Student z Rumburku vyhrál debatu o zavedení ‚výchovy k národní hrdosti‘ na českých školách

Tomáš Schwarz z Gymnázia Rumburk se v celostátním finále soutěže Mezinárodní debaty mládeže prodebatoval na první místo. Spolu s Janem Mazáčem z Mendelova gymnázia  v Opavě, který se umístil jako druhý, bude na podzim zastupovat Českou republiku na mezinárodním finále soutěže ve Vilniusu.   

Má být ‚výchova k národní hrdostizahrnuta v českých učebních osnovách?“ – na toto téma dnes mezi finalisty soutěže Mezinárodní debaty mládeže proběhla živá debata v němčině. Studenti Tomáš Schwarz z Rumburku a Jan Mazáč z Opavy dokázali svoji pozici nejlépe obhájit a přesvědčit porotu o svých  věcných znalostech a argumentačních schopnostech. Jakožto nejlepší mladí debatéři z celé ČR nyní oba postupují do mezinárodního finále soutěže, kde se střetnou s vítězi a vítězkami národních kol z Estonska, Litvy, Lotyšska, Maďarska, Polska, Ruska a Ukrajiny.  

Profesor Jan Křen z Institutu pro mezinárodní otázky FSV UK se jako čestný host letošního finále obrátil na studenty se slovy: „Demokracie potřebuje občanské ctnosti. Osvojte si prosím ctnost kritického rozumu – toho je v dnešní Evropě potřeba nejvíce“. Velvyslanec Spolkové republiky Německo v ČR Detlef Lingemann, ředitel Odboru mezinárodních vztahů na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy Ladislav Bánovec a člen představenstva nadace „Vzpomínka, odpovědnost, budoucnost“ Günter Saathoff pozdravili debatéry a hosty. Celkově rozhodující debatě v Českém muzeu hudby přihlíželo přibližně 200 návštěvníků.

Jugend debattiert international je soutěž pro žáky, kteří se učí němčinu na středních školách ve střední a východní Evropě. Projekt chce  svým účastníkům nabízet podněty ke kritické reflexi společensky a politicky významných témat a přispívat tak k jejich politickému vzdělávání. Debatování v němčině přispívá ke zlepšení jazykových znalostí studentů a aktivně je zapojuje do vyučování. Letos se do projektu zapojilo přes 1.700 studentů na více než 120 středních školách v 8 zemích, z toho 450 studentů bylo z ČR.

Mezinárodní debaty mládeže / Jugend debattiert international je projektem Goethe-Institutu, nadace „Vzpomínka, odpovědnost, budoucnost“, obecně prospěšné nadace „Hertie“ a Centrály pro německé školství v zahraničí. V ČR je projekt podporován Česko-německým fondem budoucnosti.

Další informace o projektu Jugend debattiert internationalwww.goethe.de/Praha/Jdi a www.jugend-debattiert.eu

Přidáno: 28.05.2012, Zdroj: Jugend debattiert international

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si