Red Bull Káry na Masarykově okruhu v Brně

Tenhle okruh ochutnali nejúspěšnější motocyklisté a automobiloví závodníci v historii motosportu. Od roku 1930 zde rovinky, zatáčky a v nich vepsané brzdné dráhy kol vyprávějí osudové příběhy. Jsou to vyprávění o velké slávě i o ještě větším utrpení. Bývalý závodní okruh v Brně hostí 22. června 2008 Red Bull Káry a to poprvé ve své historii. Duch toho místa, který tu od roku 1930 dýchá jen spálený benzín, se premiérově bude moct během závodu i pořádně zasmát…

Délka trati pro účastníky závodu Red Bull Káry bude 400 metrů, což je oproti původním parametrům zanedbatelná vzdálenost. Okruh z roku 1930, nad nímž převzal záštitu první Československý prezident, byl totiž dlouhý 29.1 kilometru. Trasa tenkrát vedla přes tři typy silnic – od okresku až po státní vozovku. Prvorepublikové závodní auťáky brázdily několik typů povrchů, část závodů se jezdila dokonce po kočičích hlavách…

Bude zde i mezinárodní účast, na startu se sejde 45 týmů ze dvou zemí

Těchto 45 týmů bylo vybráno z celkem dvou stovek přihlášených, a to na základě přihlášky a nákresu závodního stroje. Organizátor vybíral týmy podle kreativní myšlenky i detailního technického popisu a nákresu káry. Účastníci závodu pak byli vyzváni, aby se bez okolků vrhli do stavby pohybovadla. To musí být hotové nejpozději do neděle 22. června. Z předcházejícíh ročníků lze říct, že většina týmů doveze své stroje hotové tak z 90%, zbylé doladění šasy a vychytání designu probíhá ráno před startem.

V Brně vyroste regulérní závodní trať i paddock…

Velká cena Brna v závodě minikár s sebou do městské části Žebětín přitáhne nejen desítky tisíc diváků, ale zejména dvě stovky účastníků závodu a desítky lidí, kteří budou trať připravovat, stavět, dohlížet na bezpečnost a regulérnost zavodu a posléze uvádět celou lokalitu do původního stavu. To vše za pomoci lehké i těžké techniky a za schovívavého souhlasu místních obyvatel.

Závodní trať 3. Red Bull kár bude dlouhá 400 metrů a v průměru široká 3 metry. Celá délka bude lemovaná mantinely z balíků slámy. Těch bude použito celkem 400, přičemž každý z balíků má rozměr 2,2 x 0,6 x 0,9 metru. Toto množství do Brna dopraví z Kostelce nad Orlicí celkem 16 kamionů. Stavbu trati, která by měla zabrat 17 hodin, bude realizovat na 70 lidí. Stejný počet lidí bude trať likvidovat, na což jim však bude stačit pouhých 12 hodin práce.

Pro představu – kdybychom balíky vyskládali vedle sebe do tvaru obdélníku, zakryly by plochu 800 metrů čtverečních. To představuje například házenkářské hřiště /nebo chcete-li polovina hokejového či čtvrtina fotbalového hřiště.

Přidáno: 18.06.2008, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.