Škola v keňském Itibu roste díky pomoci Bankovního institutu vysoké školy

Bankovní Institut

Poté, co se Bankovní institut vysoká škola (BIVŠ) zapojil do projektu pomoci na vybudování a úpravě školních budov ve škole Nyamwanchania PAG v keňském městě Itibu a podpořil tím smlouvu, kterou podepsal 25. února 2011 ředitel humanitární organizace ADRA Česká republika Jan Bárta s ředitelem školy v keňském Itibu Samuelem M. Moriasi, se začal intenzivně rozvíjet program pomoci, který na BIVŠ započal již v roce 2010.

Ve škole jsou děti od pěti do osmnácti let, celkem asi 600 dětí“, říká ředitel společnosti ADRA v České republice Jan Bárta a dodává „My jsme si předsevzali, že v první fázi vybavíme děti školními pomůckami a ještě letos máme v plánu pomoci se sanitárním zařízením, čímž myslím toalety. Co nás trošičku trápí a kam bychom chtěli zaměřit své síly příští rok, to je nezávadná voda ve škole“.

Díky BIVŠ byla započata oprava budov školy, které byly budovy v dezolátním stavu. Střechy protékaly, v důsledku čehož byly narušeny stěny budov. Po původní malbě zůstaly jen skvrny a celková vlhkost vytvářela v místnostech těžko dýchatelný vzduch. Rozhodně se nejednalo o prostředí, v němž by se kdokoliv rád zdržoval, natož se zde soustředil na učení. V letošním roce proto začala rekonstrukce; provádí se zde akutní opravy střech (výměna poškozených krovů, výměna střešní krytiny) a dokončují se stropŠkola v Keniní podhledy. Opravy se týkají i zdí, podlah, oken a dveří, počítá se i s výmalbou vnitřních i venkovních prostor.

Pro učení jsou však potřeba také alespoň základní učební pomůcky. V Keni je však i toto nejnutnější minimum pro většinu dětí nedostupné. Už při podpisu smlouvy s představiteli školy v únoru letošního roku byly dětem za přítomnosti představenstva BIVŠ předány základní pomůcky: každý dostal propisovačku, tužky a školní sešit a další. Nyní díky BIVŠ dostala škola i dodávku nových učebnic.

„Podpora a zajištění vzdělávání, nejen českých studentů, je hlavním cílem BIVŠ. Jsme rádi, že jsme díky spolehlivému partneru mohli naši podporu vzdělávání rozšířit o chudou oblast Nyamaru v západní Keni. Je skvělé, že se tak můžeme podílet na rozvoji tohoto regionu v širším a hlavně celistvém kontextu. Mám za to, že zkvalitnění vzdělávání nastupující generace může výrazně přispět k zvyšování životní úrovně zdejšího obyvatelstva,“ řekl po slavnostním podpisu smlouvy náměstek generálního ředitele Ing. Richard Černý. Spolu se svým kolegou – prorektorem BIVŠ MUDr. Miroslavem Doležalem se zúčastnili následného rozdávání školních pomůcek pro žáky a studenty.

Projekt podpory místní základní a střední školy uvítal celý učitelský sbor a personál školy, ale i obyvatelé vesnic, jejichž potomci do školy chodí. Cílem je zlepšení úrovně poskytovaného vzdělání, ale i zdraví dětí v Itibu a okolí. Projekt pomoci je dlouhodobý - zdravotní prohlídky a rekonstrukce školy bude pokračovat i v dalším roce díky podpoře bankovního institutu vysoké školy.

Přidáno: 15.11.2011, Zdroj: Bankovní institut vysoká škola

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.