Rozveselte se, deprimovaným lidem se na podzim každý vyhýbá

Vzdelani

Září, říjen, listopad. Dny se krátí, slunce ubývá a chladná rána hlásí podzim. Halíme se do kabátů a svetrů. Venku poletuje listí či padá déšť. Chlad se vkrádá až za límec a někdy i do naší nálady. Známe to všichni. A tak se skrz bariéru teplého oblečení někdy dostane podzimní pošmourno až do našich myšlenek nebo srdcí a podzimní deprese je tu. Jak příjemně prožít takové dny? Jak zvládnout nové povinnosti se začátkem nového školního roku? Máme pro vás několik tipů, které vás mohou zahřát na těle i duši.

Podzimní depreseje stav, kdy se začneme cítit unavení, vyčerpaní nebo smutní. Po létě plném energie ze sluníčka a pohybu nastává období, kdy studenti započínají nový semestr a pracující pokračují v pracovním procesu. S počátkem nového školního roku se rodí nové povinnosti pro studenty. V zaměstnání po době dovolených nastává plný pracovní výkon. Proč upadneme do podzimní depky? Ve dnech, kdy je venku zářivé babí léto, náš úsměv z tváře nemizí. Jakmile začne teplota klesat a vítr foukat, zahalíme se a pospíšíme si domů.  Jak lépe překonat podzimní nevlídné dny? Zde je pro vás několik osvědčených rad.

10 tipů, jak naložit s podzimním smutkem.

1. Ať žije barevné oblečení! Současné trendy přejí minimalismu a přirozenosti. To se odráží v našem šatníku. A tak v době konvence má většina z nás svršky černé, šedé, tmavé. Nic proti tomu, elegance je nadčasová. Co ale radši zkusit módu plnou pozitivní energie? Podzim je přece samá žlutá, červená. Nebojte se vystoupit z řady a zahalit se do veselého kabátku nebo svetru. Minimálně rozzáříte den komukoli, kdo vás potká.

2. Dejte si něco dobrého. Jakékoli. Ať už je to vaše oblíbená tabulka čokolády, zeleninový salát nebo sklenka vína. Jídlo je požitek odjakživa a dokáže udělat dobře. Proto si na pořádnou stravu udělejte čas a potěšte své chuťové buňky. Kromě příjemného pocitu dostanete energii.

3. Běžte do kina na něco veselého. Premiéry filmů plní plakáty s nabídky filmů a pro vás nastává jen jediný úkol - vybrat si to pravé ořechové. Potěšit vás tak může příjemný film podle vašeho gusta- romance, komedie či akce? Vezměte s sebou přátele a vzhůru na movie.

4. Vymyslete s kamarády akci! No samozřejmě. Recept, který pozvedne náladu v každé době. Uspořádejte s kamarády akci, která se tematicky může aktuálně naladit například v duchu Haloween party. Kreativním jedincům přidá k veselí vtipná maska. A kulináři se jistě také velmi zabaví, tematické recepty rostou s dobou jako houby po dešti.

5. Sestavte si podzimní hudební mix, který vás povzbudí. Oblíbeného zpěváka, zpěvačku nebo hudební skupinu má jistě každý. Pro zlepšení nálady poslechem hudby můžete sáhnout po osvědčené klasice vašeho oblíbeného interpreta, nebo zabrousit do vod nových a neprozkoumaných a zkusit něco jiného. Energii může dodat obojí, záleží na tom, co máte rádi.

6. Choďte cvičit, ať se vám vyplaví endorfiny. Pohybová aktivita je úžasná věc. Kromě zřejmého optického výsledku, který ocení zajisté ženy i muži, se budete cítit prostě dobře. Délka cvičení a intenzita je individuální. Jenom se musíme překonat a do posilovny, na volejbal či cokoli jiného vyrazit. Tak co, už to máte v plánu?

7. Nakupujte na Vánoce. Čas neúprosně letí. Podzimní semestr, zdá se, letí snad dvakrát tak rychleji jako semestr jarní. A času není nazbyt. Proto využijte možnosti nakupování a vyrazte shánět vánoční dárky včas. Co však při současném vánočním nákupu bude bonusem, je to, že se nebudete prodírat davy lidí, seženete dárky včas a to vše završí příjemný pocit z jedné splněné povinnosti. Co povinnosti, radosti!

8. Uvařte spolubydlícím na koleji něco dobrého a pozvěte je k sobě. Pokud se vám bude na koleji nebo privátu stýskat, nezoufejte si a pozvěte spolubydlící na kousek řeči a šálek čaje. Pokud umíte víc než čaj, mate už teď plus. I takové nepatrné chvilky lidi nesmírně sbližují a zahřejí u srdce.

9. Ach ta koupel! Pokud nastane ten čas, kdy míříte domů zmrzlí a bez nálady, zcela jistě vás potěší koupel. Je jedno, zda jste milovníkem vany nebo sprchy. Odhoďte oblečení a naložte se buďto do voňavé koupele, nebo si na sebe pusťte proud horké vody a jenom si užívejte. Všechny zážitky ze dne smyjte a relaxujte. Krásně prohřáté tělo koupelí je báječný všelék.

10. Pod peřinou. Pod peřinou! Co vás napadne? Zahřát se můžete s výbornou knížkou, filmem nebo sklenkou lahodného moku. A nebudete-li pod peřinou sami? Bonus pro vás. Příjemné chvíle s partnerem pod jednou peřinou jsou osvědčeným lékem na podzimní chmury.

 Tak, podzim je v plném proudu. Ať je vám příjemně, ať vás podzim baví a ať se prostě daří!

Zdroj fotografií: www.istockphoto.com

Přidáno: 30.10.2014, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si