Předáno ocenění Lektor / Lektorka roku 2011

Asociace institucí vzdělávání dospělých ČR

Letos poprvé vyhlásila Asociace institucí vzdělávání dospělých ČR (AIVD ČR) celostátní soutěž Lektor / Lektorka roku 2011. Cílem soutěže bylo především podpořit kvalitu lektorské práce poukázáním na příklady nejlepší praxe mezi členy AIVD ČR. Celkem bylo do soutěže nominováno 9 lektorů, z toho 8 splnilo podmínky. Z nich pak odborná komise vybrala jedinou výherkyni – Ing. Janu Puhalovou ze společnosti ALPELEPHANT.

Soutěž byla vyhlášena v červenci tohoto roku, od kdy bylo přihlášeno celkem devět lektorů. Proces přihlášení totiž nebyl jednoduchý: nominující instituce musela odborné komisi dodat vyplněný hodnotLektorkaicí dotazník vyhodnocující práci lektora / lektorky s kritérii týkajícími se zvládnutí metodiky vzdělávání dospělých, schopnosti sestavení vzdělávacího programu, práce s didaktickými pomůckami, ovládání komunikačních dovedností, práce se skupinou či osobnostních předpokladů. Dalším materiálem pro hodnocení komise bylo DVD s desetiminutovou videoukázkou lektorské práce a vzorek studijních materiálů používaných lektorem při výuce.

„Ať už posuzujeme kvalitu ve vzdělávání jakkoliv, koncovým hráčem je stejně v každém případě lektor. Vybrat z našich výborných lektorů toho nejlepšího není jednoduché. Znamená to především vytvořit náročná kritéria hodnocení a tato následně posuzovat. Na prvním ročníku soutěže jsme si ověřili, že touto cestou zlepšovat kvalitu lektorů skutečně můžeme,“ doplnil PhDr. Zdeněk Palán, Ph.D., prezident AIVD ČR a expert na oblast dalšího vzdělávání.

Lektorkou roku 2011 se po náročném výběru odbornou komisí stala Ing. Jana Puhalová ze společnosti ALPELEPHANT, která lektoruje třetím rokem a zaměřuje se na osobnostní rozvoj, zejména mozkový trénink – tzv. brain jogging. Nominující instituce svou lektorku označuje za proaktivní a s pozitivním přístupem, který doslova energeticky nabíjí účastníky kurzu.
„Ve výukovém procesu vedu účastníky k tomu, aby měli rádi sami sebe a užívali si život každou vteřinou. Tedy aby život skutečně žili a ne jen přežívali. Z kurzu účastníci odcházejí plní energie a elánu do dalšího života,“ uvedla Ing. Jana Puhalová, novopečená držitelka ocenění Lektorka roku 2011.

Ocenění„Soutěž považuji za dobrý počin a bylo by velmi přínosné, aby se z ní stala tradice a prestižní záležitost“, sdělila Bc. Lenka Bláhová ze společnosti People Management Forum, předsedkyně odborné komise a nezávislá konzultantka a lektorka. „Byla jsem příjemně překvapena, že se komise soutěže shodla nejen na výherkyni, ale také na vysoké úrovni přihlášených lektorů – laťka byla nastavena skutečně vysoko,“ doplnila Lenka Bláhová.

Vyhlášení výsledků proběhlo v rámci konference AIVD ČR na téma „Role kvality v dalším vzdělávání“, která se uskutečnila dne 24. listopadu 2011 v Praze. Lektorka roku obdržela od pořadatelů a partnerů řadu velmi hodnotných cen, mezi jinými víkendový pobyt pro dvě osoby, sadu odborných publikací a manažerský diář.

Bližší informace o ceně naleznete na webu www.aivd.cz/soutez.

 

Přečtěte si novinky z oblasti vzdělávání a školství na portálu Vzdělání.CZ. Tipy pro studenty, tipy pro učitele, aktuality ze světa vysokých škol či výuky jazyků. Přinášíme Vám také kulturní servis, doporučujeme knížky, které stojí za to si přečíst. Pobavte se a vzdělávejte se na portálu Vzdělání.CZ!

EKONOMICKÉ FAKULTY - přípravné kurzy

Intenzivní přípravné kurzy na přijímací zkoušky na ekonomické fakulty, jejichž součástí je zkuška z matematiky a cizího jazyka. Studenti mají vysoké procento úspěšnosti u přijímacích zkoušek a s kurzy i lektory je spokojeno přes 94% účastníků kurzů.

[ x ]

Přečtěte si