Studentské ubytování v Brně

Vzdelani

Jednou ze součástí studia na vysoké škole jsou také starosti s ubytováním. Ve většině vesnic nenajdete ani základní školu, střední školu naleznete spíše ve městech a na vysokou už musí drtivá většina studentů dojíždět, což znamená cestování mnohdy desítky kilometrů.

Zcela nevyhnutelně tak vyvstává otázka, zda raději každý den dojíždět, či se poohlédnout po nějakém ubytování v blízkosti školy. Strávit každý den několik hodin v autobuse či vlaku je značně neefektivní, navíc oproti tomu odloučení od rodičů během týdne znamená pro mnohé jistou volnost a první kroky k samostatnosti a dospělosti.

Avšak zajištění ubytování není nijak snadnou záležitostí. Studium se tak nejen o něco prodraží, ale také mnohé z nabízených možností nepatří vždy k nejlákavějším. Většina mých kamarádů bydlí „na privátě“, pokud se jim takové ubytování podaří sehnat. Znám ovšem i takové, kteří by koleje neměnili.

Já osobně nemám zkušenosti ani s jednou z možností, jelikož jsem naštěstí z Brna. Proto se nebudu snažit srovnávat kvalitu a cenu obou zmíněných variant. Pojďme se ale společně podívat, kde kolej či podnájem sehnat.

Koleje:
Zaměříme se nejdříve na koleje, tedy ne koleje, jako součást drážního systému, nýbrž ubytovny poskytované školou, respektive státem. Rozdělíme si je podle tří největších brněnských vysokých škol.

VUT poskytuje studentům ubytování v pěti areálech o celkové kapacitě téměř 7.000 lůžek. Prvním jsou na ulici Kolejní 2 Koleje pod Palackého vrchem, které se s kapacitou 3224 lůžek řadí na první místo co do velikosti areálů kolejí VUT.

Dále pak Purkyňovy koleje, jež naleznete na Purkyňově 93, Listovy koleje na Kounicově 46/48, na Mánesově 12 narazíte, jak jinak, na Mánesovy koleje a konečně na Božetěchově 1 stojí ubytovací zařízení Starý pivovar.

Podrobnější informace o kolejích VUT naleznete na: www.kam.vutbr.cz.

Také Masarykova univerzita nabízí široký výběr kolejí, i když se jedná „pouze“ o něco málo přes 4.000 lůžek. Studentům je tu k dispozici osm areálů, skládajících se z deseti budov.

Naleznete je na adresách Klácelova 2, Bří Žůrků 5, Sladkého 13, Lomená 48, Kounicova 50, Mánesova 12a, Náměstí Míru 4, Tvrdého 5, Veveří 29 a poslední na Vinařské 5.

Kromě kolejí Klácelova, Tvrdého a Veveří jsou všechny vybaveny internetovou přípojkou.

Podrobnější informace o kolejích Masarykovy univerzity naleznete na: www.skm.muni.cz.

Konečně také Mendelova univerzita spravuje celkem čtyři ubytovací areály. Celková kapacita dosahuje více než 3.500 lůžek.

Největším areálem jsou Koleje Jana Amose Komenského na adrese Kohoutova 3-11. Na ulici Jana Babáka 1861/3 pak najdete Kolej Josefa Taufera, na tř. Generála Píky 7 jsou Koleje Akademie a konečně poslední, Koleje Petra Bezruče, se nachází na adrese Valtická 538, 691 44, Lednice na Moravě.

Podrobnější informace o kolejích Mendelovy univerzity naleznete na: www.skm.mendelu.cz.

Jiné ubytování:
Ubytování mimo koleje jde již zcela mimo školní systém, a tak zůstává nalezení vhodných prostor pouze na studentech. Existuje však několik portálů, kde se můžete relativně snadno dozvědět o možnostech, jež se vám naskýtají. Touto kategorií se již ale dostáváme nad rámec Brna a vydáváme se dál na pole působnosti celé ČR.

Částečně ještě o koleje a částečně již o soukromé bydlení se stará portál kolej.cz. Zde si můžete jako studenti bezplatně zadat inzerát, či prohlédnout, jestli někdo právě nenabízí to, co hledáte. Můžete žádat o výměnu koleje, hledat si podnájem či spolubydlícího.

Dalším zajímavým projektem je bydleni.muni.cz, které nás opět na chvílí vrací čistě do Brna, případně jeho okolí. Velké množství inzerátů tu omezuje pouze nutnost registrace pro všechny, kteří nestudují na MU. Pokud studentem MU jste, stačí se přihlásit pomocí loginu a hesla pro vstup do ISu.

Na webu studentskebydleni.cz naleznete nabídky ubytování v Brně, Opavě, Olomouci, Ostravě a Praze. Dokonce se tu objevuje i několik inzerátů z jiných měst, pod hlavičkou „ostatní“. Zajímavým doplněním, které může přijít vhod, je zdejší burza nábytku, kde si můžete systémem inzerátů dovybavit vaše nové bydlení, či se zbavit starého vybavení.

Posledním podobným webem, o kterém si řekneme, je studentreality.cz. Na této šikovné stránce najdete nejen stovky nabídek ubytování v ČR, ale i české studenty studující na Slovensku, jistě potěší také integrace systému na území naších sousedů. Ubytování tak můžou hledat nejen studenti z větších českých měst, ale také jejich kolegové studují např. v Bratislavě či Košicích.

Nakonec za zmínku stojí ještě stránka brněnského poskytovatele studentského bydlení, windpoint.cz. I když se nejedná o „privát“ a vracíme se tímto zpět do Brna, určitě je dobré si o něm říct. Měsíční nájem vás tu bude ve třílůžkovém pokoji stát 3.000 Kč na osobu, součástí zařízení je wi-fi internet zdarma, během prázdnin nemusíte platit nájem (stačí ve windpointu zanechat kauci a váš pokoj bude rezervován) a za 100Kč/noc si můžete na pokoj přivést i návštěvu. Přesto, že se ubytovna nachází na nepříliš oblíbené adrese Cejl 97, nemusíte se ničeho bát. O bezpečnost v objektu je postaráno díky non-stop provozované recepci.

Tolik tedy o možnostech ubytování, které vám Brno nabízí. Pevně doufám, že vám tento článek pomůže a ulehčí od jedné další starosti, která se objeví vždy na začátku nového školního roku. Hodně štěstí při hledání.

Přidáno: 26.09.2011, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Jiří Kolář

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.