Rady na cestování (nejen) do Berlína

Vzdelani

Po nedávné dovolené v Berlíně jsem se rozhodla podělit se s vámi o pár zkušeností, které jsem při plánování a během cesty získala. O jednotlivých památkách si můžete přečíst v turistickém průvodci, tento článek si tedy neklade za cíl vás o nich podrobně informovat. Některé rady a tipy se týkají přímo Berlína, ostatní se dají použít na cestování obecně.

Reichstag
Budova Říšského sněmu v Berlíně
Z budovy sněmu je úžasný výhled na celé město. Návštěva je zdarma, je ale potřeba se předem přihlásit a domluvit si termín na stránkách www.bundestag.de. V sekci Besuchen Sie uns (tedy Navštivte nás) si vyberete datum návštěvy a odešlete žádost. Poté vám přijde několik e-mailů s tím, že je žádost přezkoumávána a máte ji potvrdit kliknutím na odkaz. Pak konečně přijde vysněné povolení. To si vytiskněte a buďte v určený den a hodinu na místě, výhled z terasy a kupole stojí za to!
 1. Mít plán je zásadní.

  Můžete ho samozřejmě operativně měnit, je lepší ale před cestou vypracovat (společně s mapou a cestovním průvocem) alespoň rámcový plán míst, která chcete navštívit. Ale pozor, než se vrhnete do vypracovávání, přečtěte si bod 2.

 2. Nevěřte všemu, co se píše v cestovním průvodci.

  Nechci tvrdit, že v něm jsou jen samé lži, ale informace si raději předem ověřte na internetu nebo přímo s někým, kdo má již s cílovou destinací zkušenosti nebo tam přímo bydlí. Od napsání a vydání knihy mohlo uběhnout hodně času a údaje již nemusí být aktuální. Raději se ještě z domu ujistěte, že turistické atrakce, restaurace a obchody, které hodláte navštívit, pořád existují a sídlí na stejné adrese. Berte také v potaz, kdo průvodce psal a jaké byl národnosti, kulturní rozdíly se mohou projevit zcela nečekaně. Například autorka našeho průvodce tvrdí, že Berlíňané jsou nepříjemní a neochotní, neradi se baví s cizinci a vůbec jsou nepřátelští a hrubí. Nerada to říkám, ale buď jsem měla opravdu velké štěstí, nebo paní autorka nikdy nenavštívila Českou republiku. Všichni lidé, se kterými jsem se seznámila, byli ohromně milí, ochotní a profesionální, o takovém přístupu si můžeme u nás bohužel nechat jen zdát. Někteří lidé se s námi dávali dokonce sami od sebe do řeči a živě se zajímali o to, jak se nám v Berlíně líbí. Po návratu jsem se o této nesrovnalosti zmínila kolegyni z práce (rodilé Berlíňačce). Potvrdila mi, že Berlíňané nejsou nijak nepříjemní, ale spíše přímí a upřímní. Jednoduše řečeno na rovinu řeknou, co si myslí. Některým lidem to může připadat jako nevychovanost, mně to naopak velmi vyhovuje. Záhada vyřešena!

 3. V Německu se rozhodně nemusíte bát hostelů.
  Dost lidí má hostely spojené s ubytováním na nižší úrovni, něco, co nemají zapotřebí. Bohužel však zbytečně. Hostely v Německu jsou pěkné, čisté a také poměrně levné. Nemusíte spát ve velké společné noclehárně, bez problémů se dá zajistit i jedno- či dvoulůžkový pokoj s vlastním sociálním zařízením. Možnost dokoupit si snídani formou bufetu je většinou samozřejmostí a stojí to za úvahu. Mnoho hostelů také poskytuje hostům další služby jako Wi-Fi

  Brandenburger Tor
  Braniborská brána
  Nejvýznamnější symbol Berlína. Odhalení brány po několikaleté opravě přihlíželo v roce 2002 milión obyvatel. V době rozdělení země se nacházela v hraničním pásmu a nebyla přístupná.

  připojení na internet, internetové terminály, bar, recepci otevřenou 24 hodin denně nebo prodej jízdenek a prohlídek města.
  Doporučuji si předem například na stránkách www.booking.com přečíst hodnocení jednotlivých hostelů od ostatních cestovatelů, napoví vám, co očekávat. Nesmíte je ale brát příliš vážně.
  Jako první si zarezervujte ubytování, jinak by se vám mohlo lehce stát, že nebudete mít kde nakonec přenocovat. Zvlášť podzim je nejčastějším obdobím pro školní výlety.
  Ceny ubytování se mohou velmi lišit podle ročního období a probíhajících akcí (například veletrhů nebo různých kulturních akcí).
  Zajímavý tip na ubytování v Berlíně:
  Ostel (ne, to opravdu není překlep). Chcete si vyzkoušet, jak se bydlelo v dobách NDR? Máte rádi retro? Pak si na jednu či více nocí zarezervujte pokoj v Ostelu. Nachází se ve čtvrti Friedrichshain, pár minut chůze od vlakového nádraží Ostbahnhof, odkud se dostanete za chvilku přímo na Alexanderplatz. Více informací na www.ostel.eu.

