Sháníte peníze na svůj projekt? Zkuste crowdfunding!

VzděláníSpisovatelé, hudební kapely, programátoři, cestovatelé… spousta lidí má řadu skvělých nápadů a k jejich realizaci jim schází jediné: peníze. Finanční pomoc od rodiny na velký projekt nestačí. Proč ale o peníze nepožádat lidi z celé republiky? Právě to vám umožňuje systém crowdfundingu.

Když před lety vyhořelo Národní divadlo, vlastenci se rozeběhli po celém Česku a prosili lidi o příspěvky.  Na Sochu svobody v USA přispívali Američané. A celá řada dalších projektů po celém světě vznikla jenom díky tomu, že na ně lidé dali peníze. Přesně to je princip crowfundingu – financování z davu.

Kde to hledat

Digitální technologie umožnili lidem žádat o příspěvky přes internet. První webová stránka, která fungovala tímto způsobem, byla ArtistShare.com v roce 2003.
Od té doby vznikla celá řada dalších projektů, které lidem umožňují propagovat své projekty na internetu a vybírat na ně peníze. Ve světě je nejznámější asi Kickstarter.com.
V Českém prostředí patří k největším platformám tohoto druhu HitHit, Kreativci sobě a Startovač.

Jak to funguje

Máte projekt, na který potřebujete sehnat peníze? Může to být cokoliv: chcete nahrát první album se svojí kapelu, vydat knížku, vytvořit mobilní aplikaci, počítačovou hru, založit časopis, kavárnu, nebo vybudovat filmové studium.

1. Přihlásíte se na některou z crowfundingových stránek.
2. Popíšete svůj projekt a počkáte, jestli ho administrátoři přijmou.
3. Vytvoříte profil projektu. Popíšete ho, natočíte propagační video, nafotíte obrázky.
5. Nastavíte, kolik peněz potřebujete vybrat.
6. A hlavně, vytvoříte systém odměn!

Co to jsou odměny

Lidé vám samozřejmě mohou poslat peníze jen tak. Crowfundingové portály ale preferují systém odměn.  Odměna je konkrétní hodnota, kterou člověk dostane, když vám pošle určitou sumu peněz. Odměn by mělo být několik. Ukažme si to na příkladu hudební skupiny, která chce nahrát album.


1. odměna – CD za 200 Kč
2. odměna – vinylová deska za 300 Kč
3. odměna – vstupenka na křest + CD nebo vinyl za 500 Kč
4. odměna – CD nebo vinyl + 2 lístky na koncert za 1 000 Kč
5. odměna – 2 VIP vstupenky do zákulisí + 2 lupeny na koncert + CD nebo vinyl za 1 500 Kč
6. odměna – věnování na CD, VIP vstupenka, lupeny, CD či vinyl a modlitba na věčné časy za 5 000 Kč
Odměn můžete mít, kolik chcete, a fantazii se meze nekladou.

Časový limit

Mějte ale na paměti, že vybírat peníze na projekt můžete jenom po omezenou dobu – většinou je to 30, u HitHitu 45 dní.  Pokud vyberete peníze, portál si vezme část ze zisku na provozní náklady (většinou méně než 10 %). A pokud peníze nevyberete – inu, nic vás to stát nebude. Peníze budou poslány zpátky přispěvatelům.

Čas dodání

Pokud jste úspěšně vybrali peníze, teď už musíte jenom zrealizovat projekt a poslat lidem jejich odměny. Jste za to zodpovědní – přispěvatelé si vás předplatili.  Je navíc slušné rovnou oznámit, kdy můžou odměny očekávat – za týden, měsíc či rok? Pokud jim do té doby nepřijdou, mnoho z nich se určitě začne čertit.

A na co jsem se zaměřil já?

Beletrii tvořím už od 13 let, napsal jsem svůj 3. román, první, který chci publikovat. Kvůli situaci na českém trhu (příliš mnoho titulů, vysoké náklady, malá prodejnost) jsem se rozhodl spustit projekt nejprve na crowdfundingovém portálu a zahájit předprodej. Aby mělo smysl knihu tisknout, potřebuji vybrat aspoň 70 tisíc korun, tzn. získat cca 200 čtenářů. 

Protože jsem chtěl, aby kniha nebyla hezká jenom po obsahové, ale i grafické stránce, spojil jsem se s profesionální malířkou Jessie Loarn, která knize vytvořila obálku a vnitřní ilustrace.

Publikování knih je venkoncem profese, řídí se určitými pravidly a zákonitostmi. Proto jsem se spojil s nakladatelstvím Beletris, které se postará o korektury textu. Díky tomu se ke čtenářům dostane prvotřídní produkt.

