Skřivánek a sova – aneb IT ve vzdělávání

Rožnov pod Radhoštěm, 15. září 2009 – Jubilejní 10. ročník mezinárodní konference Informační a komunikační technologie ve vzdělávání dnes začala v rožnovském hotelu Relax. Pod záštitou rektora Ostravské univerzity v Ostravě Jiřího Močkoře ji tu pořádá Přírodovědecká a Pedagogická fakulta univerzity. V průběhu třídenního bloku vystoupí se svými příspěvky v češtině, slovenštině, polštině a angličtině na 42 odborníků.

MŠMT již v roce 2008 avizovalo, že hodlá v průběhu let 2009-2013 v souvislosti s čerpáním prostředků z evropských fondů věnovat zvýšenou pozornost informačním a komunikačním technologiím ve školách. Důvodem bylo podle tehdejšího ministra školství O. Lišky především to, že podíl informačních a komunikačních technologií na výuce u nás zaostává za průměrem zemí OECD. Technické vybavení škol počítači i připojením se od té doby výrazně vylepšily, vzdělávání pedagogů v IT gramotnosti však bude, jak se zdá, během na dlouhou trať.

O skřivánku a sově hovořil ve svém zajímavém příspěvku na téma Objektivní a subjektivní čas v lidském učení Jiří Mareš. Zmínil se o nich v souvislosti s typologií studentů akcentující čas, jež rozděluje studenty na ranní a večerní typy. Žákům a studentům by se zřejmě nelíbilo jeho extenzivní řešení zvýšení efektivity učení a vyučování prodloužením školní docházky, školního roku nebo školního dne. Naopak své příznivce by nepochybně našlo jeho řešení intenzivní, spočívající v lepším využití času pro výuku, zavádění nových učebních pomůcek a prostředků do vyučování.

„Intenzivní řešení může spočívat  v radikálnějších změnách: předání některých činností učitele počítačům a počítačovým sítím. Přejít od učení z textu k elektronickému učení,“ řekl Mareš. „Přejít od učení vázaného na školu k učení, které se může odehrávat všude tam, kde má student přístup počítačové síti,“ dodal Mareš.

Autorka: Hana Jenčová

Přidáno: 15.09.2009, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Backpacking - zkušenosti a tipy
Už jste někdy slyšeli, že se českým turistům přezdívá baťůžkáři? Jsme národ koumavý a stejně tak se snažíme ušetřit, kde se dá. Backpacking je ale trochu jiný a je spojen s cestovatelskou svobodou.
Jak zvládat stres při studiu VŠ?
Náročné studium znamená pro většinu lidí nadměrný stres a velkou zátěž pro organismus. Zvláště pak pro ty, kteří mu čelí poprvé. Jak se nenechat vyvést z rovnováhy, správně se učit a udržet pozornost se dozvíte v…
Recenze knihy: Nauč se to!
Publikace o učení (se) bývají buď snadno stravitelné a tedy nutně zjednodušující nebo suše odborné a pro běžného čtenáře obtížně přístupné. "Nauč se to!” vás přesvědčí, že lze oba přístupy úspěšně…