Projekt Europe for a change

Tento zajímavý celoevropský projekt byl iniciován European Youth Card Association (EYCA) s podporou Evropské komise. První kampaň EFAC se konala během let 2003-2005 a vidělo ji kolem 20 milionů (!) mladých lidí z celé Evropy. Díky tomuto neuvěřitelnému úspěchu Evropská komise podpořila i pokračování projektu.

Kdo, kde a jak?

27 mladých lidí z 19 zemí Evropy se sešlo koncem srpna v Salzburgu, nádherném mozartovském městě Rakouska, aby se podíleli na nové kampani s tématem: co nového přineslo rozšíření EU do jejich každodenního života, zážitky a zkušenosti.

A jak to tedy probíhalo?

Tak tedy, jako každý, kdo je někam vybrán, někam, kam chtěl, jsem i já měla maximálně fanfárovou radost z pozvánky od EUROPEAN YOUTH CARD ASSOCIATION do Salzburgu, která mi na začátku srpna přišla výměnou za esej v angličtině o mých osobních zkušenostech s rozšířením EU. Koncem srpna jsem si to tedy trádovala pěkně vláčkem přes Vídeň do Salzburgu, kde jsem měla strávit následujících pět dní s 27 lidmi z 19 zemí v rámci projektu EUROPE FOR A CHANGE II. Měla jsem možnost zúčastnit se EFAC I, který se konal před dvěma roky, takže jsem jakžtakž očekávala v domnění, že mě už nic moc, tedy spíš nic než moc :-), nemůže překvapit, co se asi tak bude dít. Ale ač docela podobné dílu prvnímu, tak také i naprosto rozdílné. Kde jinde dostanete větší příležitost, aby se každý každého snažil naučit alespoň nejzákladnější slova ze svého - přece tak lehkého - mateřského jazyka (a přitom se šíleně moc nasmát vašim pokusům o co nejmenší „zkomoleninu“), aby jste zjistili, že někdo v životě neviděl na vlastní oči sníh anebo neumí jezdit na kole (Diana z Portugalska splňuje podmínky obě), že někdo rozumí slovensky obstojně, ale češtinu ne a ne identifikovat (Severine z Francie, která 7 měsíců věnovala dobrovolnické práci na Slovensku) a mnoho dalších skvělých zážitků, a to především natáčení kampaně nebo také například účast na koncertu v rámci světoznámého hudebního festivalu. Každá taková zkušenost určitě mnohonásobně obohatí život každého mladého člověka nejen z České republiky, ale i Španělska, Estonska nebo Finska. Tak tedy - Thank you Europe for a change!

A výsledek nesmírného snažení?

www.change-europe.org

Autorka: Petra Rousková

Přidáno: 21.10.2005, Zdroj: Vzdělání.CZ

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si