Recept na severské vánoční pití

Vzdelani

K Vánocům patří teplé nápoje, které nás zahřejí. Zatímco Češi rádi pijí svařené víno, Seveřani volí silnější variantu, připravovanou obvykle s vodkou – švédsky Glögg, norsky a dánky Gløgg, estonsky a finsky glögi.

Je-li Vám velká zima, udělejte si glögi podle originální finského receptu!Glögg

Co potřebujete?
4 cl vodka s kořením (asi 3 lžíce)
1 ½ dl rybízového džusu
1 dl vody
4-5 dl červeného vína
hrst mandlí a hrozinek

Vodka s kořením (uvedená dávka by Vám mohla vydržet celou zimu, záleží ale na spotřebě …,  případně si udělejte pouze čtvrtinovou dávku)
1 láhev vodky
3-4 celé skořice
půl sáčku kardamomu (4 g)
20 kusů hřebíčku
kousek sušeného zázvoru

Postup
Nejprve si připravte vodku s kořením. Rozdělte skořici a nařežte zázvor na malé kousky. Přidejte všechno koření do láhve vodky (ze které jste trochu upili, aby se tam všechno vlezlo) a nechte dva týdny odležet.
Zahřejte v hrnci vodu, džus a vodku s kořením. Přidejte víno, ale nevařte. Nakonec přidejte hrozinky, mandle a cukr podle chuti.

 

Ke glögi se báječně hodí severské vánoční perníčky!


Recept podle: Helsingin Sanomat
Fotografie: Kotiliesi.fi

Přidáno: 06.12.2011, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Jana Zmrzlíková

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si