Proč zůstat u knihy v době internetu?

VzdelaniLidstvo ukládá svou moudrost do knih, a proto samo zůstává blbé.
Vladimír Jiránek

Možná už vám to přijde zbytečné. Otevřít knížku a ponořit se do jiného světa. Vždyť úplně stačí zapnout si televizi nebo dívat se na film v mobilu, nasadit na uši sluchátka, pustit si oblíbenou skladbu a rázem jste někde jinde. Nemusíte se soustředit na text a vyvolávat si obrazy ve vlastní fantazii, zrakové a sluchové počitky se k nám z obrazovek jen hrnou a ušetří nám tak práci. A když se vám zachce jiného příběhu, na internetu je možností dost a dost. Můžeme si vybírat. Čtení je pomalé, zabere spoustu času a zatím se toho může tolik stát. Myspace, Facebook, Twitter, všechno na nás křičí nová a nová upozornění, ať proboha něco nepropásneme.  A koneckonců, stojí vůbec za to číst knížku, kterou se ještě nikdo neobtěžoval zfilmovat?

Je zoufalé nemít rozečtenou krásnou knihu, nemít v zásobě nic, co bychom mohli otevřít bez zklamání.
Jiří Orten

Já to měla vždycky jednoduché, jsem rozený knihomol a stejně jako moji mámu v dětství i mě označovali za dítě, které nečte knihy, ale knihovny. Přehánění, samozřejmě, ale něco na tom bylo. Ke čtení mě nikdy nikdo nemusel nutit (za předpokladu, že jsem si knížky vybírala sama), takže otázka, proč vlastně číst, mě samotnou nijak zvlášť netrápila. Pokus o její zodpovězení je pak pro všechny čtenáře do značné míry racionalizací, snažíme se najít slova pro potřebu, kterou vnímáme jako naprosto přirozenou.

Možná se mi rychlost za každou cenu mírně protiví. Možná mám plné zuby narychlo zflikovaných a posté originálních článků víceméně o ničem tvořících 90 % veškeré elektronické produkce. Možná mě nebaví jako tričko natahované seriály. A možná mi nestačí dozvídat se o světě a věcech, které mne zajímají, pouze prostřednictvím jakkoli skvěle zpracovaných dokumentů.

Zdá se mi, že mezi řádky toho mnohokrát vyčteme a pochopíme víc. O příběhu, o ostatních lidech i o sobě. Možná nemám dojem, že musím být informována v každém okamžiku a za každou cenu. Žhavé novinky se během chvíle změní v prošlé zboží. A my se musíme pídit po dalších událostech, abychom neztratili pracně vybudovaný dojem, že někam patříme. Asi si vybírám, čím budu plnit svou hlavu. S otevřením knížky se dotýkáme něčeho (alespoň ve srovnání) nadčasového. Někomu stálo za to věnovat čas a úsilí jejímu vzniku, a když si dobře vybereme, získáme mnohem víc než pomíjivé zabavení.

A co? Třeba se nám alespoň trošku pootevřou dveře do jiného světa a dokážeme se podívat na události z jiného úhlu pohledu, třeba více pronikneme do motivací lidí v blízkém i vzdálenějším okolí. Příběhy z knížek nám umožňují podívat se jinýma očima i na sebe a na svůj život, o to snadněji, že jsou fiktivní, necítíme z nich nutně tíživou váhu prožívané skutečnosti.

Dalo by se snadno namítnout, že něco takového nám poskytne i dobrý film. Bezesporu. Jenže příliš mnoho filmů nám „vnucuje svůj pohled na věc“ nejen co se myšlenkového obsahu týče, ale i ve vizuální rovině. Jako čtenáři jsme svobodnější a máme nepoměrně více prostoru k zapojení a rozvíjení vlastní fantazie. A to je dobrodružství, které stojí za to.

Knihy jsou pro lidi tím, čím jsou pro ptáky křídla.
John Ruskin

Možná stojím o to, snažit se proniknout do mysli jiných lidí, vzdálených místně i přehradou času. Možná mám dojem, že mi mohou mnohé dát. Moudrost, nadhled nad vlastním příběhem a vcítění se do příběhů ostatních. Rozšíření hranic obklopující mou představu možného a nemožného. Nemyslím si, že by člověk měl veškeré zkušenosti a poznání získávat z knih. Kombinace osobních a literaturou zprostředkovaných zkušeností je ale podle mne jednou z nejlepších možností, jak poznávat svět. Proč po tisící opakovat omyly a chyby, kterým se můžeme vcelku jednoduše vyhnout?

Čtení je soukromá a navýsost intimní záležitost, otevřením knihy získáváme čas a prostor pro sebe, nejsme již více součástí davu.  A na rozdíl od filmu si kniha neuzurpuje pozornost tolika smyslů, můžeme sedět s knihou na klíně pod jabloní a stále vnímat probleskující nebe nad hlavou a vůni blížícího se deště.

Volům leží knihy v žaludku.
Gabriel Laub

Dobré knihy nás učí a nutí ptát se, pochybovat o sobě i o příliš hlučných pravdách našeho světa, nepodléhat jediné, jakkoli lákavé myšlence, a nezapomínat na to, že příliš jednoduchá řešení smrdí. Diktátoři všech věků dobře vědí, proč se na jednom z prvních míst snaží zatočit s knihami a jejich tvůrci.

Vedlejším efektem čtení je přirozený rozvoj slovní zásoby a s tím se pojící schopnost bezproblémové písemné komunikace na různých úrovních, což v jistých situacích nemalým způsobem ulehčuje život. Nejednou jsme zaslechli nářek odborníků nad tím, jak dnešní děti málo čtou, a v důsledku toho mají potíže vyplodit srozumitelnou větu. Přijímání předžvýkaných a útržkovitých informací má i další negativní efekt: urychlené vzdalování se kouzelnému světu fantazie a netušených možností, který je každému dítěti přirozeným domovem, o který však s postupem času většinou přichází a jako dospělý do něj musí znovu hledat cestu.

Přidáno: 16.01.2012, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Tereza Dědinová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.