Sedm evropských zemí vyšle své školky na zahraniční návštěvy

logo

V duchu myšlenky „Respect for a child“ se nesla evropská konference Světové organizace pro předškolní vzdělávání (OMEP), která se minulý týden uskutečnila v polské Varšavě. Čeští zástupci zde představili průběžné výsledky mezinárodního projektu „Jak se žije v Evropě aneb Děti se to dozví již v mateřské školce“. Prozatím se zapojilo sedm evropských zemí, které do zahraničí vyšlou děti z mateřských školek, aby poznaly cizí kulturu, zvyky a vyzkoušely svoji angličtinu.

Češi se tradičně ukázali jako aktivní členové organizace OMEP. Profesorka Milada Rabušicová, prezidentka evropské sekce OMEP, přednášela o tématu trvale udržitelného rozvoje ve výuce dětí, o potřebě budovat u dětí již odmala zájem o naši planetu. Za Český výbor OMEP byl přítomen Marek Kadlec, ředitel jazykové společnosti Wattsenglish a iniciátor projektu o mezinárodní spolupráci mateřských škol. Velký úspěch sklidil i Steve Watts z Wattsenglish, kterého polský OMEP pozval do několika varšavských mateřských školek, aby dětem i učitelům živě ukázal, jak zábavně a především efektivně vyučovat angličtinu již v předškolním věku.

Do sedmi států Evropy živě i virtuálně

V současné době se do projektu „Jak se žije v Evropě aneb Děti se to dozví již v mateřské školce“ zapojily školky z Polska, Slovenska, Norska, Řecka, Moskvy, Chorvatska a také bilingvní Liberecká jazyková školka. Ta se nedávno v rámci cestovatelského programu Wattsenglish propojila prostřednictvím interaktivní tabule se školkou v Indii. Děti se tak mohly pozdravit, popovídat si a společně si zazpívat písničku. Vše probíhalo v angličtině – ta je ústředním spojovacím článkem projektu.

Kromě této virtuální formy by však školky měly reálně vycestovat a navzájem se navštívit. „Nyní čekáme na červnové vyjádření národních agentur programu Comenius, které by měly schválit přidělení dotací na samotné cesty,“ popisuje vývoj projektu Marek Kadlec a dodává: „Následně začnou vznikat didaktické materiály, které si každá školka připraví sama, ale cestovatelský program Wattsenglish by jim měl sloužit jako vzor. První zahraniční vyjížďky plánujeme na jaro 2013.“

Mateřské školy budou cestovat po Evropě

Myšlenka projektu „Jak se žije v Evropě aneb Děti se to dozví již v mateřské školce“ vznikla v roce 2010, kdy ji Český výbor organizace OMEP představil na 26. kongresu ve švédském Göteborgu. „Cílem je vytvořit sadu didaktických materiálů, které dětem pomůžou seznámit se s tradicemi, kulturou a způsobem života nějaké cizí evropské země, a také umožnit dětem vycestovat do zahraničí a vše okusit na vlastní kůži,“ říká Marek Kadlec z Wattsenglish - společnosti, která se prostřednictvím rodilých mluvčích snaží doplnit výuku angličtiny českých učitelů v mateřských a základních školách.

Přidáno: 26.04.2012, Zdroj: Wattsenglish Ltd.

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.