Program Erasmus podpořil již 20 tisíc mobilit zaměstnanců vysokých škol

Počet zaměstnaneckých mobilit v programu Erasmus v České republice překročil v letošním roce hranici 20 tisíc zahraničních výjezdů. Pedagogičtí pracovníci vysokých škol využívají výukových pobytů k načerpání nových zkušeností a obohacení vlastní pedagogické činnosti. Nepedagogičtí pracovníci využívají školení k získání odborných zkušeností například formou stínování zahraničního kolegy.

Program Erasmus podporuje vysoké školy i v oblasti zaměstnaneckých mobilit a to formou výukových pobytů a školení. Jedná se o krátkodobé zahraniční pobyty realizované na základě dohod mezi vysokými školami nebo případně podniky. Od roku 1998 do 2012 bylo v České republice zrealizováno přes 20 tisíc mobilit.

Akademičtí pracovníci využívají výukových pobytů k výměně odborných znalostí a zkušeností, ke zvýšení kvality výuky a navázání osobních kontaktů, které jsou důležité pro rozvoj spolupráce mezi univerzitami. Přednášky a pobyt v zahraničí přispívají také ke zlepšení jazykových znalostí učitele, z čehož profituje vysílající škola i její studenti.

Často je výsledkem i dohoda o další spolupráci v oboru. Příkladem může být Masarykova univerzita, kde díky školení zaměstnance započala příprava Joint Degree s Univerzitou Karl-Franzens v rakouském Grazu.

„Nejčastěji volí zaměstnanci vysokých škol pro svůj pobyt sousední země Německo a Slovensko. Mezi další oblíbené destinace patří Francie, Velká Británie a Polsko. Zájem o mobilitní aktivity je v České republice trvale vysoký“, říká vedoucí programu Barbora Nájemníková.

V porovnání s ostatními zeměmi zapojenými do programu Erasmus se v akademickém roce 2010/11 Česká republika umístila na 5. místě v počtu realizovaných zaměstnaneckých mobilit. Nejvíce vysokoškolských pracovníků vyjíždí z Polska, Španělska, Německa a Francie.

Program Erasmus je v České republice spravován Domem zahraničních služeb/Národní agenturou pro evropské vzdělávací programy (DZS/NAEP). Další informace o programu na www.naep.cz/erasmus

Přidáno: 21.12.2012, Zdroj: Dům zahraničních služeb

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.