S Leonardem do světa - Měsíční stáž ve Francii


Zkušenosti z jedné takové stáže ve Francii popisuje účastnice z České akademie v Humpolci.

Zúčastnily jsme se měsíční stáže ve Francii. Byly jsme vybrány my dvě – Kristýna a Kateřina (spolužačky, kamarádky). Tuto stáž nám zprostředkovala naše škola Česká zemědělská akademie v Humpolci, střední škola, která je zapojena do projektu Leonardo da Vinci. Hostující školou bylo Zemědělské lyceum v menším francouzském městě Le Breuil sur Couze, vzdáleném od města Lyonu 200 km.  

První farma byla zaměřená na chov skotu – Holštýn (mléčné plemeno). Byla to farma manželů Viviane a Régis Chomette ve městě Busseol.  Byly jsme velmi překvapené. Jejich farma je nová a moderní. Dojí rybinovou technikou. Chovají 150 kusů krav a z toho dojí 60-80 krav. Paní Viviane dojí a pan Régis se stará o krmení, čištění stájí, přehánění jalovic na pastvě. Hned následující den jsme se pustily do práce. Měly jsme přesný denní režim. Vstávaly jsme kolem 7. hodiny, nasnídaly jsme se a šly s paní Viviane dojit. Potom jsme měly přestávku a pak už jsme celý den pomáhaly s krmením, čištěním, podestýláním stájí a přeháněním jalovic s panem Régisem. Práce to byla velmi zajímavá. Dokonce jsme zvládaly i ruční dojení. Oběd byl mezi 13.-14. hodinou, byl pětichodový. K žádnému jídlu nechyběla voda, víno a bagety. Večeře byly kolem 20. hodiny, při nich se povídalo dlouho do noci. Zajímala je naše kultura a zvyky, co studujeme a co plánujeme do budoucna. O volnu jsme chodily zpívat do sboru, cvičit s paní Viviane. Několikrát jsme podnikly výlety do hor. Byly jsme s jejich dětmi na bowlingu a hrály jsme petang. Velmi nás překvapila krásná historická města. Jejichž okolí je čisté a upravené. Tento stát se o své zemědělství velice dobře stará. Je mnoho institucí, které podporují zemědělce a starají se o jejich produkci. Při nakupování jsou preferovány jejich vlastní výrobky.

Druhá farma byla zaměřena na pěstování chřestu. Byla to farma Xavier Chocheyras ve městě La Colé Rouge. Zde jsme si vyzkoušely pletí, ošetřování, trhání, třídění a skladování chřestu. No a konečně prodej, který probíhal každý den na farmě. My osobně jsme mohly prodávat. Jeden kilogram stál 5€. Ve Francii je chřest běžná a velice oblíbená zelenina, jako jsou u nás rajčata. Chřest je velice zdravý, dietický a obsahuje spousty vitamínů. I zde jsme se řídily podle denního režimu. Vstávaly jsme kolem 8. hodiny, nasnídaly jsme se a jely na farmu s  Xaviérem. Ta byla vzdálená asi 20 km. Tam jsme třídily chřest pomocí třídičky podle velikosti na tlustý, střední a tenký.  Vše se pak navažovalo a balilo. Co se ten den neprodalo, ukládalo se do chladících boxů.

Xaviér nám o volném čase ukázal další jeho dvě farmy a byly jsme na večeřích u jeho kamarádů. Měly jsme možnost se podívat i na francouzskou diskotéku. Byl to pro nás ojedinělý zážitek. Diskotéky se otevíraly až ve dvanáct hodin, což pro nás bylo dosti nepochopitelné. Do dvanácti je mládež na večeřích, ve vinotékách a v restauracích. Pro nás bylo dosti zarážející, že francouzští chlapci jsou velmi temperamentní a komunikativní. Pro ně nebyla překážkou jazyková bariéra. Na tanečním parketě se na nás houfně sesypali. Dozvěděly jsme se, že diskotéka je jejich nejlepším místem na seznámení. Druhý den jsme spaly do druhé hodiny odpolední. Takové zábavy jsou vážně namáhavé.

Na obou farmách na nás byli velice milí. Snažili se nám ukázat francouzskou kulturu a své zvyky.
Byla to příjemná zkušenost. Myslíme si, že by každý měl vyjet do ciziny a poznat jiné kraje, lidi a kulturu.

Přidáno: 21.08.2012, Zdroj: Dům zahraničních služeb

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.