Prospěchová stipendia: dobré výsledky, které se doslova vyplatí

Vzdělání

Že při studiu těžko hledáte brigádu? Že máte plný rozvrh a nemáte čas na přivýdělky? Že ale také docela dobře a rádi studujete a na vašich studijních výsledcích se to odráží? Pak jste praví kandidáti na prospěchové stipendium. Podrobnosti o tom, co, jak a pro koho, čtěte dále.


Příspěvek, o který nežádáte

Prospěchové stipendium znamená finanční ohodnocení almou mater za vaše výborné studijní výsledky. Univerzita tímto podporuje a motivuje studenty, kteří dosahují mimořádně dobrých studijních výsledků. Pro stipendia čerpá univerzita prostředky z takzvaného stipendijního fondu. Vyplácená hodnot bývá mezi 300 až 8000 Kč měsíčně. Stipendium je studentům připisováno zpětně za uplynulé studijní období (za semestr nebo celý rok). Prospěchové stipendium se od jiných typů stipendií liší tím, že si o něj zpravidla nežádáte, nýbrž je vám po splnění podmínek připisováno automaticky. Pravidla odměn či výše stipendia se mezi jednotlivými vysokými školami liší.

Hra podle pravidel

  • Základní a obecná podmínka pro splnění prospěchového stipendia zní, že musíte být studentem příslušné fakulty dle zákona,
  • musíte studovat ve standardní době studia, nebo v délce studia prodloužené maximálně o jeden akademický rok,
  • stipendium se vyplácí pouze studentům zapsaným v prezenční formě studia,
  • studijní průměr nesmí překročit určitou hranici, tyto se mezi univerzitami nebo fakultami liší,
  • roli hraje také počet kreditů; čím vyšší, tím větší šance pro připsání stipendia.

Kdo na stipendium dosáhne?

Jednoduchá odpověď. Prospěchové stipendium může být vaše, pokud budete studovat poctivě, nebudete brát zkoušky „na zkušenou“, nýbrž vážně, tedy napoprvé. Také musíte být naučení na známku A, maximálně B. Studijní průměr potřebujete mít okolo 1,5, na některých univerzitách a fakultách je tolerance rozdílná.

Veřejné vs. soukromé stipendium

Prospěchové stipendium je možné získat i na soukromé škole. Stejně jako u veřejných škol se odměna vyplácí po předchozím úspěšném období, i ostatní pravidla pro získání stipendia jsou stejná.
Příklady a rozdíly mezi fakultami

  • Rozdíly jsou různé. Začneme-li pražskou univerzitou ČVUT, tak nabízí stipendium, které se za zimní semestr vyplácí v dubnu, za letní semestr pak v listopadu. Pozor, o přiznání prospěchového stipendia nemusíte žádat!
  • Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity nabízí stipendium třem nejlepším studentům z každého prezenčního bakalářského a magisterského oboru. Nejlepší student obdrží patnáct tisíc korun, druhý nejlepší dostane deset tisíc korun a třetí nejlepší student získá odměnu ve výši pět tisíc korun.
  • Soukromá vysoká škola ekonomická ve Znojmě vyplácí studentům stipendium sazby vyšší, mají-li průměr mezi 1,00 - 1,20, a sazby nižší mají-li studijní průměr mezi 1,21 - 1,50. Stipendium však nevyplatí, získal-li student známku „F“ ze zkoušky. Odměna se vyplácí semestrálně, 31. října a 28. února.
  • Na VŠE v Praze musí studenti o prospěchové stipendium požádat, a to během první poloviny října, a je jim vyplaceno následující dva semestry. Na stipendium mají nárok studenti, kteří jsou ve třetím nebo vyšším semestru studia bakalářského a studenti magisterského navazujícího studia. Přičemž výše odměny je vyplacena podle studijního průměru v rozmezí od 1,00 - 1,6.
  • Univerzita Karlova v Praze připisuje studentům odměny taktéž za předcházející období. Rozmezí celkové částky stipendia za vynikající studijní výsledky vyplácené v daném akademickém roce, je 9.000 až 18.000 Kč, resp. ve spojení s Opatřením rektora č. 26/2008 a Opatřením rektora č. 13/2012 10.400 až 20.800 Kč. Konkrétní výše stipendia závisí na vnitřním stipendijním řádu fakulty.

Tak co, nevyplatilo by se přeci jen, šlápnout při studiu trochu do pedálů?

Přidáno: 18.12.2014, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.