Předměty k pohledání aneb Co nejpodivnějšího můžete studovat na českých vysokých školách

Vzdelani

Na nápad, vyhledat bizarní a pochybné předměty, mě přivedl příspěvek jednoho z přátel na sociální síti. Sdílel totiž profil jednoho údajného předmětu vyučovaného na Fakultě sociálních studií v Brně s názvem Čištění kávovarů. Samotný popis předmětu a stránka stylizovaná v duchu informačního systému MU působili důvěryhodně. Řada lidí se toho také chytla a zřejmý účel, vysmát se předmětu a smyslu výuky všech humanitních oborů, byl splněn. Samozřejmě něco  na tom je, ale vězte, že kávovary se za kredity skutečně nečistí ani na FSS. Nyní se však podíváme na některé vypisované předměty, nad kterými zůstává rozum stát.

Potrava, jídlo, strava v dějinách (FF MU)
Předmět za čtyři kredity nabízí vhled do historie gastronomie, analýzu postavení jídla a stravovacích návyků v nejrůznějších kulturách. Ze sylabu vybíráme témata konkrétních přednášek jako jsou Vždycky masožravci (kanibalismus), Hon za kořením nebo M. D. Rettigová a kuchyně 19. století. V tomto případě chápu, že studenti technických a řekněme více prakticky zaměřených oborů (medicína, práva, ekonomie) jen těžko stráví smysl tohoto předmětu. Pro nás humanitně vzdělané absolventy filozofických fakult je to ale zajímavý historický exkurz do další oblasti lidského života. Je ale jasné, že znalost těchto skutečností příliš mnoho lidí neuživí.


Proč Harry Potter? (FF UPCE)

A teď vážně. Položili jste si někdy otázky typu: Proč jsou knihy o Harry Potterovi tak úspěšné? A co nám jejich úspěch říká o společnosti, ve které žijeme? Že ne? Předmět s názvem Proč Harry Potter? a jeho vyučující to udělají na pardubické Filozofické fakultě za vás. Předmět je vyučován v angličtině a na základě účasti a referátu je hodnocen deseti kredity. Díky účasti na hodinách se můžete dozvědět, jak se na knihy a samotnou postavu Harryho Poterra dívá literatura, ekonomie, religionistika, politologie nebo dokonce gender studies. Neberte to! Užitečné to bude. Alespoň kvůli té angličtině, ne?

Lego Dacta (ZČU)
V Plzni se nabízí předmět určen doslova pro každého. Učí se v něm totiž o tom, co každý z nás už dávno zná. O Legu. Výuka a výukové projekty jsou postavené na využití Lega v rámci primárního vzdělávání. Ze sylabu vybíráme témata jednotlivých přednášek – Stavba modelů dle fantazie, Využití Lega na ZŠ nebo Systém Lego včetně historického pohledu. Předmět je ohodnocen pouze dvěma kredity, takže si jej zapisují zřejmě jen nadšenci a milovníci stavebnic.

Frisbee Ultimate (FTK UP)
Jasně. Předměty tělesné výchovy na vysokých školách se rozrůstají o různorodé sporty, a je to jen dobře. Už nemusíme hrát dokola vybíjenou nebo basketbal. Přesto uznejte, že dostávat kredity za týmový sport, který můžete vidět hrát nadšence v Praze na Letné ve volném čase, je možná trochu moc volnomyšlenkářské. Někdo nechápe fildu, já nechápu sportovku.

Odborná praxe oboru Vinohradnictví a vinařství (ZF MENDELU)
Obor zaměřený na vinařství se v České republice vypisuje pouze na Mendelově univerzitě v Brně. První rok bakalářského studia se vyučuje normálně ve škole a další dva tráví studenti v Lednici, kde mají příhodnější podmínky pro získávání praktických dovedností z oblasti pěstování, sklízení a zpracování révy vinné. V rámci předmětu odborné praxe se učí identifikovat vady a choroby vín a jejich předcházení, učí se o řízení procesu výroby a v neposlední řadě také o pozitivních účincích vína na lidský organismus. Ostatním studentům je studijním řádem požívání alkoholu během výuky zakázáno, jiným je to povoleno a dokonce doporučeno.

Hygiena práce s počítačem (FI MU)
Předmět za dva kredity najdete v katalogu Fakulty informatiky v Brně. Předmětem výuky je získání informací a vhledu do problematiky ergonomie pracoviště, prevence zdravotních potíží způsobených dlouhým sezením u počítače nebo cvičení u počítače a alternativy sezení. Řekla bych, že rady jak na bolavá záda pro informatiky by měly být samozřejmou součástí pouček z dokumentu, který podepisuje každý student, zvaného Bezpečnost a ochrana zdraví při práci (BOZP). Nebo ne?

Na závěr poskytuji jeden studijní zážitek hned z prvního ročníku mého studia. Na FF MU se v rámci uměnovědných studií vyučuje tzv. biograf (Uměnovědný biograf I. a II.), v němž si mají studenti rozšířit kulturní obzory pomocí projekcí filmů, koncertů a divadelních představení. Z programu namátkově vybírám - Příhody lišky Bystroušky (animovaný film, Leoš Janáček), Alexandr Něvskij (Sergej Ejznštejn), Věc Makropulos (Václav Kašlík), Lady Macbeth Mcenského újezdu (Dmitrij Šostakovič) nebo Satyagraha (Philip Glass).

Komentáře studentů:
„Biografy nechápe nikdo mimo FF“ (Michaela, 26)

„Díky biografu jsem viděla Vesmírnou Odysseu od Kubricka, ale také řadu nesnesitelných hodin divných a děsivých filmů v čele s Mazací hlavou od Lynche. Od té doby si filmy vybírám sama.“ (Petra, 24)

„Nikdy jsem nepochopil, že za vlastní komentáře filmů, jako píšu na ČSFD, můžu dostat kredity. Horší ovšem bylo zjištění, co za filmy nám budou pouštět. Většinou jsem odešel v první třetině filmu a často jsem nebyl sám.“ (Tomáš, 22)

Přidáno: 05.03.2013, Zdroj: Vzdělání.CZ Autor: Petra Šmejdová

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si

Proběhla diseminační konference programu Erasmus+ odborné vzdělávání a příprava
V listopadu 2017 proběhla v Českých Budějovicích celostátní konferenci věnovanou oslavám 30. výročí existence vzdělávacích programů EU.