Reforma maturitní zkoušky proběhne příští rok

MŠMT ČR

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš dnes společně s ředitelem CERMATU Pavlem Zeleným a zástupci ředitelů středních škol zhodnotil výsledky maturitní generálky.

Praha 25. listopadu 2010 - Pro školy znamenala maturitní generálka jedinečnou příležitost vyzkoušet si v praxi, jak bude vypadat organizace písemných zkoušek společné části maturitní zkoušky. Více než 15 tisíc učitelů si navíc mohlo vyzkoušet, co obnáší výkon jejich funkce, na kterou byli v uplynulém roce školeni. Jedná se o funkce maturitních komisařů, zadavatelů zkoušek a hodnotitelů písemných prací.

Pro MŠMT i CERMAT byla maturitní generálka jednou z posledních etap přípravy reformy maturit. V jejím rámci se prověřila nejen připravenost organizace a logistiky, ale také funkčnost a spolehlivost technologické infrastruktury nové maturity. Nynější výstupy z maturitní generálky poslouží mj. k tomu, aby byly zjištěné nedostatky do května příštího roku, tedy do jarního termínu maturitní zkoušky, odstraněny.

„Maturitní generálka byla velice důležitá pro školy i žáky. Všechno nové má logicky své příznivce i odpůrce, já jsem však optimistka. Státní maturita je potřebná,“ vyjádřila svůj postřeh ředitelka královéhradecké SOŠ veterinární Hana Rubáčková.

Ředitel Slovanského gymnázia v Olomouci Radim Slouka potvrdil, že státní maturita může školu i žáky posunout určitým způsobem vpřed, vyjádřil ale i svojí připomínku: “Otázkou je, zda státní maturitu nezeštíhlit, sám bych ponechal jen jednu úroveň obtížnosti,“ dodal v diskusi.

Ke dvouúrovňovému testování se naopak pozitivně vyjádřil ředitel pražského gymnázia Jana Keplera  Jiří Růžička: “Nastavená podoba státní maturity umožňuje studentovi možnost rozhodování. Je na něm, jakou úroveň obtížnosti si vybere. Donutí ho to si uvědomit  pocit odpovědnosti za své rozhodování, a to je správné.“

„U nás se prokázalo, že státní maturita by neměla být problémem. Jsem ráda, že jsme nepropásli možnost vyzkoušet si vše při generálce,“ pochvalovala si tuto možnost ředitelka SŠ umělecké a řemeslné Jana Porvichová.

Účast škol v maturitní generálce byla dobrovolná. Z celkového počtu 1278 středních škol, na kterých se bude v tomto školním roce maturovat, se generálky neúčastnily pouze 4%, většinou soukromých škol. 95,4 tisíce žáků naopak možnost vyzkoušet si novou formu maturitní zkoušky využilo.

Podle náměstka ministra školství pro regionální školství Ladislava Němce zatím stavíme jen na odhadech: „Až ostrá maturita nám ukáže realitu,“ zdůraznil na tiskové konferenci. Ministr školství Josef Dobeš vyjádřil svůj optimismus i přes drobné chyby, které maturitní generálka odhalila:“Všechno, co bylo na generálce dobré, musíme zafixovat, všechno zlé odstranit. Hodlám státní maturitu polidštit. Kromě toho již pracujeme s CERMATEM na přípravách na zimní testování elektronické podoby státních maturit,“ oznámil ministr Dobeš.

Výsledkem hodnocení maturitní generálky byla skutečnost, že zjištěné nedostatky nebyly systémového charakteru a potřebné změny jsou ve zbývajícím čase snadno proveditelné. Generálka rovněž potvrdila připravenost škol na změnu ukončování studia maturitní zkouškou. Modelové vyhodnocení výsledků zkoušek prokázalo, že úroveň obtížnosti je nastavená správně v návaznosti na reálnou situaci ve středním školství.

Koncem března příštího roku předloží ministr Dobeš kabinetu zprávu o výsledcích přijatých opatření a o stavu připravenosti resortu na zahájení reformy maturitní zkoušky v roce 2011.

Přidáno: 26.11.2010, Zdroj: MŠMT ČR Autor: Lucie Kubovičová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.