První pomoc při učení se na zkoušky

Vzdelani

Možná už máte tématu zkouškového plné zuby. A především pak zkoušek samotných, zejména tušíte-li, že některou (některé) z nich si v brzké době pravděpodobně zopakujete. Něco takového dokáže sebrat nadšení i studentovi, který vysokou školu nepovažuje pouze za prostředek prodlužující mládí a oddalující nástup do osmihodinové roboty.

Nejlépe je pokusit se tomu vyhnout, ignorovat lidovou etymologii slova zkouška (od zkusit to) a připravit se tak, abyste si počet zkoušek uměle nenavyšovali jejich opakováním. Ušetříte tak čas a nervy nejen sobě, ale i pedagogům, které (kupodivu) nijak zvláště netěší trávit celé dny opravováním ostudných písemek a srdečným rozprávěním s lidmi, kteří se na druhé straně stolu potí a koktají ve snaze vydolovat z hlubin paměti odpověď i na tu nejprostší otázku.

Na zkoušku se prostě naučit – to se snadno radí, jak ale na to?

Jednotný systém fungující pro všechny bohužel neexistuje; musíte si to vyzkoušet sami a zjistit, za jakých podmínek se vám učí nejlépe a nejefektivněji. Inspirovat vás krom zkušeností starších spolužáků mohou různé techniky učení, střídání studia s relaxací a podobně.

Tipy pro úspěšné studium (ať už se učíte na zkoušku na vysoké škole nebo začínáte s hrůzou uvažovat o maturitě):


Ujasněte si, proč vlastně o zkoušku usilujete: jaká je vaše motivace? Chcete se udržet na škole a po jejím absolvování si najít zajímavou práci? Víte, že svými úspěchy potěšíte rodiče a celé příbuzenstvo? Máte zájem o to, co studujete, a chcete v tom pokračovat? Když uděláte zkoušky včas, zbyde vám před začátkem následujícího semestru čas na oddech a lyžování?
Jakmile jednou máte jasno ve své motivaci, bude se vám učit lépe a nebudete mít takové potíže sebrat vůli potřebnou k soustředění.

Pokuste se o pravidelný režim zahrnující dostatek spánku a (pestré!) stravy. Pokud studujete o nocích, vyspěte se přes den, s krhavýma očima a spánkovým deficitem se vám toho do dlouhodobé paměti příliš neuloží. Navzdory tomu, že cukr má být nejlepším přítelem každého studenta, neplatí to do důsledků. Budete-li živi na čokoládě a kofole, nijak zvlášť si nepomůžete. Daleko více vám prospěje ovoce a zelenina a vyvážená strava. Rovněž několik litrů kávy denně si své povzbuzující účinky nechá draze zaplatit – zvýšeným tlakem, bušením srdce a neschopností se soustředit, v neposlední řadě pak poruchami spánku.

Nezapomínejte na pití vody.

Pravidelně větrejte a vyhýbejte se přetopeným místnostem. Ze všeho nejlepší je dělat si během učení pravidelné přestávky, při kterých opustíte pokoj či knihovnu a dostanete se ven. I když tam sněží nebo poprchává, pobyt na čerstvém vzduchu vás osvěží.

Nepodléhejte stresu a předejděte tak bezesným nocím, během nichž zíráte do stropu a uvažujete, co proboha budete dělat, až od zkoušky definitivně vyletíte. Několik rad, jak pracovat se stresem, najdete například v našem článku Jak se zbavit strachu ze zkoušek.

Jako antistresová záchrana také slouží pokrmy obsahující hořčík (např. banány), ořechy, med, ryby a samozřejmě čokoláda – pokud možno s vyšším obsahem kakaa a nižším obsahem cukru.

A co radí studenti? Z diskuzí na internetu např. Jak se efektivně naučit na zkoušky nebo státnice? vybíráme ty nejzajímavější tipy:

Neučte se mechanicky, ale snažte se pochopit, oč jde – v takovém případě si, i když vás u nějaké drobnosti paměť zradí, můžete pomoci dovozením. Nehledě na to, že pochopení předmětu by mělo být podstatou studia a nikoli pouhou záchranou při zkoušce :)

Důležitý je harmonogram – rozvrhnout si předem (a včas), kolik se toho potřebujete naučit v tempu, jaké vám vyhovuje, a stanovený rozvrh dodržovat. Nezapomeňte si do něj zařadit alespoň týden na opakování (před státnicemi, na jednotlivé zkoušky stačí méně) a také volné dny, během kterých se na učení ani nepodíváte.

Zvýrazněte si v poznámkách to nejdůležitější – podtrhejte si důležitá fakta barevnými fixami; zvláštní barvou si podtrhávejte látku, kterou se vám nedaří zapamatovat si apod.

Mnoha lidem pomáhá učit se v páru – jeden hraje zkoušejícího a druhý vykládá. Zneužít se ovšem dají i přátelé a spolubydlící, kteří studují něco úplně jiného. Pokud budou ochotni poslouchat, můžete jim látku vysvětlovat a na tom se přesvědčit, že sami všemu rozumíte a umíte se vyjádřit. V případě nedostatku vstřícných posluchačů poslouží i zrcadlo nebo obrázek, na který se zaměříte.

Odměna se vyplatí – učte se za odměnu. Představte si, co budete dělat, až se vám zkouška povede. Stejně žádoucí je odměňovat se i za naučení obtížné látky nebo za prosté dodržení harmonogramu.

Omezte si čas na učení – naplánujte si výlety, choďte ven (třeba na procházku se psem), domluvte si na večer setkání ve vinárně…najednou před sebou nemáte na učení celý den a musíte vše zvládnout v kratší době. Odpadá tak bezcílné bloumání po domě a odkládání práce. Nemělo by to ale dopadnout tak, že pod dojmem, že nestíháte, studium odfláknete.

Přidáno: 18.01.2013, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Tereza Dědinová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.