouze talentové zkoušky se konají předčasně už v lednu a únoru, aby měly školy čas zorganizovat 2. kolo zkoušky formou pohovoru nebo písemného testu.

Termíny přijímacích zkoušek na vybraných veřejných vysokých školách

Vysoká škola

Fakulta

Přijímací zkoušky

Univerzita Pardubice

FEI

26.6.

 

FF

8.-9.6.

 

FR

18.-19.6.

 

FZS

3.6.

Masarykova univerzita

Všechny fakulty (mimo LF)

9.-10.6. (TSP)

 

Všechny fakulty

8.-21.6. (oborové)

Univerzita Palackého

FF

11.5.-15.6.

 

LF

16.6.2015

 

FZV

11.6..

 

FTK

26.-30.4.

 

PrF

Dle termínů NZS

 

PřF

1.-5.6.

 

CMTF

2.-4.6., 13.-20.6.

 

PdF

15.-19.6.

VUT

FEKT

15.-19.6.

 

FCH

3.6.2015

 

FP

23.-24.5.

 

FAST

9.-13.2., 8.-12.6.

VŠE

FFÚ

4.-5.6.

 

FMV

10.-12.6.

 

FPH

8.-9.6.

 

FIS

16.6.2015

 

NF

Dle termínů SCIO

 

FM

10.6.2015

 

Co soukromá škola, to jiná pravidla

Pokukujete-li po studiu na soukromé vysoké škole, pročtěte si pečlivě podmínky přijetí. Je totiž vcelku pravděpodobné, že se v takovém případě přijímacím zkouškám vyhnete. Pro školy je pak přijetí spíše formalitou, kterou nazývají administrativní řízení. Při něm si ověří dosažené vzdělání, přijetí přihlášky a uhrazený poplatek. Například Vysoká škola hotelová organizuje navíc pouze jazykové testy kvůli rozřazení žáků do skupin dle schopností.

Termíny přijímacích zkoušek na vybraných veřejných vysokých školách

Vysoká škola

Přijímací zkoušky

Metropolitní univerzita Praha

3.6., 24.6., 5.8., 3.9., 23.9.

Vysoká škola manažerské informatiky, ekonomiky a práva, a. s.

Bez přijímacích zkoušek - přijímací pohovor se koná 29.1.

Akcent College

21.4., 23.6., 4.8., 15.9.

Vysoká škola hotelová

Bez přijímacích zkoušek

Anglo-americká vysoká škola

 Bez přijímacích zkoušek
Vysoká škola finanční a správní Uzávěrky přihlášek jsou v jednotlivých etapách: do 28.2., 31.3.,30.4., 31.5. ad.

 Foto zdroj: www.istockphoto.com

Přidáno: 16.01.2015, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.