Sport patří mezi priority ministra školství

MŠMT ČRMinistr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš a náměstek odpovědný za oblast sportu Jan Kocourek přijali 9. srpna 2010 předsedu ČSTV Pavla Kořana a předsedu Českomoravského fotbalového svazu a člena Výkonného výboru ČSTV  Ivana Haška. Tématem jednání byla otázka financování českého sportu v krátkodobém i dlouhodobém horizontu.

Praha, 10. srpna 2010

Ministr Dobeš prezentoval svůj hlavní záměr v oblasti sportu - zachovat jeho nenahraditelný společenský přínos a ujistil představitele organizace, která hájí zájmy největší části sportovního hnutí, že si je vědom kritické situace ve financování českého sportu. „Citelně vnímám ohrožení péče o talentovanou mládež stejně jako úbytek dobrovolníků působících ve sportu i ohrožený provoz řady sportovních zařízení,“ řekl během setkání ministr Dobeš. Představil proto některé postupy, kterými chce MŠMT naplnit priority ve své koncepci podpory sportu v ČR. Zástupci ČSTV seznámili ministra s dopadem dalších rozpočtových restrikcí na sport, s reakcemi sportovního prostředí a nabídli své možnosti řešení situace.

V otázce státní podpory sportu pro roky 2010 a 2011 vyjádřil ministr Dobeš potřebu udržet objem finančních prostředků ve stejné výši. „Ve sportu už není prostor pro krácení státní podpory, naopak oblast sportu musí být v příštích dvou letech podpořena minimálně ve stávajících objemech,“ uvedl Dobeš. Po diskusi se obě strany shodly na klíčových úkolech, na kterých budou společně pracovat v nadcházejících týdnech a měsících, s cílem – nedopustit rozpad systému péče o sport a posílit jeho podporu. Jde především o následující úkoly:

- V nejkratší možné době společná pracovní skupina připraví návrh novely loterijního zákona, který musí přinést nové zdroje pro financování sportu a splní i další společensky žádoucí funkce (pravomoci obcí, zdroje pro další společenské oblasti).

- V součinnosti bude zahájena intenzivní příprava nového, komplexního zákona o podpoře sportu, který bude řešit oblast sportu v širším kontextu, včetně zajištění jeho financování.

- Finančním zdrojem, který v krátkodobém horizontu může významně přispět k posílení financování sportu, jsou zdroje z příjmů reklam České televize. Využitím reklamy v ČT by se nejen zachovaly peníze v České republice, ale současně se snížila zátěž státního rozpočtu. Obě strany budou pro toto řešení hledat politickou podporu.

Představitelé ČSTV v závěru poděkovali ministru Dobešovi za konkrétní vyjádření podpory sportu, ocenili účinnost navrhovaných postupů v nelehkých podmínkách a přislíbili spolupráci ve všech oblastech, kde mohou být nápomocni.

Přidáno: 10.08.2010, Zdroj: MŠMT ČR Autor: Kateřina Böhmová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si