Studenti proti gravitaci

Hledají se studenti připravení čelit gravitaci. Kdo dokáže shodit vejce z výšky závratných 15 metrů tak, aby neporušené dosedlo na zem? První Red Bull Gravity Challenge se uskutečnil v Izraeli roku 2005 a měl takový úspěch, že se letošní jaro koná po celém světě.

Je tomu přibližně 300 let, kdy Isaac Newton seděl pod stromem v Cambridgi a na hlavu mu prý spadlo jablko. Věrohodné prameny však hovoří o svědcích události, kteří byli ochotni odpřísáhnout, že bouli na Isaacově hlavě nezpůsobilo jablko, nýbrž vejce. Patrně tato událost zavdala i mnohým filosofům k debatám, zda-li to právě nebylo ono první vejce, ze kterého vzešlo první kuře. Ať už to tenkrát bylo jakkoli, podstatné je, že tato událost přivedla lidstvo k otázkám gravitačního zákona, který se snaží neustále pokořit. Newtonův gravitační zákon říká, že každá dvě tělesa se přitahují silou, která je přímo úměrná součinu jejich hmotností a nepřímo úměrná druhé mocnině jejich vzdálenosti. Střední hodnota gravitačního zrychlení je 9,80665 m/s2. Pro průměrné vejce to znamená, že při shození z 15 metrů přistane za 1,748 sekundy rychlostí 61,76 km/h. To představuje náraz o síle...ehm, bez správného poletostroje to bude rozhodně znamenat perfektně umíchané vejce.

Zábavný souboj s gravitací proběhne v Praze, Brně, Ostravě a Zlíně. Zúčastnit se mohou všichni příslušníci univerzitní půdy (studenti, rektor, kantoři, vrátné..). Nezávislá porota bude hodnotit hladké přistání vejce na zem a show před samotným shozením ze startovní věže. Kromě všeobecného uznání, neutuchající slávy a pravděpodobného zápisu do učebnic, jsou pro vítěze přichystány hodnotné ceny. Tandemový seskok padákem pro všechny 3 členy vítězného týmu, nebo 9.999,- Kč v hotovosti! Registrace a více informací na www.redbullvajicko.cz.

Fotografie startovní věže a vítězů:

Přidáno: 08.03.2007, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.