Rozbijte prasátka, začíná škola!

Ještě ani nebylo zavedené školné, a přesto náklady na studium veřejné vysoké školy opět o něco povyrostly. S ohledem na rozmanité potřeby jednotlivých oborů sice nelze nikdy objektivně vyčíslit měsíční náklady každého studenta. My si ale můžeme něco říct o aktuálních cenách jednotlivých položek.

Bez práce není studentská party

Já jsem například začala studovat vysokou školu v roce 2007 a v prvním ročníku jsem si vystačila s penězi od rodičů. Částka na nájem, dopravu a vše potřebné činila 5000 Kč. Z dnešního pohledu absolutně nechápu, jak jsem s tím mohla vyjít, když polovinu jsem dala za nájem a domů jsem jezdila každý víkend (trasa Brno - Pardubice). V pátém ročníku mi pořád chodilo oněch pět tisíc. Já jsem si však už od druháku přivydělávala, aby mi rodiče nemuseli dávat víc. Studium jsem končila v roce 2012 se studentskými životními náklady, které se pohybovaly kolem 7000 Kč. Peníze mi navíc vždy vystačily na pestrý vysokoškolský život.

Mamánkům, těm je hej!

Jak se o tom už určitě přesvědčil každý nedělní cestující vlakem nebo dálkovým autobusem, lidí dojíždějících za studiem je doslova jako much. Hlavní položku v jejich měsíčním součtu nákladů proto vždy tvořilo ubytování. Dříve byl rozdíl mezi nájmem na kolejích a na privátech znatelný, v současnosti už rozdíly skoro neexistují. Koleje stojí kolem 3000 Kč s internetem, za což pořídíte pěkný půlpokoj na studentském bytě ve stejné i lepší lokalitě. Protože Praha v tomto bude vždy specifická, budu mluvit za Brno. Nastoupí-li ale student na školu v místě bydliště, může studovat i s polovičními náklady.

Dojíždění

Být konečně z dohledu rodičů a moci se dostatečně osamostatnit něco stojí. Minimálně měsíční náklady na dopravu domů a do školy. MHD vyjde studenta průměrně na 200 – 300 Kč měsíčně. Cena víkendového dojíždění se odvíjí nejen od vzdálenosti, ale také od četnosti rodinných návštěv. Lidé, kteří musí ve vlaku strávit půl dne a ještě za to dopravci štědře zaplatit, si časté cestování rychle rozmyslí. Zatímco studenti s dojezdovou vzdáleností 2 až 3 hodiny vydrží dojíždět domů každý týden nebo dva po delší dobu. Finanční náročnost je tím pádem v těchto případech podobná.

Bez skript ani ránu

Zatímco medici, budoucí veterináři nebo studenti techniky se bez nákupu učebních materiálů neobejdou, řada ostatních studentů si za celou dobu na vysoké škole nemusí koupit ani jednu knihu. Díky e-learningu je řada materiálů na webu školy ve formě prezentací, scanů nebo zpracovaných výpisků. Povinná četba se potom dá sehnat v knihovně. Technici se neobejdou bez tabulek a doktoři všeho druhu musí mít pro změnu učebnici na všechno. Investice do studijních materiálů jsou proto velmi odlišné.

Dávej, ber!

Do nákladů na studia budou muset někteří časem započítat i poplatky spojené s prodlužováním nebo přihlášením se do nového studia. Částky si přitom školy nestanovují úplně samy, pomáhá jim s tím Ministerstvo školství a tělovýchovy. Základ pro poplatek za delší studium (za každý započatý semestr) je pro rok 2013 stanoven na 4428 Kč. U dalšího studia se většinou neplatí, ale MPSV nastavilo horní hranici na částku 2952 Kč. Vysoké školy peníze od svých studentů pouze nepřijímají, také je rozdávají. Zajímejte se proto o nárok na ubytovací, prospěchové či sociální stipendium.

Přidáno: 02.10.2013, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.