Projekt EU peníze školám odstartován

MŠMT ČR

MŠMT dnes vyhlásilo výzvu v oblasti podpory 1.4 Zlepšení podmínek pro vzdělávání na základních školách, známou také pod názvem EU peníze školám.

Praha, 18. května 2010

Výzva EU peníze školám je realizována v rámci Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost (OP VK) a jejím cílem je zjednodušit mimopražským základním školám získávání evropských dotací.

V rámci projektu EU peníze školám, který Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy představilo již v prosinci minulého roku, si každá základní škola se sídlem mimo hlavní město Praha může zažádat v průměru zhruba o milionovou dotaci, a to bez složitého úřadování, bez zbytečných komplikací, náročné administrativy a bez potřeby najímat si drahé zprostředkovatelské a poradenské agentury. Na každou základní školu, která si požádá, se dostane. Čas podání při tom není důležitý.

Mezi priority, na něž může téměř 4500 základních škol žádat celkem 4,5 mld. Kč, patří podpora rozvoje znalostí, schopností a dovedností v oblasti cizích jazyků, matematiky, přírodních věd, informačních a komunikačních technologií (ICT), čtenářské a informační gramotnosti, finanční gramotnosti a podpora inkluzívního vzdělávání.

Sestavení žádosti nezabere příliš času a je velmi jednoduché. Školám jsou k dispozici tzv. šablony klíčových aktivit, které si podle svých potřeb zkombinují. Vše, co žadatel do žádosti vyplní, podléhá automatické kontrole a oprava je možná až do té doby, dokud žádost není skutečně finální. Žadatelé se tedy nemusejí bát, že je vyřadí ze hry formální chyba.

Tato průlomová změna v žádání o evropské dotace umožní každé škole získat evropskou dotaci z OP VK, aniž by musela řešit složité problémy kolem přípravy a administrace projektu a zbytečně utrácet za služby poradenských a zprostředkovatelských agentur či najímat specialisty na psaní projektů. Využíváním tohoto typu nabídek se škola pouze sama připraví o značnou část finanční dotace, kterou má možnost získat.

Projektovou žádost si mohou zájemci již nyní stáhnout na www.euzadost.cz a finalizovat ji bude možné již od 4. června 2010 za předpokladu, že bude v účinnosti zákon 218/200 Sb. o rozpočtových pravidlech, který byl Parlamentem ČR schválen 19. března 2010. MŠMT doporučuje před samotným vytvořením žádosti důkladně zvážit potřeby dané školy v rámci tzv. projektového záměru, který si škola vytvoří.

MŠMT v současnosti také pořádá druhé kolo informačních seminářů, které je obsahově totožné s prvním. Primárně je určeno těm zástupcům škol, na něž se v první vlně nedostalo. Více informací o plánovaných seminářích naleznete v sekci EU peníze školám na webu MŠMT nebo na www.eupenizeskolam.cz.

Pro případné dotazy, konzultace či rady jak začít, je k dispozici bezplatná telefonická linka 800 228 229 a email esf@msmt.cz.

Výzva potrvá až do vyčerpání celé částky, tj. 4,5 mld. Kč, nejdéle však do 20. prosince 2012.

Přidáno: 18.05.2010, Zdroj: MŠMT ČR Autor: Kateřina Böhmová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.