Stipendia na vybraných amerických vysokých školách

Přinášíme soubor několika nabídek zajímavých stipendií na zajímavých amerických college. Tato stipendia byla v nedávné době zveřejněna na e-mailové skupině Study-X, která je určena pro zájemce o studium v zahraničí.

Námi uvedené školy nejsou třeba tak všeobecně celosvětově známé jako Harvard či Princeton, ale jsou stejně jako Harvard nebo Princeton velmi, velmi kvalitní, což se odráží v jejich umísťování se na vysokých pozicích různých žebříčků škol či v tom, že jsou uvedeny v  respektovaných seznamech nejlepších amerických škol jako je Fisk Guide, Colleges That Changed Lives nebo The Hidden Ives.

Proti notoricky známým školám mají níže uvedené colleges tu výhodu, že je o něco větší šance se na ně dostat a tedy i získat stipendium. Samozřejmě tato „snadnost“ je velmi relativní. Nezáleží pouze na tom, jaké máte známky (pokud máte průměr do 1,5, pak nemusíte váhat) a výsledky ze standardizovaných testů (TOEFL, případně také SAT či ACT), ale také na vaší osobnosti a celkovém vyznění vaší přihlášky. Při přijímacím řízení bývá např. výhodou prezentovat aktivní přístup k životu projevujíci se ve velké množství mimoškolních aktivit. Nesmírně důležité je rovněž důsledná příprava přihlášky a další podkladů pro přijímací řízení jako jsou přijímací eseje, doporučení apod., protože můžete být sice skvělý kandidát na přijetí a stipendium, ale pokud se to neprojeví a neodrazí v přihlášce, tak to americká škola nepozná a neocení. Příprava "vypilované" příhlášky a získání výborných výsledků ze standardizovaných testů je časově náročné. Proto na závěr tohoto odstavce jednu radu - ZAČNĚTE VČAS. Pokud vám jde o studium od školního roku 2006/07, pak začněte pokud možno hned teď. Uzávěrky přihlášek jsou totiž již za dveřmi.

V případě stipendií, která námi vybrané školy nabízí, se jedná většinou o tzv. need-based scholarships. Tento pojem znamená, že školy nejen zkoumají, zda jste pro ně přitažlivý kandidát, ale zároveň je zajímá finanční situace vás i vaší rodiny. V případě úspěchu v tomto případě výše stipendia záleží na tom, kolik jste schopni platit vy sami. Studium je totiž hlavně vaše investice do vaší budoucnosti. Pokud ale jste pro školu zajímavý, ale vaše soukromé peníze vám PROKAZATELNĚ nestačí, pak vám škola může pomoci a finanční rozdíl může vyrovnat. Někdy až do výše plného školného, ale v některých výjimečných případech dokonce až do výše veškerých nákladů. Tedy tak, jak je to obvyklé třeba na Harvardu nebo Princetonu. Tato stipendia se velmi často obnovují pro každý rok studia.

Po tomto obecném úvodu pojďme na jednotlivé nabídky, které jsme pro větší přehlednost srovnali podle abecedy:

Bates College

Tato liberal arts college z Mainu nabízí stipendia do výše plného školného. 15. září můžete živě chatovat s jejími studenty!

Bowdoin College

Výhodou této školy je její tzv. need-blind admission policy, kdy se o přijetí studenta rozhoduje zcela bez ohledu na jeho finanční situaci. Její stipendia mohou pokrýt veškeré náklady studia. Stejnou politiku uplatňuje Harvard nebo Middlebury, viz níže.

Calvin College

Křesťansky zaměřená Calvin College v Michiganu má v porovnání s ostatními soukromými školami nižší školné, proto bývá zařazována mezi tzv. Best Buys. Pro nás je důležité, že i přesto nabízí need-based scholarships.

Grinnel College

Tato prestižní a liberální škola se nachází na mezi zahraničními studenty nepříliš populárním místě – v Iowě. To by jí ale nemělo ubírat na přitažlivosti, zejména proto, že je mezi uvedenými školami jediná, která kromě need-based stipendií nabízí také speciální stipendium pro studenty ze střední a východní Evropy (tedy i z České republiky).

Lawrence University

I tato škola z Wisconsinu je ve Fisk Guide 2006 zařazena mezi Best Buys. Výjimečná je mimo jiné tím, že její součástí je známá hudební konzervatoř.

Macalester College

Minnesotská Macalester College nabízí rozsáhlý program need-based stipendií pro zahraniční studenty pod názvem Kofi Annan International Student Scholarship Awards. Koneckonců, generální tajemník Spojených národů je jejím absolventem.

Middlebury College

Tato špičková, ale zároveň vysoce výběrová škola ve Vermontu nabízí need-based stipendia pokrývající veškeré náklady přijatého studenta. Rovněž nabízí need-blind admission policy (viz také  Bowdoin či Princeton).

Reed College

Tato škola, která se nachází v Oregonu, je vynikající hlavně pro mladé vědce. Patří totiž mezi přední školy v USA, co se týká přípravy studentů na další vědeckou kariéru, zvláště v přírodních vědách.

Wabash College

Jedna mála zbývajících (ač kdysi tradičních) čistě mužských vysokých škol. Ovšem výjimečně velmi vstřícná také k zahraničním studentům.   

Whitman College

Tuto zajímavou školu ze státu Washington, které se prý někdy říká Harvard Západu, v září na  speciálním semináři Fulbrightovy komise představila její chorvatská studentka Lea Šimek. Pokud Vás nabídky stipendií pro studium v USA zaujaly, pak doporučujeme co nejdříve kontaktovat Poradenské centrum Fulbrightovy komise, kde můžete své představy  a cíle prokonzultovat a kde se dozvíte o dalších krocích vedoucích ke studium na americké škole a získáte rady, jak na to.

 

Autor: Jakub Tesař - studijní poradce Komise J.W. Fulbrighta
Přidáno: 05.09.2005, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.