Přijďte ochutnat svět tmy do kavárny, kde si neuvidíte na špičku nosu

Kavárna POTMĚ se vrací do Prahy a poprvé míří do regionů ČR. Ve středu 6. června ve 13 hodin se na Ovocném trhu v Praze otevřou dveře v pořadí již osmé Kavárny POTMĚ, ve které obsluhují nevidomí číšníci. Vypít si šálek vyhlášené černočerné kávy a vyzkoušet si, jaké to je vnímat svět bez pomoci jednoho z nejdůležitějších lidských smyslů - zraku, je možné až do 21. června, každý den od 10 do 21 hodin.

Letos ji slavnostně otevřeme s paní Jiřinou Bohdalovou a Simonou Stašovou. Přiznám se, že se těším více než kdy dříve - na setkávání s vámi, na nevidomé kavárníky, na hraní a obsluhování potmě (zase si to zkusím)… i na tu tmu, se kterou jsem se za posledních 7 let dost sblížila a musím říct, že umí být i neobyčejně barevná. Pomáhá mi nevidět věci černobíle a to mě obohacuje," říká o neobvyklém, ale již tradičním projektu Nadačního fondu Českého rozhlasu jeho patronka Aneta Langerová.

Uvnitř kavárny se Vás postará zkušený tým nevidomých hostesek, průvodců a číšníků. Její návštěvou přispějete do sbírky Světluška 100 Kč a jako památku na neobyčejný zážitek si odnesete hrneček se Světluškou.

Těšit se můžete na zajímavý doprovodný program: Den POTMĚ s Anetou (6. 6. od 13 do 20 hodin), hudebník Ivan Hlas a nevidomý zpěvák Lukáš Kakara vystoupí na střeše kavárny (13. 6. od 17 do 19 hodin) a ukázka výcviku vodících psů (11. 6. od 17 do 19 hodin).
 „Svět bez barev a světla může být nečekaně laskavý, plný vjemů, pocitů a inspirace, a proto se lidé do kavárny každý rok vrací. Abychom tento nevšední zážitek zprostředkovali také lidem mimo Prahu, postavili jsme Kavárnu POTMĚ na kola a pošleme ji do světa. Historicky první zatemněný autobus s kavárnou, ve které vás obslouží nevidomí, postupně navštíví všechny regiony v České republiky," prozradila Martina Kaderková, ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu.

Kavárna POTMĚ míří k Vám! Křest autobusu se uskuteční 19. června ve 13 hodin a na palubu jako první nastoupí: Aneta Langerová, Jiří Macháček, Saša Rašilov s Vandou Hybnerovou, Ondřej Brzobohatý, Tonya GravesAnna Polívková, Bára Hrzánová, Jolana Voldánová, Lucie Výborná, Petr Rajchert a Vladimír Kořen.

I v tomto roce budou velkou oporou zaměstnanci finanční skupiny AXA, kteří již pátým rokem pomáhají postavit kavárnu na Ovocném trhu a budou rovněž pomáhat s doprovody obsluhy kavárny. „Kavárna POTMĚ se pro zaměstnance skupiny AXA stala tradiční akcí, na níž se každoročně hlásí desítky dobrovolníků. Jsem potěšen, že se každoročně vracejí ti, kterým tato pomoc přirostla k srdci, ale objevují se i noví dobrovolníci. Mezi nimi a lidmi z kavárny vznikla řada přátelství. Je to dobré znamení i do budoucna,“ uvedl Marek Zeman, ředitel PR a komunikace finanční skupiny AXA, která je již sedmým rokem generálním partnerem projektu Světluška.

Kavárna POTMĚ stála též u zrodu partnerství se společností Herbadent, hlavním partnerem projektu Světluška. „Za 4 roky hlavního partnerství HERBADNETU se Světluškou, mohu jen s potěšením konstatovat, že nás takováto spolupráce posunula v očích veřejnosti mezi české firmy, které skutečně konají, namísto prázdných slov. A tyto odezvy slyšíme nejen od samotných zákazníků, ale projevují se postupně i v růstu naší firmy. O to více potěšující je fakt, že tím HERBADENT pomáhá těm, kteří to opravdu potřebují,“řekl Pavel Zavadil, jednatel společnosti.

Dárci mohou Světlušku podpořit kdykoliv v průběhu roku odesláním dárcovské SMS na číslo 87 777  ve tvaru DMS SVETLUSKA (1 DMS = 30 Kč, Světluška obdrží 27 Kč), nebo ve tvaru DMS ROK SVETLUSKA (pravidelná měsíční podpora Světlušky ve výši jedné DMS po dobu jednoho roku). Sbírkové konto Světlušky "deset devítek" 99999 99999/0100 je rovněž otevřené po celý rok.

Autorkou prvních dvou fotografií je Martina Kaderková. Autorem třetí fotografie je Khalil Baalbaki.

Přidáno: 23.05.2012, Zdroj: Světluška - Nadační fond Českého rozhlasu

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.