Abyste si nemuseli kupovat zajíce v pytli, umístil jsem na internet celou první kapitolu románu volně ke stažení  http://scriptor.cz/nez-se-pesec-stane-kralem-1-kapitola. Čtenáři si tak udělají představu o tom, jaká kniha bude, a spíše se rozhodnou, jestli se jim bude líbit. 

O čem kniha je?

Kniha začala vznikat ještě, když jsem pracoval na předchozím románu. Snažil jsem se pochopit, co je to láska, diskutoval to s mnoha kamarády, ale jejich odpovědi mě neuspokojovali. Tak jsem začal psát román, do nějž jsem jejich odpovědi začlenil a skrz proces psaní jsem se pokusil objevit vlastní odpověď. 

Román jsem psal 3 roky a další dva roky strávil editacemi a korekturami. Zařadil bych ho do kategorie alternativní historie, což je subžánr fantasy, který řeší, jak by vypadal svět, kdyby se v minulosti stalo něco jinak, než jak to známe z hodin dějepisu. V případě mého románu to byl ten maličký detail, že Remus zabil Romula, Francká říše se nerozpadla a nikdy nebyl objeven střelný prach.

Kniha se odehrává v prostředí Itálie přelomu 20. století. Vypráví příběh mladého studenta Kaspiána, který zoufale potřebuje peníze. Proto se nechá najmout lordem Ornetem jako špion. Postupně je ale nucen dělat věci, které mu nejsou zrovna po chuti. Už ale nemůže pryč.

Pokud mě chcete podpořit, můžete na těchto odkazech. 

Zde jsou landing page projektu:

http://scriptor.cz/nez-se-pesec-stane-kralem

http://scriptor.cz/kniha

https://www.hithit.com/cs/project/752/kniha-nez-se-pesec-stane-kralem

A tady úryvek z knihy:

„Otočím se a skočím přímo doprostřed nepřátel. Vlastně je rozrazím jako střela z katapultu. Jsou tři, velcí chlapi, ale žádní hromotluci jako byli myslivci, a když do nich vrazím, vyvedu je z rovnováhy a jednoho pošlu k zemi. V tom klubku vrávorajících panáků popadnu jednoho, který ještě stojí, a zatlačím ho zpátky do pokoje. Dva další, co stojí za ním a ještě se nedostali do chodby, jsou natolik zmatení, že ustoupí, asi mě přes svého kumpána neviděli.

Odhodím ho, dva kroky, popadnout židli, za sebou tuším dalšího nepřítele, v otočce udeřím. Židle se rozletí na kusy a muž jde k zemi. Přenést váhu na pravou nohu a mrštit dřevěné zbytky na dalšího útočníka. Třetí protivník se objeví odnikud. V ruce drží šavli. Uhnu jí na poslední chvíli a čepel se zakousne do stolu. Přitisknu se k muži a dám mu hlavičku; jeden z triků, který mě naučil Salazar.

Pokoj je uzpůsoben jako společenská místnost pro dámy, šití, hry, spousta malých stolků, taburetek a židliček. Teď se mezi nimi míhají muži, někteří se teprve zvedají ze země. Místnost má opravdu velká okna. Rozeběhnu se k nim. Někdo se mi pokusí vběhnout do cesty, ale jsem rychlejší. Když skočím, sbalím se do kuličky, a pak už cítím jenom tvrdý náraz, který přejde v řezavou bolest. Spolu se střepy se do mě zakousne i chlad a svištící vítr a kdesi za sebou matně tuším výkřiky.

Než dopadnu, tak se rozbalím, a s udivením zjišťuji, jak snadné je probudit instinkty, které se mi vpily do krve ještě jako dítěti. Dopadnu na dlažbu silnice, nohama mi projedou tvrdá kopí, okamžitě přejdu do parakotoulu. Bolí to. Rupnutí látky, něco jsem si roztrhnul, ale to je mi jedno. Dám se na útěk, mířím přes silnici do užších uliček, které mě odvedou k Pariské cestě. Proběhnu těsně před hlavami koní táhnoucích drožku, trochu je to poplaší a vozka za mnou vyšle sérii nadávek. Někde v polovině uličky si dovolím otočit hlavu. V okně stojí pan Bovary a cosi pořvává a mě náhle v mysli vytanou ďáblova slova:

Dva pěšáci pro tebe chystají vlčí pasti a jeden z nich ani neví, že hraje vyšší hru.

Úvodní foto zdroj: www.istockphoto.com

Přidáno: 25.01.2015, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Vojtěch Žák

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si