Škola, nebo práce? Škola a práce!

Vzdelani

Studujete, pracujete nebo jste na mateřské dovolené a máte pocit, že byste si k tomu chtěli ještě něco přibrat? Chcete si zlepšit kvalifikaci nebo zvýšit šance na získání dobré práce po ukončení studia? Pojďte se s námi podívat na důvody, které nás vedou k tomu, stát se pracujícími studujícími (nebo studujícími pracujícími), a jaké to vlastně ve skutečnosti je. Chci vás jen upozornit, že slovo „práce“ v tomto článku označuje práci na plný úvazek, ne víkendové či prázdninové brigády (o možnostech přivýdělku u studia se dočtete jinde).

Sama patřím do kategorie pracujících studujících. A co mě k tomu vedlo? Popravdě, asi moje cílevědomost a taky skutečnost, že jsem neměla na výběr. Svá první vysokoškolská studia jsem nedokončila a rodiče mě po bouřlivé diskusi odmítli živit dál, pokud nebudu studovat. Měla jsem však započaté ještě jedno studium, ale v kombinované (dříve dálkové) formě, které jsem chtěla dokončit. Nezbývalo, než si najít práci a pokusit se to nějak skloubit dohromady. (Na tomto místě musím poznamenat, že jsem zaměstnavateli velmi vděčná za to, že mi pokračovat ve studiu umožnil. Velký dík patří také mým kolegům, kteří mě, byť jen psychicky, podporují!)
Do školy chodím zhruba 6x až 7x za semestr, pokaždé si musím brát dovolenou, nebo si ten den nadpracovat tím, že jdu do práce na státní svátek. Někdy je to únavné, protože z dovolené mi zbyde maximálně půlka, takže na nějaké velké cestování nebo prázdniny můžu zapomenout. Studentský život už mě asi nečeká, měla jsem však možnost si ho vyzkoušet a není to nic pro mě. Po zkušenostech, které mám jak z prezenčního, tak i z dálkového studia, můžu říct, že bych se do prezenčního studia už nevrátila. Vyhovuje mi svoboda, kterou při studiu mám. Dostanu zadané úkoly a termíny, do kdy musí být hotové, a v podstatě si všechno musím rozvrhnout sama. Musíte se ovšem naučit velmi dobře si rozplánovat čas, určovat priority a také být schopní někdy odpočívat. Bohužel je to prostě systém „něco za něco“, a tak například každovíkendové pařby s kamarády musely jít stranou. Na druhou stranu nechci zanedbávat ani svoje kamarády, takže je z toho občas pěkné dilema.

Podobně je na tom moje kamarádka ze školy. Pracuje na velmi slušném postu v mezinárodní společnosti a před třicítkou se rozhodla studovat. Chtěla jsem se jí na zeptat na některé věci, které by se mi do tohoto článku hodily, ale bohužel si přes měsíc nenašla čas na ně odpovědět. Je prostě extrémně vytížená. (Jestli to teď vyznělo, jako že se na ni zlobím, tak to opravdu ne!)

Další spolužačka je ještě odvážnější. Pracuje, studuje, má malé dítě. Proto mě moc zajímalo, jaké to vlastně je, co ji motivuje (jeden titul už má), jestli je to pro ni taky systém něco za něco. Její odpovědi byly tak zajímavé a motivující, že jsem se rozhodla sem náš minirozhovor uvést.

Proč ses rozhodla ještě jednou studovat?
Rozhodla jsem se proto, že mě angličtina vždycky zajímala a chtěla jsem ji studovat, jen v mých 18 letech zvítězil jiný obor. Jednou jsme se o tom bavily v práci a s kolegyní jsme si řekly, že se zkusíme na tu angličtinu přihlásit. No, a oni mě vzali ☺

Jak se ti kloubí rodina, práce a studium?

Rodina, práce a studium se mi teď kloubí čím dál hůř, manžel začal pracovat na Slovensku, takže je od pondělí do pátku pryč a já lítám do školky, práce, školky, domů a až dítě po 9 večer usne, můžu dělat něco do školy. O půl jedenácté usínám já, takže toho zase tolik neudělám.

Máš dojem, že se všemu věnuješ na 100 %, nebo tím jen tak „proplouváš“?
Na sto procent se všemu nevěnuji, ale snažím se dodržovat pořadí důležitosti rodina, práce a pak škola. Když nestíhám školu, tak pošlu rodinu na výlet a studuji. Všechno jde, když se chce ☺

Je něco, čeho ses kvůli studiu musela vzdát?
Vzdát jsem se ničeho moc nemusela, jenom trochu volného času, ale pokud tě studium baví, tak to zase taková „ztráta“ není.

Kdybys měla znova tu možnost, rozhodla by ses, tak jak ses rozhodla?
Určitě bych se rozhodla znovu stejně. Studia může člověk kdykoliv nechat, případně přerušit, takže to není zas tak zásadní rozhodnutí, které nemůžeš vzít zpět.

Díky moc za rozhovor!


Musím ovšem dodat, když už začnete nebo máte dokonce několik semestrů za sebou, taky to chcete dodělat a tlak a stres se samozřejmě úměrně zvětšuje. Někdy je tedy potřeba utřídit si priority. To už je ovšem na vás a na vaší zodpovědnosti.
Ať už se rozhodnete jakkoliv, nesmíte nic brát až tak vážně. Když už opravdu nevíte jak dál, je třeba říct si, co je pro vás důležitější, a podle toho se zachovat. Pro mě je škola relax, způsob, jak se rozvíjet i mimo práci a nezakrnět. Ovšem práce pro mě byla a je samozřejmě zdroj obživy a také „škola života“, která mi v mnoha ohledech dala víc, než by mi dalo jakékoliv studium...
Na závěr můžu asi už jen zopakovat to, co již bylo řečeno. Škola (a koneckonců ani ta práce) nejsou tak zásadní rozhodnutí, že byste je nemohli vzít zpět.
Přeji hodně štěstí při rozhodování!

Přidáno: 23.11.2011, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Dagmar Wiesnerová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.