Skupina Květy a jejich nové album Bílé včely: Hlasitá a nekompromisní imaginace

Opět po roce vykvetly brněnské trvalky Květy, tentokrát hlasitě a bez okrasných lístků. Mezi ostny které škrábou a zadírají se pod kůži, můžete najít krásné originální Květy a písně Martina E. Kyšperského - album Bílé včely. Květy tentokrát zvolili trochu jiný přístup a se snahou o maximální soustředění natočili album v základní čtveřici, záměrně zcela bez hostů, s důrazem na syrovost a autentičnost.

Album Bílé včely bylo natočeno se zvukařem a producentem Ondřejem Ježkem, v létě 2012 v Praze. Skladby vznikaly několik let a kapela v nich ubrala na strukturovanosti písní, naopak melodie se rozepjaly více směry. Již předem bylo rozhodnuto, že takovýto materiál kapela nahraje sama bez hostů. „Chtělo to jiný koncept. Jen energii nás čtyř. A pak jsem cítil, že ty písně nejlíp zazpívám všechny sám, protože vím, o čem jsou.“ Vysvětluje nepřítomnost jindy tak charakteristických hostujících zpěvaček Martin E. Kyšperský. Ale protože se nahrávalo u Ondřeje Ježka, nemohlo se to nepromítnout do výsledné nahrávky. Na desce se v písních objevují těžko identifikovatelné, většinou elektronické zvuky. „To souvisí i s tím, že album vznikalo právě jen v základní sestavě. Ondra Ježek by se normálně neudržel a nahrál tam všelijaké nástroje (a on to umí!). My mu řekli, že nezveme hosty, ale on může, protože už je vlastně napůl v kapele, v rodině. Vyřešil to tak, že sice nedotáčel nástroje, ale zato nám přidal různá echa, pazvuky, skřípance i úplně sladké ozvěny. Vyrobil to ze střípků zvuku našich vlastních vyhrávek. Duchové ve stroji.“ V některých momentech zní kapela opravdu špinavě, ale vždy s něhou.

Martin E. Kyšperský je výhradním autorem hudby i textu. Kde bere tolik inspirace, že každý roky může natočit nové album? „Jedna skladba byla napsána podle zvláštního snu, jedna byla natočena, potom puštěna pozpátku a pak teprve nazpívána. Kalkulačka, dětská pokladna, ruční ždímačka a starý diktafon s málem úplně vybitými baterkami. Dávno kdesi ztracení spolužáci, starý a unavený lidi, který nikdo nechce poslouchat, les, špatní pastýři, kteří nabízí falešnou útěchu…“ Svět tak jak ho vidí Martin E. Kyšperský je neobyčejný, fascinující a hodný zaznamenání. Pokud alespoň trochu se nebojíte, že se poškrábete o trny, dostane se vám při poslechu alba Bílé včely bohaté odměny.

Ve výpravném bookletu se mění lidské buňky na rostlinné. Album vychází na cd i na vinylu.

Aktuální koncerty:
pá 16. 11. Tábor – Orion
st 21. 11. Brno – Metro
Společný koncert s kapelou Zrní, na kterém obě kapely pokřtí svá nová CD
so 24. 11.  Mariánské Údolí u Olomouce – Muzika pro nezaujaté uši No.10
čt 6. 12. Ostrava – Barrák
Společný koncert s kapelou Ty Syčáci.
so 8. 12. Valašské Meziříčí – M klub
so 22. 12. Praha – Akropolis
Společný koncert s kapelou Zrní. Křest nového CD obou kapel.
ne 23. 12. Brno – Mersey
Vánoční koncert

 

Promo rozhovor s Martinem E. Kyšperským:

 

1. Album zcela bez hostů a tím pádem i bez hostující zpěvačky. U Květů celkem nečekané. Proč ta změna?

Chtělo to jiný koncept. Jen energii nás čtyř, soustředění. A pak jsem cítil, že ty písně nejlíp zazpívám všechny sám, protože vím, o čem jsou. Nakonec tam ale jednu skvělou zpěvačku máme. Když byla deska hotová, pozval jsem ji domů a ona tam zazpívala jednu jedinou větu a pak chřestila šperky. Nebudu říkat kdo to je, ale kdo si album pořídí, tomu to dojde.

2. Nahrávání bylo díky tomuto konceptu, kratší a intenzivnější nebo naopak zaměřené více na detail a tím pádem delší?

Bylo kratší…, ale přitom se to nezdá, když točíme s Ondrou, strávíme dost času povídáním, couráme na jídlo, válíme se, děláme vtipy..., základ se natočil za dvě odpoledne, velká část zpěvů se vzala z těch, co jsem zpíval ve studiu nanečisto. Když ty písně dostanou tvar, tak Ondřej navrhuje různé vychytávky... takhle jsem si třeba zahrál na sitár. Pochopitelně bych to nikdy nezvládl, kdyby se všechny struny nenaladily do jednoho akordu. Taky jsme tahali kartičky s instrukcemi co dál s nahrávkou. Díky tomu je jedna skladba puštěná pozpátku.

