Sníte o tom, že vyhrajete Oscara a projdete se po červeném koberci? Se Cinema Mundi můžete

Pátý festivalový den byl nejen zlatým středem festivalu, ale i středem pozornosti celého filmového světa. Udělovaly se totiž Ceny filmové Akademie známé jako Oscar. Přímý přenost z akce odstartoval ve 22:30 v brněnském Kině Art slavnostním přenosem z červeného koberce.

„Diváci se mohli projít po opravdovém červeném koberci a vyfotit se soškou Oscara a dalšími doplňky, které nesmí na slavnostním ceremoniálu předávání cen akademie chybět,“ popisuje koordinátorka doprovodného programu Kristýna Malíková. Dalším oživením živého přenosu z Los Angeles bylo festivalové bingo, kdy si diváci odškrtávali výherce jednotlivých kategorii, nebo tipovací soutěž.

Filmová cesta kolem světa pokračuje

Další kroky za objevováním krás exotických krajů zavedou festivalové návštěvníky do Egypta. Snímek Zima nespokojenosti vykreslí atmosféru egyptské revoluce z ledna 2011. Představitel hlavní role důstojníka státní bezpečnosti Adela, Salah Hanafy, film uvede a po skončení rád zodpoví zvídavé dotazy diváků. Na Zimu nespokojenosti můžete vyrazit 3. 3. v 20:00 do kina Art a 4. 3. v 20:30 do Sálu B. Bakaly.

Příští zastávkou bude New York, kde se odehrává jedna z dějových linií ambiciózního českého snímku Colette. Ve středu tak v kině Lucerna můžete potkat i Ondřeje Vetchého, který film uvede.

Závěr cesty kolem světa se ve čtvrtek vrátí zpátky do Česka, kde v Sále B. Bakaly oslaví životní jubileum první dáma českého filmu Věra Chytilová. Komponovaný večer představí dva pozoruhodné a jen zřídka promítané středometrážní snímky, kterými debutující režisérka odstartovala slavnou českou novou vlnu: absolventský film z FAMU Strop a dokument Pytel blech. Těšit se můžete i na speciálního hosta, který převezme Cenu CINEMA MUNDI.

Zahřejte se v zimním kině a protančete noc v kůži svého oblíbeného hrdiny

To nejlepší ze studentských filmů ze středních a vysokých škol čeká na návštěvníky festivalu v Zimním kině. Pod širým nebem se potkají Barbar Erdan z adaptace Pratchettovy povídky Poslední odměna (L. Plecitý), ohrožené Pandy (M. Vizár), české nezávislé horory nebo třeba poutavá černohumorná komedie Podoba lásky (M. Balcar). Ve středu odborná porota ocení jeden ze snímků soškou Zlatého Leona. Hrdý rodič vítězného snímku obdrží i poukaz od společnosti UNIFER na podporu rozvoje dalšího filmového projektu. K zahřátí poslouží čaj či svařené víno ze zimní vinárny.

Studentské zimní kino zakončí filmová party roku v klubu Eleven s příhodným názvem Někdo to rád Cinema Mundi. „Je to jedinečná možnost stát se alespoň na jednu noc filmovým hrdinou. Máme připravenou speciální cenu pro nejlepší filmovou masku,“ láká na party pořadatel Marek Vöröš.

Odchodem ze sálu pouť filmové vstupenky nekončí

Držitelé vstupenek na jakoukoliv festivalovou projekci mohou využít slev na akce u doprovodného programu a dalších partnerských společností. „Například Letohrádek Mitrovských nabízím našim divákům padesátiprocentní slevu na výstavu Hvězdy stříbrného plátna, která odhaluje život takových hvězd, jakými byli třeba Adina Mandlová nebo Oldřich Nový,“ uvedla Kristýna Kounková.

Přidáno: 04.03.2014, Zdroj: CINEMA MUNDI Autor: Jitka Lanšperková

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.