Semináře, které naučí, jak se stát dobrým lektorem

Semináře věnované tomu, jak se stát dobrým lektorem a jak zefektivnit výuku uvítají nejen učitelé jazyků, ale také všichni, kteří by se lektory rádi stali. Je to vhodná příležitost pro studenty, kteří by chtěli cizí jazyk vyučovat při studiu i pro maminky na mateřské dovolené, které výborně ovládají cizí jazyk a hledají zajímavý přivýdělek.

Dobrý lektor musí nejen perfektně znát předmět výuky, ale musí mít také profesionální vystupování, znát psychologii práce s dospělými posluchači a zvládat pedagogické dovednosti.

Metodický kurz výuky angličtiny ukončený certifikátem nabízí například jazyková škola Tutor (www.tutor.cz). Studenti si osvojí základní principy metodiky a didaktiky angličtiny a získají praktické tipy na jejich efektivní využití ve výuce. Získají množství osvědčených nápadů, naučí se vytvářet vlastní doplňkové materiály, budou schopni připravit plán hodiny a vyzkoušejí si učit část hodiny podle vlastního plánu. Těm nejlepším bude poskytnuta možnost připojit se k lektorskému týmu jazykovky.

Stejná škola nabízí také obecněji zaměřený kurz lektorských dovedností, určený zejména těm, kteří v podobné oblasti pracují, ale cítí, že se potřebují v některých věcech zlepšit. Náplní kurzu jsou především komunikační dovednosti lektora. Klienti by se měli naučit, jak navázat kontakt se skupinou a vytvořit pozitivní klima. Součástí je i nácvik řešení kritických situací a komunikace s problémovými studenty. Ceny takových seminářů se pohybují od šesti do sedmi tisíc korun.

Podobně zaměřené kurzy pro firmy nabízí společnost Symfonie (www.symfonie.cz). „Samotná nabídka seminářů vychází z vlastní praxe lektorů, z přesvědčení, že je nejprve potřeba něco umět a sám to dělat, aby to bylo možné později předávat dalším osobám,“ říká specialista na vzdělávání dospělých a lektor Symfonie Jan Halász. Obsahem semináře lektorských dovedností je mimo jiné návod, jak udržet pozornost posluchačů, jak používat metody interaktivní výuky a jak se vyvarovat nejčastějších chyb při výuce.

Kromě seminářů tohoto typu existují speciální, úzce zaměřené kurzy. Široké spektrum seminářů jazyků věnovaných dílčím problémům při výuce nabízí v současné době jazyková škola Skřivánek (www.skrivanek.cz). Jsou věnovány výuce němčiny, španělštiny, francouzštiny a češtiny pro cizince (semináře zaměřené na angličtinu proběhly v loňském roce). Mezi témata těchto jednodenních seminářů pro lektory patří například „Alternativní metody výuky jazyka“, „Hry“ (zábavná cvičení pro všechny úrovně) ale také například „Výuka notorických začátečníků“.

Článek vznikl v rámci projektu FUTURA, který je financován Evropským sociálním fondem, státním rozpočtem ČR a hlavním městem Praha. Projekt realizuje Respekt Institut, o.p.s.

Přidáno: 16.05.2008, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.