Studijní pobyt v zahraničí – Erasmus a Freemover

Vzdelani

Chcete spojit příjemné s užitečným? Chcete cestovat a studovat zároveň? Vyjeďte na studijní pobyt!
Možnost studia v zahraničí patří k nabídce každé veřejné vysoké školy a byla by veliká škoda toho nevyužít.


Proč
Získáte spoustu zkušeností (nejen studijních) a vyzkoušíte si život v zahraničí. Poznáte mnoho nových lidí a možná získáte přátele na celý život. V každém případě se dostanete do multinárodní společnosti a pochopíte, jak podobný a odlišný zároveň může být život v jiných koutech světa.
I profesní přínos může být nemalý, závisí jen na vás, zda si najdete na pořádné studium čas. Z vlastní zkušenosti z půlročního pobytu v Lublani vím, že harmonicky zkombinovat studium, cestování a večírky není zrovna jednoduché, ale také nejde o nic nemožného. Před odjezdem do Slovinska jsem měla obavy, jak se mi tam bude líbit, ale už po pár dnech jsem se na Erasmu cítila jako doma. Nakonec se mi do Česka ani nechtělo vracet. Využívám každé možnosti, jak se do Slovinska, které jsem si opravdu zamilovala, podívat.

Co
K nejběžnějším programům umožňujícím vycestovat během studia patří Erasmus (podle renesančního myslitele a humanisty Erasma VeniceRotterdamského) a Freemover. S Erasmem se pravděpodobně setkáte již v okamžiku nástupu na vysokou školu, odjet je možné nejdříve ve druhém ročníku studia (minimálně na 3 a maximálně na 12 měsíců), což znamená, že přihlášku si můžete podat už v prváku. Erasmus se týká zemí Evropské unie a k jeho výhodám patří komplexní zajištění vašeho studia; na začátku je sice nutné vyplnit pár formulářů a mírnému zmatku se asi nevyhnete, ale celkově se nemusíte sami příliš starat. Obnos peněz, které dostanete, se liší podle jednotlivých zemí. Liší se i to, zda vám bude k životu v cizině stačit. V zásadě se vždycky hodí mít další zdroje financování (ať už úspory, podporu od rodičů nebo brigádu).
Součástí Erasmu jsou intenzivní jazykové kurzy (EILC), které vám pomohou dostat se do jazyka země, ve které se chystáte studovat. Obvykle trvají tři až čtyři týdny, ve kterých se ještě před začátkem semestru důvěrně seznámíte s prostředím a najdete si kamarády. V případě méně obvyklých jazyků jsou pro vás zcela zdarma, ale kurzy angličtiny, němčiny, francouzštiny a španělštiny si musíte zaplatit mimo program EILC.

Vrátili jste se z Erasmu a nechce se vám zůstat doma? Zkuste Freemover! Jak již název napovídá, struktura programu je značně volná, což obnáší jisté výhody i nevýhody. K výhodám patří možnost vybrat si školu a ústav, na kterém byste rádi studovali, musíte si ale vše (byť s podporou vašeho centra zahraničních studií) vyřídit sami. Ideální je, pokud máte nějaké kontakty z minulosti a můžete se jednoduše vrátit. Každý student dostává fixní částku 7000 Kč na měsíc nehledě na zemi, do které se vypraví. Na východ od České republiky si s tím vcelku vystačíte, na studia v Oxfordu nebo Paříži si ale musíte přivydělat.

Kam
Většina vysokých škol má fungující centra zahraničních studií, kde se dozvíte vše podstatné.
Nabídka zemí, kam lze vyjet, se liší podle každé školy a oboru, ale leckdy bývá překvapivě vysoká. A jak si vybrat? Podle věhlasu školy, vybavenosti knihoven nebo podle osobních sympatií? To je jenom na vás. Pomoci vám může databáze zkušeností studentů.
Dozvíte se leccos o jednotlivých školách a mnoho praktických informací týkajících se ubytování, dopravy, zábavy a životních nákladů. Někteří studenti v databázi nechávají na sebe kontakt, takže se na ně můžete obrátit s dalšími otázkami. Ochotně vám poradí.

Jak
Výběr studentů si určuje každá katedra sama. Většinou musíte napsat motivační dopis v češtině a v jazyce, který je pro vybranou zemi požadován, a potom absolvujete ústní pohovor. Na některých školách patří k rozhodovacím kritériím studijní průměr. Na motivačním dopise si dejte záležet, vedle studia uveďte i osobní motivaci. Čím přesvědčivější bude, tím větší šanci máte na úspěch.

Co za to
Uvedené studijní programy jsou bezplatné, naopak dostanete stipendium na alespoň částečné pokrytí nákladů pobytu. Většinou si ale platíte cestu a doplňkové jazykové kurzy (krom EILC).

Na začátku vás zařizování bude stát trochu nervů a trpělivosti při papírování, nenechte se ale odradit. Jednak to nikdy není tak zlé, jak to vypadá, jednak výsledek je v každém případě k nezaplacení!

Přidáno: 02.11.2011, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Tereza Dědinová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.