Průvodce Pamětí národa přímo ve vašem mobilu

Občanské sdružení Post Bellum spouští dnes aplikaci pro chytré telefony. Aplikace Paměť národa je interaktivním průvodcem po místech, která jsou spojena s událostmi a příběhy 20. století.  Určí vaši polohu a ukáže vám na mapě "místa paměti" ve vašem okolí. Díky této aplikaci k vám začnou tato místa promlouvat.

A to doslova. Vyprávějí o nich totiž lidé, které s místem spojuje osobní zkušenost. Navíc si můžete celý jejich příběh přečíst v textové podobě, prohlédnout historické i současné fotografie nebo si třeba naplánovat po „místech paměti“ nedělní výlet. Aktuálně najdete na mapě Paměti národa 439 článků a příběhů, 316 míst paměti a 19 doporučených tras.

Už jste někdy potkali na vesnické návsi dědečka, který vám začal vyprávět, co se v jeho obci kdysi odehrálo? Jaké to bylo, když koncem války vesnicí procházela ustupující německá armáda, jak místní kluci zmlátili v padesátých letech estébáka, jak komunisti začali zabavovat statkářům jejich hospodářství a co se stalo, když přijely ruské tanky v roce 1968? Možná jste se začali dívat díky těmto historkám z minulosti na danou vesnici úplně jinýma očima...

Na mnoha místech ve vašem okolí se odehrály neuvěřitelné příběhy. A takových „dědečků a babiček“, kteří je zažili, existují tisíce. Dokumentaristé ze sdružení Post Bellum jejich vzpomínky natáčejí od roku 2001. A také přemýšlejí, jak je vyprávět dál. S podporou Nadace Vodafone přinášejí aplikaci „Paměť národa“, která vám tyto příběhy z naší nedávné minulosti zpřístupní přímo na místě, kde se odehrály.  Klidně se někdy zastavte na vesnické návsi a nechte si od někoho místního vyprávět. Když ale nikoho nepotkáte, můžete se spolehnout, že s aplikací „Paměť národa“ ve vašem mobilu budete mít podobných příběhů na dosah ruky stovky. A ještě se zábavnou formou seznámíte s dějinami 20. století.

„Post Bellum a jeho aplikace Místa Paměti národa nás už ve své pilotní verzi nadchla, proto jsme ji podpořili. Nyní, když se spouští ostrá verze, očekáváme vysoký zájem uživatelů chytrých telefonů o tohoto multifunkčního průvodce.  V soutěži pro neziskovky Dobrá aplikace Nadace Vodafone vítězí nejlepší nápad na společensky prospěšnou mobilní aplikaci. Nové kolo soutěže se mimochodem spouští právě k 25.2.,“ uvádí Ondřej Zapletal, ředitel Nadace Vodafone.

Trailer k aplikaci zde.

Více na:
www.postbellum.cz
www.pametnaroda.cz
www.mistapametinaroda.cz

Příběhy 20. století a Paměť národa již získaly řadu ocenění:
-    Novinářská cena 2011 udělovaná Nadací Open Society Fund, Cena Googlu za inovativní občanskou online žurnalistiku (novinářská cena)
-    Cena Seznam.cz za nejlepší mobilní aplikaci roku 2012 (hlasuje odborná porota)
-    Křišťálová lupa 2009, 2. místo v kategorii „Nejlepší projekt roku“ (hlasuje odborná porota)
-    Cena Nadace Vodafone 2011 v rámci programu Společensky prospěšná aplikace pro mobil a programu Technologie (odborná porota)        
-    Křišťálová lupa 2012, 3. místo v kategorii „Veřejně prospěšná služba“ (hlasuje veřejnost)
-    Inforum 2009, „Nejlepší informační počin roku 2009“ (akademická cena)
-    zvláštní uznání Prix Bohemia Radio, rok 2008 (hlasuje odborná porota)
-    Cena Muriel 2012 za „Nejlepší komiksovou knihu roku“ a „Nejlepší krátký příběh“ (hlasuje odborná porota)
-    Být vidět 2012 v kategorii Nejlepší integrovaná komunikace/Komunikační kampaň udělovaná Fórem dárců

POST BELLUM jsou lidé zaznamenávající svědectví válečných veteránů, bývalých vězňů koncentračních táborů, politických vězňů, disidentů, ale i komunistů, agentů StB a také příběhy „obyčejných“ lidí, kteří se stali svědky významných událostí 20. století. POST BELLUM je neziskové občanské sdružení, které vzniklo v roce 2001. Je financováno ze sponzorských darů, sbírek, dotací a grantů.

Přidáno: 28.02.2013, Zdroj: Paměť národa

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.