Stane se „immersion“ metoda trendem i v České republice?

Immersion znamená „ponoření se“ a přesně na takovém principu metoda funguje. Studenti se plně ponoří do cizojazyčného prostředí, kde komunikují pouze daným jazykem. Například v USA je v současné době trendem vytvářet na studentských kolejích prostředí, kde se smí komunikovat pouze v určené cizí řeči. Přichází tato móda i k nám?

Dvojjazyčné či mezinárodní mateřské a základní školy i gymnázia, kde žáci musí komunikovat a učit se obvyklé školní předměty v cizím jazyce, existují v Čechách již poměrně dlouho. Nejen intuice říká, že „ponoření“ se do jazyka je nejrychlejší a nejpřirozenější způsob, jak se naučit mluvit, ale ke stejným závěrům došel i lingvistický výzkum. První byl uskutečněn v 60. letech v Kanadě, kde v některých školách začali vyučovat část předmětů ve francouzštině, druhém oficiálním jazyku země. Ukázalo se, že tento způsob výuky přináší lepší výsledky, než samotné hodiny francouzštiny.  

Postupem času přišli vědci na to, že k vstřebávání jazyka dochází obzvlášť rychle, pokud se používá v rámci sociálních interakcí. A okamžitě viditelné pokroky jsou přirozenou motivací pokračovat. Toho využívají mnohé americké univerzity, které vytvářejí na studentských kolejích prostředí, kde se smí komunikovat pouze v určitém cizím jazyce (často za účasti zahraničních studentů). Příkladem může být University of Virginia, kde se na kolejích mluví rusky či Emory University v Atlantě, kde je oficiálním jazykem španělština. Na dalších univerzitách naleznete němčinu, francouzštinu, italštinu i čínštinu. Díky běžné každodenní komunikaci je osvojení si jazyka mnohem efektivnější a po překonání počátečního ostychu a zvláštního pocitu se navíc začnete při mluvení v cizím jazyce cítit přirozeně.
Nevíme o tom, že by české univerzity v současné době plánovaly převzít tento model. Jednou z mála příležitostí jsou tak pro studenty výměnné pobyty v zahraničí, které většina univerzit v různé míře nabízí.

A jaké jsou možnosti pro dospělé? Můžete se odstěhovat do zahraničí, ideálně sami, abyste nebyli obklopeni lidmi, s kterými dále budete hovořit česky a pravděpodobně s nimi trávit většinu volného času. Druhou možností je vyjet na jazykový kurz do zahraničí, kde však hrozí stejné nebezpečí - ostatní čeští studenti - a jde obvykle o finančně velmi náročné rozhodnutí.  Třetí možností pak je využít speciálních, na metodě immersion založených, programů, které nabízí například Angloville. Účastníci stráví 6 dní v „anglické vesnici“, kde je čeština zakázána, aniž by opustili střední Evropu. V příjemném prostředí uprostřed přírody jsou takzvaně „hození do vody“ - po celou dobu pobytu, 24h/denně, komunikují anglicky. Velký důraz je kladen na „1 to 1“ hovory s rodilými mluvčími z různých anglicky mluvících zemí, takže je fyzicky téměř nemožné nepřekonat jazykovou bariéru. V Angloville se pak trénují i konkrétní situace z běžného života, jako jsou obchodní schůzky, prezentace, mluvení po telefonu aj.

Nemůžete se sebrat a na čas se odstěhovat někam do anglické vesničky, kde nebudete mít s kým mluvit česky? Nechte ji přijít za vámi!

Přidáno: 22.05.2013, Zdroj: Angloville

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.