Společnost GE a její partneři vyhlásili pět vítězů soutěže “ecomagination Challenge: Powering the Grid”

logo

Společnost GE a její partneři vyhlásili pět vítězů soutěže “ecomagination Challenge: Powering the Grid”, kteří získají 100 000 dolarů

- Oceněné technologie podporují inteligentní elektrickou síť

- Soutěž měla za cíl urychlit přijímání technologií inteligentní sítě prostřednictvím otevřené spolupráce

New York, NY– 16. listopadu 2010 – Společnost GE (NYSE: GE) zveřejnila pět výherců soutěže v inovacích “GE ecomagination Challenge: Powering the Grid”. Soutěž, v níž se rozděluje celkem 200  milionů dolarů, byla zahájena v červenci jako součást závazku GE ecomagination, který má za cíl urychlit rozvoj sítě příští generace a globální energetické transformace prostřednictvím otevřené spolupráce.

Pět oceněných účastníků do soutěže přihlásilo projekty, které mohou pomoci vytvořit inteligentnější, čistší a efektivnější elektrickou síť a ztělesňují inovativního ducha soutěže. Výherce zvolila nezávislá porota složená z Chrise Andersona, odborného poradce a šéfredaktora časopisu Wired, vedoucích pracovníků GE a předních akademiků a techniků. Záznam z předávání cen je k dispozici na www.ecomagination.com/announcements.

Mezi oceněnými projekty je lehká nafukovací větrná turbína, dále technologie, která okamžitě odstraňuje námrazu z lopatek větrných turbín a brání tak jejich zpomalení nebo zastavení, inteligentní vodoměr, který dokáže vyrábět vlastní elektřinu, kyber-bezpečná síťová infrastruktura umožňující obousměrnou komunikaci při monitorování sítě a automatizaci rozvoden větrných a solárních farem a konečně technologii předcházející zkratům a výpadkům přetížených elektrických sítí na základě přesné kontroly proudu a výkonu.

Soutěž generovala téměř 4000 nápadů a prostřednictvím inovační platformy umožnila během deseti týdnů rozsáhlé diskuze mezi 70 tisíci účastníky z více než 150 zemí. GE navázala spolupráci se čtyřmi významnými firmami poskytujícími rizikový kapitál: Emerald Technology Ventures, Foundation Capital, Kleiner Perkins Caufield & Byer a RockPort Capital. Díky tomu mohla vzniknout soutěž v inovaci ve třech kategoriích: Obnovitelné zdroje, Elektrická síť a Ekologické bydlení a stavby.

„Soutěž jsme zahájili, abychom podpořili nové nápady a povzbudili inovaci na všech úrovních rozvoje,“ uvedla Beth Comstocková, senior viceprezidenta a marketingová ředitelka GE. „Prvním krokem k modernizaci sítě je objevit nápady a transformovat je v převratné technologie. Soutěž prokázala, že existuje mnoho úžasných nápadů. Oceněné inovační projekty představují kombinaci inteligentního přístupu a působivých podnikatelských schopností.“

V soutěži bylo zvoleno pět inovačních projektů, které budou každý podpořeny částkou 100 000 dolarů na další rozvoj:

Capstone Metering:  Inteligentní vodoměryCarrollton, Texas: Capstone Metering aplikuje moderní komunikační technologie na sto let stará měřidla. Zařízení IntelliH2O je samonapájecí a  umožňuje řízení vodního systému v reálném čase, což přispívá k šetření vodou a eliminuje potřebu manuálního odečítání měřidel. (www.capstonemetering.com).

ElectricRoute: Bezpečná komunikační síť pro elektrické rozvodné sítě: Salem a Hollis, New Hampshire: Projekt ElectricRoute využívá jedinečného umístění rozvodny v elektrické síti k vytvoření komunikační brány pro přenosové a distribuční systémy. Jeho kyber-bezpečná komunikační síťová infrastruktura eliminuje duplikátní senzory a tisíce měděných spojení uvnitř rozvodny.

GridON: Kontrola kvality v elektrických rozvodných sítích, Givatajim, Izrael: GridON vytvořil zařízení na omezení poruchového proudu, které chrání rozvodnou síť před narušeními a výpadky, čímž zvyšuje její spolehlivost a umožňuje vyšší zatížení a širší využití energie z alternativních zdrojů. Tato technologie byla vyvinuta ve spolupráci s Univerzitou Bar-Ilan a společností Ricor Ltd (www.gridonsystems.com).

IceCode: systém odmrazování a prevence námrazy na větrných turbínách, West Lebanon, New Hampshire: Technologie IceCode bojuje s jedním z nejobtížnějších přírodních problémů. Prostřednictvím impulzů s velkým výkonem šíří teplo zevnitř ven a odstraňuje led. Využití této technologie na větrných turbínách výrazně snižuje množství energie vynaložené na odstranění námrazy a zkracuje prostoje vzniklé kvůli technickým kontrolám při odstraňování ledu a inspekcím. Vyvinuto ve spolupráci s  Dartmouth College (www.icecode.com).

WinFlex: nafukovací větrné turbíny, Kirjat Jam, Israel: - WinFlex vyrábí rotory na větrné turbíny z lehké, flexibilní a levné tkaniny. Takový flexibilní rotor snižuje náklady na instalaci minimálně o padesát procent a zkracuje návratnost investic na tři až čtyři roky, bez nutnosti dotací (http://winflex.co.il/).

Chris Anderson uvedl: „Naše rozvodné sítě jsou dnes ve stavu, v jakém byl o generaci dříve internet: jejich obrovský interaktivní potenciál zůstává do značné míry nevyužitý. Stejně jako v případě internetu můžeme sítě učinit inteligentnějšími a efektivnějšími, a to prostřednictvím spolupráce, otevřeného přístupu a mnohem širšího počtu inovátorů. Výzva GE ecomagination Challenge: Powering the Grid vznikla proto, aby tento proces urychlila, a ukázalo se, že výborné nápady mohou přijít odkudkoliv. Množství a šíře přihlášených projektů je skutečně nesmírnou inspirací.“

GE ecomagination Challenge: Powering the Grid byla zahájena 13.července. Jde o soutěž, v níž se rozdělí 200 milionů dolarů. Jejím cílem bylo najít nová technická řešení, která umožní dospět k inteligentnější, čistší a efektivnější elektrické rozvodné síti a která také přispějí k rychlejšímu přijetí technologií inteligentní sítě. Detailní informace o iniciativě a kompletní podmínky najdete na ecomagination.com/challenge.

Přidáno: 19.11.2010, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.