Příběh čaje a čajové kultury v Česku

VzdelaniČaj nemá aroganci vína, sebevědomí kávy ani uculující se nevinnost kakaa.”Kakuzo Okakura

Pokud si pod pojmem čaj představíte sáčkové cosi, co po ránu s ještě nevidoucíma očima zalijete horkou vodou, necháte louhovat, dokud to nezíská přijatelnou barvu, a zasypete to několika lžičkami cukru, aby se to dalo pít, pak vězte, že o mnohé přicházíte.
Bylo by na čase okusit kvalitní čaj, vychutnat si jeho jedinečnou chuť a vůni, ocenit odlesky světla na jeho hladině v čajové misce a v prostoru „někde jinde“ se alespoň dočasně vytrhnout z honu a ruchu všedního světa.

Pijete rádi čaj?

Servírování čaje v čajovně Cesta čaje v Brně

Něco málo historie

První písemné zmínky o čaji na našem území se objevily ve 30. letech 18. století. Čaj, už podle názvu, který se u nás ujal, k nám pravděpodobně doputoval přes Rusko. Historie čajové kultury u nás byla zahájena roku 1908 otevřením japonské čajovny Yokohama českým cestovatelem Joem Hlouchou v pražském Paláci Lucerna (stalo se tak za nemalé podpory ing. Václava Havla, tedy dědečka našeho prvního popřevratového prezidenta). Nadšené přijetí této novinky povzbudilo obchodníky, aby se začali zabývat dovozem kvalitního čaje vážněji a pokusili se prvním milcům čaje též zprostředkovat něco poznání z oblastí, ve kterých se čaj pěstuje (velkoobchodník Zdenko Nikolau na podporu své kampaně začal vydávat časopis Přítel čaje).

Čajovna Scivitas v Telči

Pootevírající se okénka do čajového světa se však záhy uzavřela, dvě světové války a čtyřicet dusivých let totality rázně zpřetrhalo křehké vazby mezi námi a světem a odsoudilo milovníky čaje k pokoutnímu shánění kýženého nápoje a jeho vychutnávání v utajených prostorech, v nichž se nad šálkem čaje nejednou debatovalo o tématech, ze kterých by StB dostala psotník.

Po pádu železné opony se bleskově změnilo vše, tedy i dostupnost čaje. Na zaplavení trhu podřadným zbožím (které by se na Západě neprodalo, ale bylo uznáno za dost dobré pro ignoranty z východní Evropy) reaguje počátkem roku 1992 skupina nadšenců založením Spolku milců čaje, v jehož stanovách vedle příslibu skutečně dobrého čaje vévodí odhodlání přinést čajomilcům s voňavým šálkem alespoň střípky z kultur zemí, z nichž čaj pochází, a rozšiřovat tak naše povědomí o světě. Základem úspěchu se staly samostatné cesty do zemí čaje a navazování kontaktů nezávislých na anonymních distribučních společnostech. Vedle nich vznikla řada projektů založených na obdobných základech, a tak síť čajoven začala svou úspěšnou pouť českými zeměmi.

Proč čaj

Čajovna Tea Tao v Praze

Kult čaje je založen na obdivování krásy uprostřed běžných událostí všedního dne. Skrývá v sobě čistotu a harmonii, tajemství vzájemné shovívavosti a romantiku společenského řádu. Je v zásadě uctíváním Nedokonalého, stejně jako jemným pokusem o dovršení čehosi možného v onom nemožném, které známe jako život.”   Kakuzo Okakura

Protože chutná. A chutná rozmanitě a roztodivně, podle toho, jaký si vyberete. Čaj bílý, zelený, polozelený (oolong), červený (černý). Druhů je nespočet a každý má svůj příběh (více se dočtetenapříklad na portálu Čajovník). Může být jemný a voňavý jako jarní ráno, výrazný jako čerstvě posečená tráva, silný a trpký jako letní noc v Orientu.Záleží také na tom, odkud čaj pochází - z některé z plantáží v Číně, Japonsku, Koreji, Indii nebo Africe atd.

Protože povzbudí. Jeho účinky jsou jemnější a pomaleji doznívající, než jak je tomu u kávy. Je vynikajícím prostředkem pro získání ztracené energie.

Protože je zdravý. Díky značnému obsahu antioxidantů je zejména zelený čaj považován za léčivý nápoj. Prokázána je jeho účinnost na snížení rizika rakoviny (kůže, prsu, tlustého střeva a plic) a srdečních chorob (nejeden zavilý kafař se srdečními problémy se už i u nás dozvěděl, že by měl kávu nahradit právě zeleným čajem).
Něco více o účincích čaje na organismus: Darius.cz.

Proč čajovna

Čajovna U Sýkorova mostu v Ostravě

V Česku je nejvyšší koncentrace čajoven na světě (vzhledem k rozloze území). V současnosti na našem území funguje zhruba 300 čajoven. Čajová kultura v ČR (a SR) je ojedinělá, v ostatních státech Evropy příliš čajoven nenajdete. A už vůbec ne takových, na jaké jsme zvyklí z domova. Vliv českých čajoven se pomalu odráží i ve světě, v Polsku se zakládají pobočky Dobré čajovny a jedinou čajovnu (tj. nikoli kavárnu, kde nabízejí také čaj) v Glasgow vede český imigrant.

Co je na našich čajovnách tak zvláštního?

Chápou a pojímají přípravu a pití čaje jako specifický rituál vymaňující všechny zúčastněné z běžné přítomnosti. Vytvářejí specifický prostor určený pro zklidnění, meditaci a odpočinek. Poskytují možnost zastavit se a s nadhledem pohlédnout na svá snažení. Anebo na ně úplně zapomenout a ponořit se do prožitku míru a vnitřního očištění. Samotná podoba čajoven k tomu vybízí, tlumené světlo, fotografie a výzdoba ze zemí čaje, meditativní hudba. Sotva překročíte práh z ulice, ocitáte se někde jinde, v místě odlišném, ale přístupném a otevřeném.

Čajovny nejsou nejvhodnější k pracovním schůzkám ani k výročnímu setkání se spolužáky. Není to tak dávno, co u vchodu většiny čajoven visela prosba o vypnutí mobilního telefonu a o wi-fi se ani neuvažovalo. Časy se mění a čajovny s nimi, to podstatné snad ale přetrvá: dobrý čaj, specifické prostředí, laskavost a ohleduplnost vytvářející domov v jakékoli vzdálenosti od domova.

Něco více o čajovnách: Čajík.cz.

Citáty Kakuza Okakury jsme převzali ze stránek Dobré čajovny.

Přidáno: 26.12.2011, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Tereza Dědinová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.