První stipendisté absolvovali program Amerického fondu pro mladé lídry

American Fund for Czech and Slovak Leadership Studies

Praha a Bratislava (16. ledna 2009) V roce 2008 se uskutečnilo první kolo programu American Fund for Czech and Slovak Leadership Studies určeného mladým lídrům působícím v oborech zdravotnictví, vzdělávání a ochrana životního prostředí z České a Slovenské republiky. Díky financování programu absolvovovali krátkodobé studijní stáže v USA první čtyři stipendisté, kteří se prostřednictvím závěrečných zpráv a prezentací podělí o své zkušenosti.

Prvními účastníky programu byli docent Jiří Hnilica z VŠE v Praze, doktor Richard Sazlman z nemocnice Sv. Anny v Brně, Naděžda Špidurová Matějková z Masarykovy univerzity v Brně a doktor Július Hodosy z Fakultní nemocnice University Komenského v Bratislavě.

„S loňským výběrem jsme byli velmi spokojeni, v letošním roce bychom ale v programu rádi viděli také více kandidátů ze soukromého sektoru, kteří by program využili pro rozvoj a inovaci svého podnikání“, dodává k výběru stipendistů Martin Herman, zástupce Amerického fondu hradícího veškeré náklady programu.

Zájemci o získání stipendia pro rok 2009 se mohou dozvědět o zkušenostech absolventů na setkáních připravených Americkým fondem od 9. do 12. února v Praze, Brně, Bratislavě a Banské Bystrici. Detaily plánovaných prezentací jsou k dispozici na webu www.afcsls.org, odkud lze stáhnout rovněž závěrečné zprávy.

Program je unikátní tím, že si uchazeči připravují náplň studijního pobytu sami a mohou si jej tak sestavit sobě na míru. Pro vytvoření vlastního programu je proto vhodné využít již své existujících profesních a obchodních kontaktů v USA. Program by měl kombinovat školení na špičkových amerických univerzitách s praxí v organizacích či firmách. Celková délka pobytu v USA je maximálně šest měsíců.

Předpokladem účasti v programu pro mladé lídry je vynikající profesní kvalita a etická bezúhonnost. Žadatelé musí mít alespoň pět let praxe v příslušném oboru, univerzitní vzdělání minimálně na bakalářské úrovni, plynně ovládat angličtinu. Je také nutné, aby byli podporováni svým zaměstnavatelem a ceněni kolegy v oboru.

Termín pro přihlášky na rok 2009 je 31. březen 2009. Vybraní kandidáti budou pozváni na pohovory v dubnu 2009.  Nejlepší kandidáti budou vybráni ze všech podaných žádostí. Předpokládáme, že vybrání účastníci zahájí svůj program ve Spojených státech v červenci 2009.

Na organizaci výběrového řízení Americký fond spolupracuje s českou a slovenskou Fulbrightovou komisí.

The American Fund for Czech and Slovak Leadership Studies je nástupce the American Fund for Czechoslovak Relief, který byl registrován v roce 1990 jako nástupce the American Fund for Czechoslovak Refugees založeného v roce 1948.  Fond pomohl tisícům Čechů a Slováků utéci před komunismem a usadit se ve Spojených státech.  Mezi zakladateli Fondu jsou Dr. Jan Papánek, prvni Československý velvyslanec v OSN, Andrew Valuchek, vydavatel českých a slovenských novin v New Yorku, a mnoho dalších osobností, kteří se odmítli smířit s komunistickou mocí a pokračovali ve svém boji proti komunismu ze Spojených států.

Více informací:
www.fulbright.cz
www.afcsls.org
martin.herman@afcsls.org

Přidáno: 16.01.2009, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.