Studenti s Fulbrightovým stipendiem mají namířeno na prestižní americké univerzity

(Praha, 27. března 2007) Studenti ve Fulbrightově stipendijním programu byli letos velmi úspěšní v přijímacím řízení na americké univerzity. Stipendisté mezivládního americko-českého programu se dostali i na nejprestižnější vysoké školy jako je Columbia, Harvard nebo MIT. Přestože stipendium nabízí nadstandardní finanční podmínky, mnozí kandidáti získali významnou finanční pomoc v hodnotě desítek tisíc dolarů i od samotných škol, což pravděpodobně umožní vyslat do USA větší počet studentů.

Uzávěrka přihlášek do Fulbrightova programu, který je považován za vlajkovou loď stipendijních programů pro studium v USA, je každoročně 1. září. Celý proces výběru a umisťování na americké univerzity však prakticky končí na jaře, kdy univerzity oznamují výsledky svých přijímacích řízení do následujícího akademického roku.

Fulbrightova stipendia jsou určena pokročilejším studentům - základním kvalifikačním předpokladem je ukončený minimálně bakalářský stupeň studia. Studenti mohou finanční podporu využít pro samostatnou výzkumnou práci, nebo navazující studium magisterských a doktorských programů.

Zatímco většina organizací a nadací podporujících studium v zahraničí nabízí pouze doplňkovou finanční pomoc, Fulbrightův program pokrývá školné a poplatky za studium až do výše 18 tisíc dolarů, dále nabízí měsíční kapesné na životní náklady, letenku, zdravotní pojištění i příspěvek na knihy. "Celková hodnota stipendia může snadno přesáhnout částku 35 tisíc dolarů, jedná se tedy o statisíce korun", upřesňuje Andrea Semancová, programová koordinátorka studentského programu.

Vzhledem k výši podpory je zřejmé, že se jedná o výběrový program. Velkou šanci získat stipendium mají studenti a absolventi s výbornými akademickými a odbornými výsledky, kteří připraví kvalitní přihlášku, úspěšně složí americké zkoušky TOEFL, případně i GRE, a napíší motivační dopisy s jasnými a logickými důvody pro pobyt v USA. Ten by měl zapadat do jejich odborných a životních plánů. Studium v USA by pro zájemce o stipendium nemělo být účelem, ale prostředkem k naplnění dlouhodbých profesních cílů. Přihláška se vyplňuje v online formě elektronicky, všechny další podklady, včetně výsledků zkoušek, musí uchazeči dodat do Fulbrightovy komise k 1. září. Vybraní kandidáti jsou obvykle velmi konkurenceschopní a jsou přijímáni i na ty nejvýběrovější univerzity, kde důstojně reprezentují Českou republiku.

Komise J. W. Fulbrighta vznikla v roce 1991 dohodou mezi vládami USA a ČR za účelem správy Fulbrightova stipendijního programu v České republice. Tento mezivládní stipendijní program vznikl před 60 lety a jeho hlavním cílem je na základě vzájemných studijních a vědeckých pobytů zvyšovat porozumění mezi Spojenými státy americkými a jednotlivými partnerskými zeměmi. V letech 1991 až 2006 se programu zúčastnilo 434 českých a 385 amerických stipendistů, česká vláda financuje program přibližně z jedné třetiny. Součástí Komise je rovněž poradenské centrum EducationUSA nabízející pomoc všem zájemcům o studium ve Spojených státech. Více informací o aktivitách Komise najdete na stránkách www.fulbright.cz.

Kontaktní osoba:

Andrea Semancová
koordinátorka programu
Telefon: 222 718 452
E-mail: semancova@fulbright.cz

Přidáno: 27.03.2007, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.