Studentka Anglo-americké vysoké školy v Praze: Mějte své srdce i mysl otevřeny

Anastasia, původem z Ruska, je studentkou třetího ročníku humanitních věd na Anglo-americké vysoké škole v Praze a právě se vrátila ze semestrálního studijního pobytu na Chapman University v Kalifornii. V rozhovoru Anastasia popisuje své začátky v cizí zemi i důležitá rozhodnutí, která ovlivnila její život.

Proč jste se rozhodla studovat humanitní předměty právě v Praze?

Vždy mě bavilo umění  a věřila jsem, že nejlepším místem pro studium kultury je Evropa díky svému bohatému historickému dědictví. Abych řekla pravdu, Praha nebyla mojí první volbou. Přijali mě na několik univerzit v Nizozemí a měla jsem studovat v Amsterodamu. Ale právě poté, co jsem odmaturovala na střední škole v Rusku, zvýšila holandská vláda školné pro mezinárodní studenty a já byla nucena poohlédnout se po jiném místě. Na většině evropských univerzit již bylo po lhůtě pro podání přihlášek, a tak jsem neměla moc na výběr. Můj otec našel Anglo-americkou vysokou školu na internetu a mně se moc líbila! Praha působila nádherně a program humanitních, společenských a kulturních  věd, který škola nabízela, byl pro mě jako ušitý. Nyní již mohu říci, že zavřou-li se před vámi jedny dveře, otevřou se před vámi jiné - lepší.

Kdo vám pomohl projít změnami v období zvykání si na novou kulturu, prostředí, atd.?

Nakonec jsem se začala setkávat s lidmi. Zpočátku bylo jednodušší držet se rusky mluvící komunity. Cítila jsem se bezpečněji. Setkávala jsem se s jednou mou nejbližší přítelkyní. Potom začal školní rok, což vedlo k tomu, že jsem začala potkávat mnoho studentů z různých zemí, kteří se také stali mými velmi dobrými přáteli. Snažila jsem se setkávat s co možná nejrůznorodějšími lidmi. Koneckonců právě díky lidem, které znáte, zůstávají vaše zážitky nezapomenutelné. 

Jak vypadaly vaše první měsíce studia na univerzitě a jak jste se cítila v Praze?

První měsíce byly ohromné! Moc mě bavily přednášky, ale je opravdu těžké se soustředit na studium, když poprvé v životě bydlíte sami v takovém úžasném a impulzivním velkoměstě. Pořád bylo co dělat a kam chodit. Do Prahy jsem se zamilovávala den po dni. Pamatuji si tu noc, kterou jsem strávila v autobusu na cestě do Varšavy, kam jsem jela na podzimní prázdniny. A najednou jsem se přistihla, jak myslím na to, že se už nemohu dočkat, až budu zase zpátky v Praze, protože tam na mě někdo čeká.

Během studia na AAU jste byla aktivní v mnoha studentských klubech. Byla tato účast pro vás přínosná a naučila jste se tím něčemu?

Věřím, že mimoškolní činnost tvoří stěžejní část zkušeností z univerzitního života. Jako členka studentské rady, programové komise i AAU novin Lennon Wall  jsem zjistila, jak důležitá je týmová práce, naučila jsem se vystoupit ze své komfortní zóny a také zodpovědnosti. Navíc mi můj bohatý životopis pomohl k tomu, že mě přijali na Chapman University.

Proč jste podala žádost na Chapman University? Někdo by mohl namítat, že už v zahraničí studujete…

Po zážitcích  ze života v Rusku a Evropě jsem chtěla zažít něco jiného a tohle byla velká příležitost. Mimoto je Chapman univerzita na sedmém místě na seznamu  prestižních amerických vysokých škol na západě, který uvedl časopis U.S. News & World Report. Chapman univerzita je mnohem větší než AAU a má bezpočet studentských organizací a sportovních týmů. Každý druhý den probíhají v kampusu různé události jako jsou festivaly, výstavy, hostující řečníci, fotbalové zápasy či  promítání filmů. Zdá se, že studenti na Chapmanu jsou obecně vice zapojeni do studentského života a studenti na AAU se vice soustředí na studium. Já si ale myslím, že právě kombinací obou získáte úspěšněji vice zkušeností z vysokoškolského studia.

Všimla jste si, že se po dvou letech vašeho studia v zahraničí změnily hodnoty ve vašem životě a váš přístup? Jak?

Věřím tomu, že čím vice míst navštívíte a s čím více lidmi mluvíte , tím lépe rozumíte sama sobě. Rozšiřování horizontu, osobnostní růst a rozvoj společenských vztahů – to vše jsem získala během těžkých časů i šťastných chvil života v cizině.

A nakonec – jakou radu byste dala těm, co uvažují o studiu v Praze?

Praha nabízí ohromné množství příležitostí – chopte se jich! Jestliže z vás bude student, je to ten správný čas na zkoušení nových věcí, poznávání nových lidí a na dobrodružství. Kdo ví, kam vás to zavede – třeba na semestr do Kalifornie! Mějte své srdce a mysl otevřeny a nezapomeňte si užívat každičkou chvíli.

Zdroj: AAUni Prague

Přidáno: 11.01.2016, Zdroj: Anglo-americká vysoká škola, o.p.s. Autor: PR článek

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.