Studenti vytváří nový internetový portál Topzine.cz, navštívili ho už desetitisíce lidí

Topzine.cz

Skupinka studentů z vysokých a středních škol v České republice pracuje na novém internetovém portálu s názvem Topzine.cz, který v polovině května zahájil zkušební provoz magazínové části. Za pouhé dva měsíce provozu ho navštívili desetitisíce mladých lidí. Do konce letních prázdnin se má projekt rozrůst i o značné množství komunitních prvků.

„V magazínové části se hodláme věnovat tématům, která bývají českými médii opomíjena. Jedním z našich hlavních cílů je představení zdravotně postižených lidí a jejich aktivit jako rovnocenné součásti lidského společenství,“ sdělil koordinátor projektu Martin Peška a dodal: „Nehodláme psát stejné příspěvky, jako si člověk může přečíst úplně všude. Teď je například sezóna letních festivalů, o kterých píší všichni. Ano, i my. Ale nebojíme se pořadatelů například zeptat, jak jsou připraveni na zdravotně postižené návštěvníky, a zda nechtějí i na těchto lidech jen rejžovat. V komunitní části, kterou plánujeme spustit se začátkem nového školního roku, budeme mít snahu docílit rozšíření možností e-learningu.“

Portál Topzine.cz by měl přispět k sociální interakci žáků či studentů se svými vyučujícími, aktivovat vazbu mezi spolužáky, a to i mimo školní půdu, nebo podpořit iniciativu a aktivitu mladých lidí zvyšující jejich účast v životě kulturní společnosti v zájmu rozvoje jejich schopností. Například v rubrice o vzdělání od začátku nového školního roku chtějí autoři pomoci žákům a studentům s výběrem pro ně nejvhodnějšího studijního oboru.

„Rádi bychom stihli dokončit všechny komponenty Topzine.cz do 9. 9. 2009, ale bohužel jsme kvůli finanční krizi přišli o sponzora. I proto jsme spustili magazínovou část už nyní, abychom měli případným partnerům co ukázat,“ přiznává dvaadvacetiletý student žurnalistiky a sociální a masové komunikace Peška.

Do ambiciózního internetového projektu, který je ve zkušební verzi na stránkách www.topzine.cz, jsou zapojeni studenti z Univerzity Karlovy, Univerzity Palackého, Univerzity Jana Amose Komenského, Vysoké školy ekonomické, Západočeské Univerzity a dalších vysokých a středních škol z celé republiky.

„Vysokoškoláci z žurnalistiky a příbuzných oborů si zde mohou vyzkoušet znalosti ze školy v praxi. Středoškolští studenti, kteří se na projektu podílejí, získají zkušenosti od svých starších kolegů. Určitě jim to pomůže při rozhodování se, na jakou vysokou školu se vydat po maturitě,“ řekl koordinátor projektu.

I na samotném financování projektu se podílí sami studenti, kteří se skládají z peněz vydělaných na placených brigádách, aby mohli na Topzine.cz prezentovat své dovednosti. Projekt by se ale mohl dostat do potíží kvůli nedostatečnému technickému zázemí, které by nemuselo snést očekávanou návštěvnost 20 000 lidí denně. Tohoto ambiciózního čísla chtějí tvůrci portálu dosáhnout do konce roku 2009.

„Také se nám 20 000 unikátních přístupů denně zdálo hrozně velké číslo, ale vzhledem k současné návštěvnosti si myslím, že ho můžeme i překonat. Zatím funguje pouze magazínová část, ale už ta si získala tisíce pravidelných čtenářů, kteří se k nám denně vracejí. Problém je v tom, že nám stále chybí finance na vlastní server se spolehlivým připojením k síti.“ vysvětlil Martin Peška.

O peníze zhruba šedesátičlenný tým studentů pracujících dobrovolně pro Topzine.cz žádá i u nadací a dalších institucí. Zatím ale žádnou podporu nezískal. Prý je projekt příliš rozsáhlý a nikdo se s ním nechce zabývat.

„Žádali jsme například o grant na Pripojse.cz, ale Topzine.cz byl zařazen mezi 47 nepodpořených. A navíc byl jedním ze dvou projektů, u kterých není ani napsaný komentář, proč nebyl podpořen. Asi byl na komisi popis našeho projektu moc složitý a nezajímala se jím. Přitom byl podpořený jiný internetový projekt, který žádal o 10 000 korun více, ale co se do rozsahu týče, tak Topzinu nesahá ani po paty. Také byly podpořeny jednorázové akce jako například festival školy, ačkoliv v podmínkách stálo, že se nesmí jednat o jednorázové akce,“ vyslovil Peška své pochybnosti k programu Make a Connection, který by měl být zaměřený na pozitivní rozvoj mladých lidí. Make a Connection je určený všem mladým lidem (16-26 let) v celé České republice. Program Make a Connection je zaměřen na podporu dobrovolnictví a vztahu mladých lidí ke komunitě, v níž žijí. Důležitou součástí programu je vzdělávání týmů.

Více informací o projektu naleznete na http://www.topzine.cz/kontakt/.

Přidáno: 14.07.2009, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.