Staňte se součástí mezinárodního dokumentárního cyklu Týden života

V Čechách se právě rodí unikátní mezinárodní dokumentární cyklus o životě lidí jednadvacátého století. Klade si za cíl pomocí fotografie zmapovat životy co nejvíce lidí z celé planety v úseku jednoho týdne. Dokument by měl podat co nejucelenější a nejrozmanitější pohled na moderního člověka, jeho všední i nevšední život a prostředí, ve kterém žije. Week of Life má velký potenciál, ambice a můžete se na něm podílet i vy.

Každý z nás aspoň jednou držel v ruce starou fotografii a nostalgicky se usmál. Právě to je důvodem, proč je schováváme a čas od času je prohlížíme. Je v nich zaklet náš život, naše pocity, události, konkrétní vůně a jedinečná atmosféra. Atmosféra toho, co se stalo jen a jen nám. Nedokážeme sice dvakrát vstoupit do téže řeky, ale můžeme si připomenout, jaké to bylo tehdy a porovnat to s tím, jaké je to dnes, viděno optikou cesty, kterou jsme mezitím v životě urazili.

Zatím jste si tyto vzpomínky prohlíželi v soukromí, ale nyní přichází Adolf Zika s Projektem Week of Life – Život na planetě Zemi očima jejích obyvatel a ptá se vás, jací jste, co děláte, co prožíváte, co vás trápí. Prostě jaký je váš svět. Smyslem celého projektu je vytvořit největší fotografický dokument všech dob o tom, jak se žije ve 21. Století. Jak lidé z různých končin svět vnímají a cítí svůj všední i nevšední život.

Projekt slibuje velkou rozmanitost a jedinečnost. Jeho hodnotou není jen možnost podělit se o svůj život s ostatními a porovnat jak se dnes žije na různých kontinentech. Jde o mnohem víc. Neustálá přítomnost objektivu a nutnost fotit celých sedm dní v týdnu, a po to celý den, leckoho donutí otevřít oči a skutečně se podívat kolem sebe. Nechat své smysly zaplavit novými vjemy tam, kde bylo vše doposud známé a ohrané.

Každý kdo přispěje, po sobě zanechává otisk, který bude pro budoucí generace velice cenný. Nad každou ze zachycených fotoreportáží si někdo na druhé straně zeměkoule může dnes, nebo zítra, uvědomit něco, co třeba změní jeho názor, nebo přístup k životu.

Pravidla účasti jsou velmi jednoduchá:

- Stačí mít digitální fotoaparát, nebo fotoaparát v mobilním telefonu, chuť fotografovat a podělit se o své úlovky.

- Během 7 za sebou jdoucích dní pořizujte 9 fotografií denně, které mají vypovídat o tom, co jste dělali a jak jste se cítili.

- Vůbec se nebojte, že budete mezi profesionálními fotografy vypadat nešikovně. Oni sice zvládají technické finesy, ale vy máte jedinečný pohled na svět, který nedokáže zachytit nikdo jiný, než právě vy.

- Nebojte se ztráty soukromí. Diváka vpustíte právě jen tam, kam budete chtít. Můžete a nemusíte fotit svou rodinu, kamarády, nebo místo, kde bydlíte. Můžete se místo toho zaměřit na detaily, nebo jen barvy. Vždyť i odstup může být právě to, co chcete sdělit.

A takto jednoduše vzniká projekt, který určitě přesáhne rámec fotografie a stane se čistokrevným dokumentárním cyklem. Nebude selektivně zachycovat životy těch nejnadanějších a nejzajímavějších jedinců. Bude o nás, „obyčejných“ lidech. Na rozdíl od cyklu „Jak se žije…“, bude tento dokument schopen opravdu pravdivě vypovídat o tom, jaké to 21. století skutečně bylo, je a bude.

Staňte se jeho spoluautory a přidejte svůj týden vedle mého. Já začínám zítra. A vy?

Autorka: Klára

Přidáno: 29.10.2009, Zdroj: seminarky.cz

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.