 4. Doprava do Berlína
  Možností, jak se dostat do Berlína máte mnoho. Ve více lidech se pravděpodobně finančně nejvíce vyplatí cestovat autem, palivo na jednu cestu z Brna (cca 560 km) vás vyjde zhruba na 1700 Kč, z Prahy (350 km) odhadem na 1100 Kč. Povinnost platit dálniční poplatky se v Německu vztahuje jen na vozidla nad 12 tun, s osobním automobilem tedy můžete využívat dálnice zadarmo!
  Nechce-li se vám řídit, využijte vlak nebo autobus. Pokud se rozhodnete cestovat vlakem, určitě si předtím pořiďte In-kartu, se kterou budete mít slevu na jízdné. Vyplatí se koupit si ji i kdybyste jeli jen jednu cestu. Pokud se rozhodnete zůstat přes víkend, budou mít nárok na slevu i spolucestující! Více informací o jednotlivých typech a podmínkách používání In-karty najdete na www.cd.cz/cs/vyhody-pro-cestujici/default.htm.
  Autobusové společnosti většinou na podzim mívají různé akční nabídky jízdenek, podívejte se třeba na

  East Side Gallery
  East Side Gallery
  Největší galerie pod širým nebem na světě dlouhá 1,3 km. Jediný delší dochovaný úsek Berlínské zdi pomalovalo v roce 1990 motivy z německé historie 118 německých i zahraničních umělců, v roce 2000 proběhla restaurace části zdi.

  www.jizdenky.studentagency.cz/cs/akcni-nabidky/index.html).
  Pokud nechcete trávit zbytečně dlouho cestováním, máte samozřejmě možnost i letět letadlem. Nevýhoda letenek je jejich vyšší cena (za zpáteční letenku zaplatíte od 4 do 11 tisíc korun). Dá se využít přímý let z Vídně nebo z Prahy, letět můžete s Air Berlin, Czech Airlines, Austrian Airlines nebo Lufthansou. Vyberte si nejlevnější letenku například na www.letuska.cz.

 5. Doprava po Berlíně
  Jízdné je v Německu poměrně drahé, je tedy lepší najít si tu nejlepší a nevýhodnější možnost předem, než být nemile překvapeni.
  Tip na dopravu v Berlíně:
  Berlin Welcome Card: Existuje v několika variantách, na 48 hodin, 72 hodin nebo 5 dnů. Všechny karty umožňují neomezenou dopravu hromadnými prostředky (U-Bahn, S-Bahn, tramvajemi a autobusy) v zónách AB (zcela stačí pro cestování po centru) nebo ABC (pokud se hodláte podívat i do Postupimi). V rámci Welcome Card máte i slevy od 25 do 50% u 200 vybraných partnerů. Slevy budete mít na vstupy do některých muzeí, klubů, divadel, na prohlídky města a podobně.

  Ceny Welcome Cards

  Platnost

  AB
  (Berlín)

  ABC
  (Berlín a Postupim)

  48 hodin

  16.90 €

  18.90 €

  72 hodin

  22.90 €

  24.90 €

  72 hodin + Museumpass

  34.00 €

  36.00 €

  5 dní

  29.90 €

  34.90 €


  Existuje ještě varianta Berlin Welcome Card Museumsinsel (jen ve variantě na 72 hodin, pro zóny AB nebo ABC), která zahrnuje vstupy do 5 muzeí v rámci Museumsinsel (Ostrovu muzeí). Více informací o jednotlivých variantách a slevách najdete na www.visitberlin.de/de/welcomecard.

 6. Zajímavé stránky, které stojí za to před cestou do Berlína navštívit.
  www.berlin.de – oficiální stránky města Berlín.
  www.visitberlin.de/de – oficiální portál pro turisty v Berlíně.
  www.bvg.de – oficiální stránky berlínské městské hromadné dopravy.
  www.lonelyplanet.com/germany/berlin – online průvodce Berlínem od Lonely Planet.
  www.berlin-pruvodce.cz – obsáhlý česky psaný komplexní průvodce památkami i životem v Berlíně.

Přidáno: 21.10.2011, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Dagmar Wiesnerová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.