Strašidlologie – co můžete potkat na svých cestách českými luhy a háji

Během letního cestování po vlastech českých buďte obezřetní a dívejte se pozorně kolem sebe. Může se vám totiž snadno stát, že se setkáte s některým z nejznámějších tuzemských strašidel. V některých případech může jít o příjemnou chvíli, jindy zase o střet, na který do konce života nezapomenete a budete se bát vkročit do lesa nebo na jiné temné místo. Pojďte se společně s námi podívat na přehled strašidel, se kterými se u nás nejčastěji setkáte.


Hejkal (hejkadlo)
Popis: Hejkal nejčastěji připomíná zarostlého chlupatého muže s vousy a dlouhými rozčepýřenými vlasy, kterému svítí oči.
Způsob strašení: Strašidlo pobíhá divoce po lese a svým hejkáním straší pocestné, kterým obvykle skočí na záda. Pakliže s ním člověk přijde do konfliktu, může ho hejkal díky své obrovské síle dokonce roztrhat.
Kouzelné schopnosti: Hejkal se umí proměnit ve strom nebo pařez, čehož využívá k dalšímu strašení.
Ochrana: V případě, že se vám nepodaří hejkalovi vyhnout, je nejlepší odhodit jakékoli jídlo, které strašidlo vyhledává. Pokud najdete hejkala zraněného nebo v nesnázích, pomožte mu a on se vám odvděčí přátelstvím.

Bludička (světýlko)
Popis: Nejde o konkrétní strašidlo, ale spíše světelné projevy zjevující se v lese a v temných lokalitách bažin a mokřin. Nejčastěji se podobají světluškám.
Způsob strašení: Lidi se zlými úmysly nechají zabloudit v lese nebo je svým mihotavým světlem dovedou do močálů.
Kouzelné schopnosti: Protože se často objevují i na hřbitovech, přisuzuje se jim kontakt  se záhrobím.
Ochrana: Dobrému člověku ukáží cestu z lesa. Ochráníte se před nimi i tak, že mezi ně hodíte kousky chleba.

Lesní víla (žínka,divoženka)
Popis: Většinou jde o ladnou mladou dívku, která se vyznačuje krásou a téměř průsvitnou pletí. Pokud je ošklivá a rozcuchaná, jde o divoženku.
Způsob strašení: Lesní víly tančí na lesních mýtinách a zpívají. Jsou vidět při svitu měsíce, když padá rosa nebo se tvoří duha.
Kouzelné schopnosti: Umí se proměnit v několik druhů zvířat a zmást tak zvědavce a pocestné.
Ochrana: Hodné víly lidem neškodí a mladé hochy dokonce ochraňují. Zlé víly unášejí děti těsně po narození, takže nejlepší ochrana je hlídat nemluvně ve dne v noci.

Plivník (rarach)
Popis: Jde o typ skřítka, který se zdržuje v blízkosti lidí a jejich stavení.
Způsob strašení: Je to škodil, který lidem nepomáhá, ale zlomyslně rozbíjí a schovává věci. Pokud už je lidem k dobru, žádá za to jejich duši.
Kouzelné schopnosti: Plivník na sebe umí vzít podobu zmoklého černého kuřete. Chce aby se ho lidem zželelo a vzali si ho domů, kde by jim mohl škodit.
Ochrana: S plivníkem si není radno zahrávat. Pokud na něj doma přijdete, měli byste se ho neprodleně zbavit.


Čarodějnice (ježibaba)
Popis: Podobá se ošklivé stařeně, která žije sama v lese v chalupě. Společnost ji dělá jen havran a černá kočka.
Způsob strašení: Čarodějnice čeká až k ní někdo zabloudí, aby ho mohla sežrat. Nejradši má malé děti, které létá hledat na svém koštěti po lese.  
Kouzelné schopnosti: Ježibaba umí čarovat, k čemuž využívá i zrcadlo nebo kouzelnou vodu. Svými čáry pomáhá zlým lidem, kteří chtějí uškodit hodným.
Ochrana: Před jejími kouzly se sami neochráníte, ale když v lese narazíte na chalupu, vyhněte se jí obloukem.

 

Zdroje fotografií: wikimedia.org

Přidáno: 19.07.2012, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.