Rady pro první rok na vysoké škole

Vzdelani

Chystáte-li se letos začít studovat na vysoké škole, jistě se už nemůžete dočkat pověstného studentského života bez dohledu rodičů. Brzy vás však zavalí i studijní povinnosti, a aby ten váš první rok na vysoké škole nebyl zároveň i posledním, je potřeba sžít se se svou budoucí almou mater, zvyknout si na jiný životní rytmus a způsob studia.

Jak, kdy a jaké si zapsat předměty, kde se konají přednášky a jak je úspěšně ukončit? Kde se dobře a levně najíst? Jak si přivydělat nějakou tu korunku? Tyto i další otázky vám rádi a ochotně zodpoví studentští poradci či členové studentských spolků, které na mnohých univerzitách fungují. Pro prváky jsou taky určeny speciální brožurky s radami, jak úspěšně vkročit do vysokoškolského studentského života a zdárně překonat i jeho případné nástrahy.Studentka

Základními pravidly jsou:
1. Přečtěte si studijní řád univerzity a fakulty, na které studujete. I zde platí známé „Neznalost neomlouvá“.
2. Na studijním oddělení vám rádi pomůžou vyřešit veškeré problémy se studiem.
3. Zkuste najít někoho, kdo studoval stejný obor před vámi. Poradí vám, jaké předměty si zapsat, dá vám tipy, co na jakého vyučujícího platí, a třeba i poskytne učební materiály.
4. Zjistěte, jestli na vaší univerzitě existuje něco jako diskuzní fórum, a ptejte se na všechno, co vás zajímá.
5. Nepořádají se na vaší univerzitě nebo fakultě nějaké seznamovací akce pro prváky? Jestli ano, využijte toho, je to skvělá příležitost dozvědět se plno zajímavostí a najít si nové kamarády.
6. Poptejte se, jaký studentský průkaz se na vaší univerzitě používá. Nyní bývá často jeden průkaz univerzální a využijete ho nejen jako identifikaci při zkouškách, ale také jako kartu na kopírování, průkazku do knihovny nebo kartu, na kterou budete kupovat jídlo v menze. Mnohé univerzity k tomuto účelu používají kartu ISIC. Zařiďte si ji co nejdříve!
7. A hlavně - na studium na výšce budete vzpomínat celý život, tak si ho pořádně užijte!

Níže uvádíme seznam webových stránek, kde najdete rady pro prváky některých univerzit a fakult.

České vysoké učení technické www
Masarykova univerzita www
Mendelova univerzita v Brně www
Fakulta elektrotechniky a informatiky, Vysoká škola báňská
www
Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, VUT Brno
www
Matematicko-fyzikální fakulta, Karlova univerzita v Praze
www
Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze www
Fakulta sociálních studií Ostravské univerzity v Ostravě www
Katedra historie Filozofická fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci
www
Fakulta aplikovaných věd, Západočeská univerzita v Plzni
www
Přidáno: 05.09.2011, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Jana Zmrzlíková

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Recenze knihy: Nauč se to!
Publikace o učení (se) bývají buď snadno stravitelné a tedy nutně zjednodušující nebo suše odborné a pro běžného čtenáře obtížně přístupné. "Nauč se to!” vás přesvědčí, že lze oba přístupy úspěšně…
Backpacking - zkušenosti a tipy
Už jste někdy slyšeli, že se českým turistům přezdívá baťůžkáři? Jsme národ koumavý a stejně tak se snažíme ušetřit, kde se dá. Backpacking je ale trochu jiný a je spojen s cestovatelskou svobodou.
Jak zvládat stres při studiu VŠ?
Náročné studium znamená pro většinu lidí nadměrný stres a velkou zátěž pro organismus. Zvláště pak pro ty, kteří mu čelí poprvé. Jak se nenechat vyvést z rovnováhy, správně se učit a udržet pozornost se dozvíte v…