První univerzitní kino v ČR: Studenti pro Scalu, Scala pro studenty

V prosinci 2011 se brněnský kinosál zavíral, v říjnu 2013 se opět otevírá. Díky iniciativě a zájmu Masarykovy univerzity se kino Scala stalo znovu centrem zájmu filmových diváků i odborné veřejnosti. 14. října byla Scala slavnostně otevřena projekcí interaktivního filmu Kinoautomat: Člověk a jeho dům. Druhou otevírací akcí bylo studentské zahájení ve středu 16. října, kde byl promítán film Podraz a večer pokračoval swingovou party.

Univerzita jako provozovatel kina

Na základě veřejné výzvy si Masarykova univerzita kino pronajala do roku 2033. Programovou skladbu má na starosti firma Aeropolis, která v Praze úspěšně provozuje kina Aero a Světozor. Univerzita tak navázala na historii kina, které v Brně s přestávkami funguje bezmála devadesát let. Scala bývala známým premiérovým kinem s největším kinosálem ve městě. Přímo v kině i v jeho blízkém okolí se děly významné události českých dějin. O podrobné historii kina i domu, ve kterém sídlí, pojednává výstava připravená v prostorách kina.  

Škola hrou 21. století

Kino Scala si pronajímá Masarykova univerzita, takže velký důraz bude kladen na studenty, kteří se zde budou učit i bavit. Právě budoucí filmoví vědci, kritici a nadšenci z řad studentů MU se budou na programové skladbě kina výrazně podílet. V rámci projektu Studentské kino budou mít na starosti přípravu odborných úvodů, besed k filmům i výběr filmových titulů. Mimo to zde budou probíhat  další akademické akce jako jsou imatrikulace, promoce či konference.   

Otevřené kino

Přestože je nyní Scala nově označována jako univerzitní kino, škola si jí nijak nepřivlastnila. Filmové projekce i další kulturní akce jsou určeny široké brněnské veřejnosti, která si bude moci navíc vybrat ze speciálních programových bloků. Protože kino Scala myslí na všechny své diváky, připravilo si promítání pro děti, seniory i pro matky s dětmi. Tato promítání budou zvýhodněná cenou a návštěvníkům bude přizpůsoben i čas a podmínky projekce. 

Na festival do Scaly

Komu by nestačila tato programová nabídka, může se těšit na řadu filmových festivalů, které se v kině na Moravském náměstí uskuteční. Záměrem dramaturgů je představit například oficiální Ozvěny MFF Karlovy Vary, Festival otrlého diváka nebo jiné filmové cykly s žánrovým či regionálním zaměřením. 

Originální zahájení

Pro otevření kina si organizátoři vybrali samé filmové speciality. Kinoautomat, první projekt svého druhu na světě, je jedinečný tím, že si diváci sami mohou v průběhu večera zvolit pokračování filmového příběhu. Režisér Radúz Činčera Kinoautomat představil na EXPU v Montrealu v roce 1967. I tentokrát se diváci dočkají hlasovacích zařízení, díky nimž budou rozhodovat o dalším vývoji děje. Slavnostní večer a promítání filmu bude moderovat Tomáš Matonoha. Středeční studentské zahájení bude doplněno filmem Podraz v hlavních rolích s Robertem Redfordem a Paulem Newmanem. Navazující swingovou party provede taneční skupina Swing Wings.


Zdroj úvodní fotografie: www.istockphoto.com

Přidáno: 15.10.2013, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.