Strasti a slasti doktorandského života

Končíte pomalu s vysokoškolským studiem a přemýšlíte o tom, zda má smysl na škole zůstat další čtyři roky? Velmi rychle narazíte na otázku, kterou vám vedle nevěřícně zděšeného okolí položí též váš zdravý rozum:  Proboha PROČ?
Prostě vás to baví – to je asi nejlepší důvod a rozhodně by, na rozdíl od ostatních níže uvedených, neměl chybět. Váš obor vás musí zajímat a musíte být pevně odhodláni vrtat se v něm několik dalších let, a to do podstatně větší hloubky, než jak si zrovna teď dokážete představit.

 

Máte rádi studentský život – aby ne. Pohybujete se v prostředí vysoké školy, do dovršení 26 let vám zůstávají veškeré studentské výhody, můžete během studia vyjet do ciziny a účastnit se vědeckých konferencí. A nemusíte se loučit s prázdninami.

Chcete něčeho dosáhnout – inu, to záleží. Jako vstupenka do akademického a vědeckého prostředí je doktorát takřka nezbytný.
Neznamená to ale, že získání titulu bude totéž, co kouzelný oříšek pro Popelku, a vám se začnou otevírat dveře od jedné příležitosti za druhou. Občas právě naopak, s titulem doktora (Ph.D.) se pro nemálo pracovních pozic stanete převzdělaným živlem, u kterého hrozí akutní riziko, že bude remcat a vyvolávat rozbroje v týmu nestydatými návrhy na vylepšení organizace pracovního procesu.

Situace je u každého oboru studia jiná, vyplatí se proto zjistit si něco předem přímo u doktorandů a absolventů vašeho oboru. Totéž doporučuji v případě, že vás láká zůstat i po doktorátu na univerzitě, vzhledem k současnému (a minulému a budoucímu) stavu financování veřejných vysokých škol jsou na tom tyto převážně bídně a volná místa se objevují sporadicky nebo vůbec.

 

Máte nadbytek peněz a chcete se jich zbavit – výborně!
Výše doktorského stipendia se na jednotlivých univerzitách různí, můžete se ale spolehnout na to, že z něho nezbohatnete.
Na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity je na studenta od státu přiděleno 8000 Kč, v prvním ročníku jsme z něho dostali 5000 Kč, ve druhém o něco málo více a v posledním (čtvrtém) 7000 Kč. Na Přírodovědecké fakultě stejné univerzity jsou na tom lépe, studenti dostávají 7000 Kč po celé čtyři roky. Jestli zbytek zabaví rektorát, děkanát nebo vedoucí katedry, jsem raději nezjišťovala. Navíc, od 26 let výše si musíte sami platit zdravotní a sociální pojištění ve výši 1080 Kč nehledě na to, že stále studujete. Podle zákona jste zkrátka příživník bez zdanitelných příjmů a na vaši budoucí nezastupitelně zásadní prospěšnost celé společnosti není brán ohled. Působí to poněkud nedořešeně, ale změna se nechystá.

Máte příliš volného času a nevíte, co s ním
Časová náročnost se u jednotlivých oborů může dramaticky lišit. Obecně platí totéž, co u základního studia, zatímco student historie si svůj rozvrh plánuje do značné míry sám, začínající biolog se z laboratoří nehne.

Milá paní kolegyně… aneb děvče pro všechno – jako doktorand nejste už tak úplně student a zdaleka ještě ne (jestli vůbec někdy) akademik. Ocitáte se tak na nevyhraněné straně barikády kdesi mezi kuklou a motýlem, což vám dozajista přinese nemálo zábavných zážitků.
Na mnoha školách (zejména humanitního směru) existuje snaha ústavů a kateder vytřískat ze svého doktoranda vše, co se dá. U nás byl tento chvályhodný záměr posvěcen systémem „služeb“, v jejichž rámci se prváci upisují k pravidelnému pobytu na ústavu, jednou týdně v určený čas po několik hodin, aby byli jeho zaměstnancům k ruce. Tato pomoc má většinou podobu tak zásadních činností, jako je kopírování a skenování rozličných tlustospisů, zaskakování za sekretářku v době nemoci a vracení výpůjček do knihovny, což je občas zpestřeno výměnou toneru v tiskárně a přípravou občerstvení pro členy zkušební komise (následné mytí nádobí na toaletách netřeba rozvádět).

Tím ale naštěstí zapojení doktoranda do života ústavu nekončí, předpokládá se jeho účast na výuce a na získávání grantů. Jakkoli děsivě to zpočátku (a občas i ke konci) vypadá, jde o cennou praxi, která se později může hodit. Člověk tak během doktorátu nezíská jen zkušenosti spojené s vytvářením dizertační práce, ale přičichne i k pedagogickým, organizačním a administrativním úkonům.

 

Když jsme se v prváku u příležitosti našeho přivítání na ústavu dozvěděli, že máme během týdne vymyslet a odevzdat sylabus a anotaci povinně volitelného kurzu, který v letním semestru sami povedeme, v mnohých by se krve nedořezal. (Tohle je možné převážně u humanitních oborů, doktorandy na chemii čeká především vedení laboratorních cvičení a povznášející kontrolování protokolů, doktorandi všech oborů občas opravují písemné zkoušky.)

První hodina, kdy jsem vysupěla do učebny (umístěné samozřejmě v největší a nejvyšší možné vzdálenosti od pracovny), byla rovněž zábavná. Pohled na pětadvacet lidí, z nichž někteří byli starší než já (ať žije prodlužování studia), zírajících na mne s napůl znuděným očekáváním zpoza stolků, stál opravdu za to. Musela jsem se dost přemáhat, abych si automaticky nesedla mezi ně. Postupně se ale pocit nepatřičnosti vytratil a já se začala bavit svou pozicí na druhé straně.

Do značné míry platí „jaké si to uděláš, takové to máš“. Můžete se snažit proplout metodou nejmenšího odporu, nebo zapojit mozek a pokusit se využít jakkoli omezených možností, které doktorské studium nabízí. Teprve nedávno, během snahy o vyplození vskutku profesionálního životopisu jsem ocenila, kolik doložitelných zkušeností mi ty čtyři roky studia daly.

To nejdůležitější na závěr: až se budete chtít ujistit, že na tom nejste ze všech doktorandů na světě nejhůř, podívejte se na PHD Comics!

Zdroj úvodní fotografie:  www.istockphoto.com

Přidáno: 13.02.2012, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Tereza Dědinová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.