Šimon Pánek přijede diskutovat se studenty PEF

PEF MZLU - logo

Dvacet let po listopadových událostech roku 1989 pořádají studenti PEF pro veřejnost na Provozně ekonomické fakultě MZLU v Brně (PEF) sérii přednášek a diskusí, unikátních výstav a seminářů o dodržování lidských práv. Cílem je umožnit dnešním studentům, z nichž mnozí se narodili až po Sametové revoluci, konfrontovat své názory na demokracii a totalitu s osobnostmi tehdejších změn Šimonem Pánkem a dalšími.

Pro současné studenty je doba Sametové revoluce jen kapitolou v učebnicích dějepisu a demokracie je pro ně samozřejmostí. I proto na 18. listopadu připravili sami studenti PEF pro své spolužáky a širokou veřejnost celodenní akci s názvem „Demokracie vs. Totalita“. Workshopy, diskuze a promítání filmů má za cíl především zprostředkovat osobní zkušenosti s přesahem do současnosti.

„Snažili jsme se pro návštěvníky připravit bohatý program s řadou zajímavých hostů a témat přednášek“, říká vedoucí organizačního týmu Mgr. Jitka Machalová, Ph.D., proděkanka PEF. Akce byla pořádána s cílem připomenout dobu nedávnou a mnohým studentům přiblížit předlistopadové dění v Československu. „Podařilo se zajistit poutavé přednášky s významnými osobnostmi Sametové revoluce, jako například Šimon Pánek, uzavírá Machalová.

Program zahájí v 10 hodin příběh Ladislava Komináckého, který byl v době Sametové revoluce běžným „záklaďákem“ na brněnském štábu a byl přímým účastníkem událostí, které směřovaly k tomu, že armáda půjde násilně potlačovat revoluci. Od 11 h program naváže příběhy z revoluční doby na MZLU v Brně („Samet“ na MZLU v Brně). Šimon Páneki bude od 13 h diskutovat se studenty v rámci workshopu s názvem „Jak student k revoluci přišel a změnil si tak celý život“. Od 17 h bude promítnut dokument o brutální represi z 50. let „Mlynáři od Babic“ a dokument o posledních slovech obětí justičních vražd „Dopisy z cely smrti“. Snímky uvede a diskuzi povede spoluautor scénáře a člen jedné z postižených rodin Miroslav Kasáček.

Doprovodný program cyklu „Demokracie vs. Totalita“ tvoří výstavy „Amnesty international v Československu před rokem 1989“ a „Člověk v tísni: Afghánistán, Kongo“. Listopadový program doplňuje vzpomínková akce s názvem „Moje vzpomínky na PEF“, která je součástí programu letošních oslav 50. výročí založení fakulty a která přibližuje současným studentů a široké veřejnosti, jak probíhal studentský život během padesátileté existence fakulty.

Přidáno: 16.11.2009, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.