3. Vždy jste používali různé „ruchy“, na nahrávkách, zvláště od dob spolupráce s Ondřejem Ježkem. Je ale tato deska „nejvíce elektronické“ ze všech alb Květů?

To souvisí i s tím, že album vznikalo právě jen v základní sestavě. Ondra Ježek by se normálně neudržel a nahrál tam všelijaké nástroje (a on to umí!). My mu řekli, že nezveme hosty, ale on může, protože už je vlastně napůl v kapele, v rodině. Vyřešil to tak, že sice nedotáčel nástroje, ale zato nám přidal různá echa, pazvuky, skřípance i úplně sladké ozvěny. Vyrobil to ze střípků zvuku našich vlastních vyhrávek. Zní to krásně, je dobrej.

4. Řada samplů zní velmi originálně, je tam něco, co jste nahrávali opravdu obtížně?

My do studia žádné samply ani zvuky nepřinesli, kromě jednoho. Tím zvukem deska začíná.. dělali jsme si doma demo k písni „My děti ze stanice Bullerbyn“ a Albert si zapojil k houslím efekty nějak obráceně a tím docílil ´nekonečného´ echa.. A něco možná zní elektronicky, ale není. V jedné skladbě hraje Aleš Pilgr na pilu smyčcem, zní to kupodivu příjemně.

 

5. V poslední době to vypadalo, jako by ses obracel trochu k písničkářům, ale nové album je až téměř nekompromisně rockové. Konec písničkaření?

Když před téměř padesáti lety Bob Dylan poprvé připojil ke svému hraní na kytaru navíc rockovou kapelu, tak jeho obdivovatelé prý vzteky rozbíjeli židle v zákulisí.. hehe.. ale právě z té doby zůstali nejlepší písničky v pravém slova smyslu. Možná se časem posuneme k elektronice, možná vypneme elektřinu a budeme jen mlátit na hrnce. Nevím, ale teď nás baví takový zvuk, jaký jsme si našli.

6. Jedna skladba je inspirována Tvým snem, co bylo inspirací pro ty ostatní?

Dávno kdesi ztracení spolužáci, starý a unavený lidi, který nikdo nechce poslouchat, les, špatní pastýři, kteří nabízí falešnou útěchu, vztek, bolestně krásná nenaplněná láska, indiáni, anatomie člověka, nespavost, holky, bolestně krásná prožívaná láska, závislost, samostatnost, naděje, panické poruchy a moře.

7. Tvoje texty jsou plné imaginace. Dovedeš si představit, že uděláš texty a písničky, které budou např. až realisticky současné a konkrétní? Narážím tím na vlnu tzv. písničkářské „angažovanosti“.

Tu míru konkrétnosti nebo porozumitelnosti moc neřeším. U každé písně vím o čem je, ale záleží na posluchači, jestli to k němu bude mluvit nebo ne. Lze být i úplně adresný, aniž by se to někoho dotklo a naopak velmi abstraktní a promlouvat spíš citově. Třeba Tomáš Klus má jeden politický hit, ale mně se to strašně nelíbí... písničkářská angažovanost mne asi nezajímá. Kdybych chtěl zpívat text o tom, jak mne něco štve, proč ne... Jen mne dosud taková věc sama nenapadla.

8. Album má bílý obal a název „Bílé včely“. Bude to Vaše „White“ album?

Ne, naopak. Tohle by mohl být Klub opuštěných srdcí seržanta Peppera! Je to černá deska s bílým bookletem. A když ji posloucháte vícekrát, vyplouvají barvy. To slavné Bílé dvojalbum je jako velikej žulovej kvádr.. nádherný písně, ale je tam toho moc. My nastoupili na cestu střídmosti, 42 minut hudby je maximum, musí se to vejít na jednu gramodesku. Kdyby Beatles vybrali z Bílého dvojalba půlku, bylo by to silnější (jakkoliv to miluju, jsou to – sakra – Beatles !). My vyhazovali, zůstalo jen to nejdůležitější.

9. Protože nemáte producenta, je rozhodnutí o tom co vypadne na Tobě? Rozhoduješ se na základě toho, jak dopadlo nahrávání?

Kluci písničky dotáhli, a hodně jsme je hráli na koncertech. Už před tím, než jsme šli do studia, jsem měl tu desku promyšlenou. A je taková, jaká byla v hlavě, jen Ondra Ježek proházel pořadí. Já mu věřím, on je napůl zvukař, napůl producent... když s ním točíme. Doteď jsem napsal vždycky o hodně skladeb víc. Některé se na album nehodí, ale myslím, že jsou silné…. jiné se mi nepovedly. Je to ale boj se jich vzdát, protože často o nich přemýšlím týdny a piplám je.

10. Chystáte společné koncerty se Zrní. Je to delší spolupráce? Budete na křtech hrát společně nějaké písničky ?

My je máme moc rádi, i jako lidi. Kdybychom si to navrhli, tak asi něco takového bude. Nevím.. uvidíme.

 

Přidáno: 12.11.2012, Zdroj: Indies.eu

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.