Přední české univerzity otevírají brány americkým expertům

FulbrightZástupci Univerzity Karlovy a Českého vysokého učení technického podepíší v úterý 8. ledna 2013 ve 14:00 hodin v Americkém centru (Tržiště 13, Praha 1) s Fulbrightovou komisí smlouvu o zapojení do programu Fulbright Distinguished Chair.

Tyto přední české univerzity tak získávají nový silný nástroj pro hostování významných amerických vědců a přednášejících na svých vybraných pracovištích a připojí se k brněnské Masarykově univerzitě, kde tento prestižní program funguje již od roku 2009. Smlouvu s Fulbrightovou komisí podepíší rektor UK Václav Hampl a děkan MFF UK Jan Kratochvíl, rektor ČVUT Václav Havlíček a děkan FEL ČVUT Pavel Ripka.

Slavnostnímu ceremoniálu budou přítomni také velvyslanec USA v České republice Norman Eisen a náměstek ministra školství pro výzkum a vysoké školy Tomáš Hruda. Správní rada Fulbrightovy komise vyslovila svůj souhlas s novými smlouvami již 11. prosince 2012.
Fulbright Distinguished Chair je speciální kategorií vládních Fulbrightových stipendií. Pobyt předních amerických akademiků v rámci tohoto programu financuje kromě české a americké vlády také samotná česká hostitelská instituce.

„Distinguished Chair na Matematicko-fyzikální fakultě UK bude otevřen pro americké vědce v oborech matematika, informatika a fyzika, zatímco na Elektrotechnické fakultě ČVUT by rádi přivítali amerického experta v oborech silnoproudá elektrotechnika a energetika,“ upřesňuje využití programu jeho koordinátorka Hana Rambousková. Na Masarykově univerzitě působí Fulbright Distinguished Chair na Fakultě sociálních studií.
První američtí stipendisté by v rámci nových smluv měli do České republiky přicestovat v roce 2014.

Akce je otevřená pro média.

Vzhledem k organizačním opatřením je nutné poslat potvrzení účasti do 15 hodin v pondělí 7. ledna na email PraguePress@state.gov.

Komise J. Williama Fulbrighta byla založena v roce 1991 na základě mezivládní dohody mezi ČR a USA za účelem podpory vzdělávacích, vědeckých a kulturních výměn mezi oběma zeměmi. Komise spravuje česko-americký program vládních stipendií pojmenovaný po americkém senátoru Fulbrightovi a bezplatně poskytuje komplexní informační a poradenské služby zájemcům o studium na amerických univerzitách.

Více informací najdete na www.fulbright.cz.

Informace o programu Fulbright Distinguished Chair jsou k dispozici rovněž na stránkách Council for International Exchange of Scholars (CIES) www.cies.org/chairs.

Přidáno: 07.01.2013, Zdroj: Fulbright

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.