Příprava na VŠ – Vybrat koleje nebo privát?

Někteří studenti prožívají vysokoškolská léta jako první dětský tábor bez rodičů. Jiní přistupují ke studiu zodpovědně a drží se stranou mimoškolních aktivit, kterých dokáží studenti vymyslet skutečně spoustu. Na způsobu studentského života má značný podíl i typ přechodného bydliště, které si zvolíte za svůj druhý domov v univerzitním městě. Podíváme se na to pro koho se spíš hodí koleje a pro koho byt, co tím získá a co ztratí.

Hledá se bydlení

Výše nájemného se na vysokoškolských kolejích přiblížila obvyklé ceně za privát. Studentům díky tomu téměř odpadly starosti při podávání žádosti o ubytování na kolejích. Dříve totiž toto školní ubytování platilo za levnější variantu, ale dnes je tomu v mnoha případech naopak. Častější stěhování studentů do soukromých bytů a odchod starších studentů z kolejí vyvolává otázku, která z možností bude vyhovovat zrovna vám. Každé místo má něco do sebe a záleží jen na tom do jaké míry splní vaše nároky.

Buďte ve svém živlu

Vysokoškolské koleje jsou svět sám pro sebe. Někdy jde sice jen o jednu budovu, ale najde se i jakési město ve městě, odkud díky kompletnímu servisu nemusí studenti odcházet celý týden. Právě v takovém společenství máte největší šanci navazovat nová přátelství, která častokrát vydrží i po skončení školy. Pokud se zapojíte do klasického společenského života složeného z pravidelných návštěv místního studentského baru, posilovny, potravin a menzy, můžete se těšit na známosti z každé fakulty.

Zatnout zuby a nedat se

Pokud toužíte po životě na kolejích, počítejte také s jeho stinnými stránkami. V případě, že na nové škole nikoho neznáte, budete se muset nejprve srovnat s novými spolubydlícími a jejich případnými rozmary a návyky. To stejné platí v podstatě pro celý kolejní blok. Věřte, že pokud se někdo rozhodne uspořádat ve zkouškovém období chodbovou párty na vašem patře, nic s tím nezmůžete. Nejlepší obranou je se jí zúčastnit, protože se stejně nic nenaučíte a nevyspíte se. A pakliže jste citlivější na soukromí, vězte, že stále velké množství kolejí má sprchy, toalety a kuchyňku jen na patře.

Ve vlastním hnízdě

Volba privátu zbývá v první řadě na ty, kteří nedostanou kolej. Ovšem přibývá studentů, jež zvolí byt dobrovolně. Tato varianta je vhodná například pro přátele, kteří chodí na odlišné vysoké školy. Díky bytu to můžete mít navíc na fakultu jen 10 minut pěšky a čeká tam na vás klid dle vašeho gusta. Večírek, který si tam neuspořádáte tam prostě nebude. Někdo zase preferuje vlastní domácnost, protože je rád pánem v kuchyni, koupelně a společné vlastnictví fungující na kolejích mu nevyhovuje.  

Nezahrabat se

Zásadní dva předpoklady k vaší spokojenosti na privátu jsou správní spolubydlící a pronajímatel bytu. Pokud se s těmito osobami domluvíte a budete s nimi vycházet, máte zaděláno na dlouhé a spokojené bydlení. Dejte si však pozor na to, abyste se svými spolubydlícími neuvázli ve smyčce mezi bytem a školou. Vyhýbat se typicky studentskému prostředí a neúčastnit se žádných studentských akcí je zbytečné a předčasné ukončení důležité socializace, kterou zažijete jen na vysoké škole.

Kombinujte

Pakliže nejste vyloženě vyhraněný typ, který by nesnesl bydlet na kolejích nebo naopak v malém bytě, můžete to spojit. Pro vybouření euforie z nástupu do prvního ročníku v jiném městě doporučujeme ubytování na kolejích, kde se vyřádíte. Upozorňujeme, že někomu na to téměř nestačí celá doba studia. Poté, co se zúčastníte dostatečného množství seznamovacích večerů a chodbových akcí, se s vybranými přáteli a spolehlivými spolubydlícími přesuňte na privát. Přesun do takového pohodlí se vám bude líbit, a přesto se neošidíte o jedinečné studentské zážitky. Přejeme příjemný pobyt.

Přidáno: 16.08.2012, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.